Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Helak Edilen Önceki İnkarcılar  (Okunma sayısı 590 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
Helak Edilen Önceki İnkarcılar
« : 06 Aralık 2018, 01:59:01 »
بســـم الله الرحمن الرحيم

أَلَمْ يَرَوْاْ كَمْ أَهْلَكْنَا مِن قَبْلِهِم مِّن قَرْنٍ مَّكَّنَّاهُمْ فِي الأَرْضِ مَا لَمْ نُمَكِّن لَّكُمْ وَأَرْسَلْنَا السَّمَاء عَلَيْهِم مِّدْرَارًا وَجَعَلْنَا الأَنْهَارَ تَجْرِي مِن تَحْتِهِمْ فَأَهْلَكْنَاهُم بِذُنُوبِهِمْ وَأَنْشَأْنَا مِن بَعْدِهِمْ قَرْنًا آخَرِينَ
           

En'am 6 - Onlardan önce nice nesilleri helak ettiğimizi görmüyorlar mı? (Öyle ki) onları, sizi yerleşik kılmadığımız şekilde yeryüzünde yerleşik kıldık; gögü üzerlerine sağanak yağmur olarak gönderdik; nehirleri altlarından akar kıldık. Sonra da onları günahları sebebiyle helak ettik ve arkalarından başka nesiller inşa ettik.
   
     
  Allah (c.c) bu ayette daha önce yaşamış bir takım kimselerden, hiç kimselere vermediği nimetleri onlara verdiğinden, fakat onların kendilerine emredilen şeyleri yerine getirmediklerinden, bilakis şirk, küfür ve günah bataklığında yüzdüklerinden dolayı onları helak ettiğinden ve onlardan sonra yeni bir nesil yarattığından haber vermektedir.

Allah (c.c) bu ayette şöyle buyuruyor:

“Ey Muhammed! Akıllarını kullanmayıp, heva ve heveslerine uyanlar; hak kendilerine apaçık geldiği halde hakkı ve bu hakkı getirdiğin için seni yalanlayanlar acaba; daha önce gelmiş geçmiş olan, rasulleri ve Allah’ın ayetlerini yalanlayan Ad, Semud, Firavn, Lut vs gibi nice kavimleri, helak ettiğimizi” duymadılar mı, bunların haberlerini bilmezler mi? Üstelik biz onlara, sizden daha fazla kuvvet, mülk ve rızık vermiştik. Üzerine bol bol yağmurlar yağdırmış, ayaklarının ve evlerinin altlarından nehirler akıtmıştık. Fakat onlar, verdiğimiz bu nimetlere karşılık nankörlük yaptılar. Rasullerimizi ve onlarla birlikte gönderdiğimiz hakkı, tebliği, ayetleri ve emirlerimizi yalanladılar ve böylece Allah (c.c)’a karşı geldiler. Biz de onları çok acıklı bir şekilde cezalandırdık ve helak ettik. Sonra da arkalarından yerlerine yeni kavimler getirdik ve yerleştirdik. Sanki bunların haberlerini duymamışlar mı, her zaman onların harabelerinin yanından geçerler, görmüyorlar mı? Elbette biliyorlar...

Ey Mekke’nin müşrikleri! Ey çağımızın müşrikleri! Geçmiş ümmetlerin başına gelenler, sizin başınıza gelmeden önce rasul Muhammed’e iman edin, ona ve getirdiklerine tabi olun. Sakın, rasulleri yalanlayan geçmiş müşrik ümmetler gibi olmayın. Sahip olduğunuz güç ve nimetler sizleri asla aldatmasın. Zira sizden daha kuvvetli, daha zengin, daha çok çocuk ve daha nice nimetlere sahip olan nice ümmetler yaşadı. Onlar, kendilerine gelen rasullere inanmamış ve karşı gelmişlerdi de bu sebeble helak edilmişlerdi. Şayet sizler de hakka karşı o inatçı kafir ümmetler gibi bir tavır takınırsanız, onların başına gelenler elbette sizlerin de başına gelecektir. Bu sebeple aklınızı başınıza alın, nefsinize uymayın, böbürlenmeyin, hakka ve Allah’ın rasulüne tam bir teslimiyetle teslim olun.”

Bu ayet gösteriyor ki, nice nimet ve üstün özelliklere sahip birçok ümmet, kendilerine gelen rasullere isyan ederek, onları yalanlayarak ve getirdikleri hakka tabi olmayarak Allah (c.c)’ın nimetlerine küfretmiş ve bu sebeple azabı haketmiştir.

Allah (c.c) bir başka ayette şöyle buyuruyor:

“Biz, yaşantılarıyla refah içinde şımarmış nice kavimleri helak etmişizdir. İşte onların meskenleri!  Onlardan sonra (orada) çok az oturulmuştur. Şüphesiz ki (oraların) varisi biz idik. Rabbin, oraların merkezlerinde onlara ayetlerimizi okuyan bir rasul göndermedikçe (hiçbir) şehirleri helak edici değildir.” (Kasas: 58-59)

Bu ayet, Muhammed (s.a.s) ve onun izinden giden İslam tebliğcileri için bir teselli, bir müjde ve bir güç kaynağı olduğu gibi Mekke müşrikleri ve onların izinden giden tüm çağların müşrikleri için de bir tehdit ve bir korkutmadır. Müşrikler ne yaparlarsa yapsınlar, sonunda zafer müslümanların hezimet ve alçaklık ise kafir müşriklerin olacaktır.
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google