Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Kafirlerin İnadı  (Okunma sayısı 595 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
Kafirlerin İnadı
« : 06 Aralık 2018, 01:57:18 »
بســـم الله الرحمن الرحيم

وَلَوْ نَزَّلْنَا عَلَيْكَ كِتَابًا فِي قِرْطَاسٍ فَلَمَسُوهُ بِأَيْدِيهِمْ لَقَالَ الَّذِينَ كَفَرُواْ إِنْ هَذَا إِلاَّ سِحْرٌ مُّبِينٌ
           

En'am 7 - Eğer sana kağıt(lar)a yazılı olarak bir kitap indirmiş olsaydık ve elleriyle ona dokunsalardı, yine de küfredenler, bunun apaçık bir sihir olduğunu söylerlerdi.
   
     
  Allah (c.c) bu ayette, rasulü yalanlayan kafirlere hakkı ispat etmek için ne kadar çok delil sunulsa o kadar çok haktan uzaklaşıp iftiraya ve yalanlamaya yöneldiklerini, küfürde o kadar çok inat ettiklerini bildirmektedir.

Bu ayetin nüzul sebebiyle ilgili rivayetler vardır. Fakat, bu rivayetler  zayıftır.

Allah (c.c) bu ayette şöyle buyuruyor:

“Ey Muhammed! Seni yalanlayan, gösterdiğin deliller karşısında alaycı tavır takınan ve ortaya gerçekle alakası olmayan şüpheler atan bu küfürde ileri gidenlerin hakkı kabul etmemelerinin sebebi, ne senin onlara hakkı güzel sunmamış olman ne de senin getirdiğin delillerin yetersiz olmasıdır. Bilakis onlar, zaten hakkı istemeyen, heva ve heveslerinin peşinden gitmeyi uygun gören kimselerdir. Eğer biz, onlara göstermen için sana gökten, kağıtlara yazılı bir kitap indirmiş olsaydık ve onlar da emin olmak için buna elleriyle dokunmuş olsalardı yine de iman etmez: “Bu, büyük bir sihirdir. Bu ancak, bir aldatmacadır. Gerçek değildir” derlerdi.”

Allah (c.c), bu kimseler hakkında başka ayetlerde şöyle buyuruyor:

“Şayet onlar için gökten bir kapı açsak, ondan yukarı çıksalar yine şöyle derlerdi: “Muhakkak ki gözlerimiz döndürüldü, şüphesiz ki biz, sihirlenmiş bir topluluğuz.”  (Hicr: 14-15)                                                       

“Gökten düşen bir kütle görseler: “Üst üste yığılmış bulutlardır” derler.”  (Tur: 44)
                                   
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google