Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Kitap Ehlinin Ölmeden Önce İmanı  (Okunma sayısı 579 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İnşirâh

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1258
Kitap Ehlinin Ölmeden Önce İmanı
« : 04 Aralık 2018, 13:32:21 »
وَإِن مِّنْ أَهْلِ الْكِتَابِ إِلاَّ لَيُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَيَوْمَ الْقِيَامَةِ يَكُونُ عَلَيْهِمْ شَهِيدًا

Nisa: 159 - Şüphesiz, ölmeden önce kitab ehlinden herkes ona  iman edecektir. Kıyamet günü o, onlar aleyhine  bir şahid olacaktır.
       
Alimler bu ayet hakkında ihtilaf ettiler.

Alimlerden bazıları şöyle dediler: “İsa (a.s) ölmeden önce kitab ehli ona iman edecektir. Yani; İsa (a.s) kıyamet gününde Deccal’i öldürmek için indiği zaman bütün hristiyan ve yahudiler ona iman edecektir. Çünkü o gelince, hanif din olan İslam hariç bütün batıl dinler yok olacaktır.”

Bu görüş, İbni Abbas (r.a)’dan nakledilmiştir ve Hasan, Katade, Abdullah İbni Ziyad da bu görüştedir.

İbni Cerir Taberi, en doğru sözün bu olduğunu söylemiştir.

Alimlerden diğer bir kısmı şöyle dedi: “Kitab ehli olan hristiyan ve yahudilerden her biri ölmeden önce İsa (a.s)’ ya iman edecektir. Fakat bu iman onlara bir fayda ver-meyecektir. Bu görüş İbni Abbas, Mücahid, İkrime, Muhamed İbni Sirin, Cüveybir ve Suddi’den nakledilmiştir.

Birinci görüş en doğru görüştür. Çünkü ayetin siyakına daha uygundur. Zira hristiyan ve yahudiler ölmeden önce hakkı görecek bu sebeble hem Muhammed (a.s)’e hem de İsa (a.s)’ya iman edeceklerdir. Fakat bu imanları onlara bir fayda sağlamayacaktır. Bu ise, ayetin tefsiri değil vuku bulacak bir olaydır.

Yahudiler İsa (a.s)’yı asarak öldürdüklerini iddia ettiler. Cahil hristiyanlar da bu iddiayı kabullendiler.

Allah (c.c), İsa (a.s)’nın asılıp öldürülmediğini, onlara öyle gösterildiğini ve İsa (a.s)’yı göğe yükselttiğini onlara haber vermiştir. İsa (a.s), mütevatir hadislerde bildirildiği üzere kıyamete yakın bir zamanda inecek, Deccal’i öldürecek, haçı kıracak, domuzu öldürecek, cizyeyi kaldıracak ve İslam şeriatiyle hükmedecektir. İnsanlara, ya İslam’a girme ya da ölme seçeneklerini sunacak, böylece bütün din sahipleri İsa (a.s)’ya, İsa (a.s) ölmeden önce iman edecek-tir. Bu sebeble Allah (c.c) ayette:

“Şüphesiz, ölmeden önce kitab ehlinden herkes ona  iman edecektir.” buyurmuştur.

“...Kıyamet günü o, onlar aleyhine  bir şahid olacaktır.”

İsa (a.s) gerek göğe yükselmeden önce olsun gerek göğe yükseldikten sonra tekrar yeryüzüne indiğinde olsun, kitab ehlinin yaptığı tüm amellere şahitlik edecektir.
 

Deseler ki "İslam'ın pınarından içmek suç"
O suçu kabullenir, içerim avuç avuç ...SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google