Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Kafirlerin Rasulden İstekleri  (Okunma sayısı 678 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
Kafirlerin Rasulden İstekleri
« : 16 Kasım 2018, 12:49:43 »
     بســـم الله الرحمن الرحيم

وَقَالُواْ لَوْلا أُنزِلَ عَلَيْهِ مَلَكٌ وَلَوْ أَنزَلْنَا مَلَكًا لَّقُضِيَ الأمْرُ ثُمَّ لاَ يُنظَرُونَ

       

En'am 8 - Ve dedilerdi ki: “Ona bir melek indirilseydi ya!” Eğer bir melek indirseydik, elbette iş bitirilir sonra göz bile açtırılmazlardı.
   
     
   Allah (c.c) bu ayette, yine inatçı kafirlerden bahsederek, bunlara ne kadar delil getirilirse getirilsin, her defasında başka bir delil isteyeceklerini, çünkü gayelerinin iman etmek değil, zorluk çıkarmak olduğunu beyan etmektedir.

Bu ayetin nuzül sebebi hakkında şöyle bir rivayet vardır:

Muhammed b. İshak şöyle dedi:

“Rasulullah (s.a.s) kavmini İslam’a çağırdı. Onlardan Zem’a bin el Esved b. el Muttalib, Nadr b. Haris b. Kelde, Abedete b. Abdi Yeus, Ubey b. Halef ve el Asi b. Vail  b. el Hişam Rasulullah (s.a.s)’a şöyle dediler:

“Ey Muhammed! Allah (c.c), seninle birlikte bir melek indirirse ve onun seninle beraber olduğunu, senin hakkında konuştuğunu görürsek o zaman belki iman ederiz.” Onların bu sözleri üzerine bu ayet indi.”(İbni Munzir, İbni Ebi Hatim)

“Ve dediler ki: Ona bir melek indirilseydi ya!”

Allah (c.c) bu ayette, kafirlerin Rasulullah (s.a.s)’a şöyle dediklerini haber veriyor:

 “Ey Muhammed! Allah, madem ki seni rasul olarak gönderdi, o halde seninle beraber bir de melek gönderseydi ya. Böylece o melek seni destekler, sana yardım eder ve senin rasullüğünü insanlara bildirirdi. İşte bu senin için daha iyi olurdu ve belki biz bu vesileyle sana iman ederdik.”

Rasulullah (s.a.s)’a bu sözleri söyleyen müşrikler, o kadar akılsız ve düşüncesiz kimselerdir ki, bir beşer olmanın rasul olmaya ters düştüğünü ve gönderilen rasullerin meleklerden olması gerektiğini sanırlardı.

Allah (c.c) böyle söyleyenler hakkında başka ayetlerde şöyle buyurmuştur:

“Onun kavminden, kafir olup ahirete kavuşmayı inkar eden ve dünya hayatında kendilerine refah verdiğimiz ileri gelenleri dediler ki: Bu (rasul), sadece sizin gibi bir beşerdir. Sizin yediğinizden yer, sizin içtiğinizden içer.” (Mü’minun: 33)                                                           

“Ve şöyle dediler: “Bu ne biçim rasuldür? (Bizim gibi) yemek yer ve çarşılarda dolaşır! Ona bir melek indirilse ve onunla beraber uyarıcı olsaydı ya!” (Furkan: 7)

“Onlara iki elçi göndermiştik. Onları yalanladıkları için bir üçüncüsü ile desteklemiştik. Onlar: “Biz size gönderildik” demişlerdi. Kasabalılar: “Siz de ancak bizim gibi birer insansınız. Rahman da bir şey indirmemiştir. Siz sadece yalan söylüyorsunuz” demişlerdi. ” (Yasin: 14-15)

 “Eğer bir melek indirseydik, elbette iş bitirilir sonra göz bile açtırılmazlardı.”


Allah (c.c), müşriklerin isteklerine karşılık cevab olarak şöyle buyurmaktadır:

“Şayet onlara, istedikleri gibi bir melek indirseydik, onlar onu görmeye asla tahammül edemezler ve onu gördükleri anda hemen helak olurlardı. Çünkü melekler, ancak yalanlayanlara azab etmek için gelirler.”

Allah (c.c) bu konuyla alakalı olarak başka ayetlerde şöyle buyuruyor:

“Biz, melekleri ancak hak ile indiririz. Ve o zaman   göz açtırılmazlardı.” (Hicr: 8 )                                               

“Melekleri görecekleri gün, günahkarlara bir müjde yoktur.” (Furkan:22)                      
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google