Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Müşrikler ve İmtihan  (Okunma sayısı 636 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
Müşrikler ve İmtihan
« : 16 Kasım 2018, 12:47:50 »
     بســـم الله الرحمن الرحيم

وَلَوْ جَعَلْنَاهُ مَلَكًا لَّجَعَلْنَاهُ رَجُلاً وَلَلَبَسْنَا عَلَيْهِم مَّا يَلْبِسُونَ

       

En'am 9 - Eğer onu bir melek kılsaydık, muhakkak ki onu bir adam yapardık. Böylece onlar üzerine yine düştükleri şüphe elbisesini giydirirdik.
   
     
  Allah (c.c) önceki ayette, müşriklerin Rasulullah (s.a.s)’ tan bazı isteklerini bildirmiş ve onlara cevab vermişti. Bu ayette de yine onlara cevab vermeye devam etmektedir.

Allah (c.c) şöyle buyuruyor:

“Ey Muhammed! Senden, beraberinde seni doğrulayan bir melek indirilmesini isteyen o müşriklere eğer bir melek indirseydik, onlar meleğin gerçek suretine bakamayacakları için, istifade etsinler ve onunla konuşabilsinler diye yine o meleği insan suretinde indirirdik. Fakat o müşrikler, onu gördükleri anda yine şüphe eder, onun bir melek olduğuna inanmaz ve hala rasulün bir beşer olamayacağını iddia etmeye devam ederlerdi.”

Allah (c.c) bu ayette müşriklerin istediği şeyin olmayacağını, şayet olsa bile bunun onlara bir fayda vermeyeceğini, bu mucizeye rağmen yine de iman etmeyeceklerini kesin bir delille gözler önüne sermektedir.

Zira bu kimseler, indirilen meleğin gerçek mahiyetine bakamayacakları için azaba uğrar ve helak olurlardı.

Onların istifade edebilmeleri, konuşup bakabilmeleri için, indirilen meleğin bir beşer şeklinde olması gerekmektedir. Tabii ki böyle bir durumda indirilen meleğe: “Sen melek değilsin, insansın” diyerek önceki şüphe ve sapıklıklarında devam edeceklerdi. Onlar bu batıl ve dayanaksız kıyaslarından vaz geçmedikçe Allah katından bir melek indirilmesinin onlara hiçbir faydası olmayacaktır. Çünkü onlar yine de iman etmeyeceklerdir.

Zaten onların gayesi; iman etmek  değil, iman etmemek için bahaneler bulmak, mazeretler uydurmak, rasulü güya zora sokmak, gereksiz şeylerle oyalamak ve konuşarak, batıl deliller getirerek yenemedikleri hakkı bu şekilde yenmeye çalışmak idi. Şüphesiz bu tür istekler, hiçbir şey yapamayan, davasının doğruluğunu ispatlayamayan acizlerin sarılacağı bir tür savunma silahıdır.
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google