Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Aynı Yalanlama ve Aynı İnkar  (Okunma sayısı 626 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
Aynı Yalanlama ve Aynı İnkar
« : 16 Kasım 2018, 12:46:44 »
       بســـم الله الرحمن الرحيم

وَلَقَدِ اسْتُهْزِىءَ بِرُسُلٍ مِّن قَبْلِكَ فَحَاقَ بِالَّذِينَ سَخِرُواْ مِنْهُم مَّا كَانُواْ بِهِ يَسْتَهْزِؤُونَ

     

En'am 10 - Muhakkak senden önceki rasullerle de alay edilmişti. (Böylece) kendisiyle alay ettikleri şey onlardan alay edenleri çepeçevre kusatmıştı.
   
     
  Allah (c.c) daha önceki ayetlerde, gerçekten iman etmek için değil de işi yokuşa sürmek için, Rasulullah’tan risaletini destekleyici mahiyette gökten yazılmış bir kitap veya bir melek indirmesini isteyen Mekke müşriklerinden bahsetmişti.

Rasulullah (s.a.s) kendilerine apaçık delillerle geldiği halde Mekke müşriklerinin böyle yersiz isteklerde bulunmaları, böylece işi yokuşa sürmeleri, Rasulullah (s.a.s) ile alay etmeleri ve ona karşı olumsuz tavırlar takınmaları Rasulullah (s.a.s)’ı üzüyordu. Allah (c.c), Rasulullah’ı teselli etmek ve üzüntüsünü gidermek için bu ve bundan sonraki ayeti indirmiştir.

Allah (c.c) bu ayette Rasulullah (s.a.s)’ı teselli etmek için şöyle buyuruyor:

“Ey Muhammed! Hakkı istemeyen, hakkı apaçık gördükleri halde iman etmeyen, sana karşı alaycı tavır sergileyerek eziyet eden kafirlerin bu tavırları sakın seni üzmesin. Çünkü bu tavır, hakkı istemeyenlerin her zamanki tavrıdır. Senden önce gönderdiğimiz rasuller de aynı şeylere maruz kalmışlardı. Onlar kavimlerine apaçık delillerle geldikleri halde kavimleri onları yalanlamış ve onlarla alay etmişlerdi. Fakat ben, rasullerimle alay eden o kafirlere hak ettikleri cezayı verdim. Şüphesiz seninle alay edenlere ve sana karşı gelenlere de hakettikleri cezayı vereceğim.”

Bu ayet gösteriyor ki; rasuller apaçık delillerle geldikleri halde onlara inanmayan ve onlarla alay edenlere Allah (c.c), hem dünyada hem de ahirette mutlaka ceza verecektir.

Allah (c.c) Mekke müşriklerine, Bedir savaşında hak-ettikleri cezayı vermiş ve Mekke fethinde onları zelil, Rasulullah (s.a.s) ve beraberindekileri ise aziz kılmıştı.

Allah (c.c) bu konuda şöyle buyuruyor:

“Muhakkak ki biz, (seninle) alay edenlere karşı sana yeteriz.” (Hicr: 95)                                                                 

İşte bu Rasulullah (s.a.s)’ı ve getirdiklerini yalanlayan, onunla alay eden kimselerin dünyadaki cezasıdır. Ahirette ise onlar için ebedi bir azab vardır.

Allah (c.c), gönderdiği rasulü ve o rasulün getirdikleriyle alay eden kimselere bazen dünyada ceza vermeyebilir. Fakat bu kimseler ahirette muhakkak ceza göreceklerdir. Çünkü Allah (c.c) mühlet verir, ama asla ihmal etmez. Müşriklere, şirklerinden dönmeleri için mühlet verir, şayet dönmez ve bu hal üzere Allah (c.c)’a kavuşurlarsa, işte o zaman onlara mutlaka ceza verecektir.

Allah (c.c), rasullerin ardından Allah, rasulü ve İslam diniyle alay eden kafirlere dilerse hemen dünyada ceza verir, dilerse cezayı ahirete erteler.

Bu ayet, Rasulullah (s.a.s) ve onun yolunu adım adım takip eden müslümanlar için bir sevinç kaynağı, bir teselli, bir müjde olduğu gibi tagutlar ve yandaşları için de bir tehdit, korkutma ve azap vaadidir.
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google