Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Gece Ve Gündüzde Bulunanların Hepsi Allah'ındır  (Okunma sayısı 665 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
Gece Ve Gündüzde Bulunanların Hepsi Allah'ındır
« : 02 Kasım 2018, 00:54:20 »
      بســـم الله الرحمن الرحيم

وَلَهُ مَا سَكَنَ فِي اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ
       

En'am 13 - Gecede ve gündüzde barınan her şey O’nundur. O, Semi’dir, Alim’dir.
   
     
  Allah (c.c) daha önceki ayetlerde göklerin ve yerin sadece kendisinin olduğunu, bu konuda hiçbir ortağı bulunmadığını, Allah (c.c)’a başka varlıkları denk kılan müşriklerin bile bu gerçeği bilip kabul ettiklerini, herkesin sonuçta hesab için Allah (c.c)’a döneceğini, helak olan apaçık bir delilden dolayı helak olsun, hidayet bulan da apaçık bir delilden dolayı hidayet bulsun diye rahmeti gereği kullarına şeriatini bildiren rasulleri gönderdiğini ve bu rasullere uyan kimselerin cennete, karşı gelenlerin ise cehenneme gireceğini bildirmişti.

Bu ayette ise, gece ve gündüzde bulunan herşeyin kendisinin olduğunu ve hiçbirşeyin kendisine gizli kalmayacağını bildirmektedir.

Allah (c.c) bu ayette şöyle buyuruyor:

“Gece ve gündüzde barınan herşey Allah’a aittir. Ey müşrikler! Siz bunu bildiğiniz halde nasıl olur da başka varlıkları Allah’a denkler kılarsınız? Oysa göklerin, yerin, bunların içinde bulunan ve arasındakilerin yegane sahibi olan Allah, bütün bunlarda ne varsa herşeyi,  hatta sizlerin içinizde gizlediklerinizi ve açığa çıkardıklarınızı bile en ince ayrıntısına kadar bilmekte, bütün olanları görmekte ve duymaktadır. Zira O, Semi’dir, Alim’dir. Öyleyse ey müşrikler! Bunu çok iyi bilin ve sakın başka varlıkları Allah’a denk kılmayın. Şayet bütün bunlara rağmen yine de Allah’a başkalarını denk kılmaya devam ederseniz şüphesiz ki sizler, hayvanlardan daha aşağılık olan akılsız kimselersiniz. Çünkü göklerin ve yerin, gündüz ve gecede bulunanları, kendisini ve bütün mahlukatı yaratanın ve bütün bunların yegane sahibinin Allah olduğunu bilen ve buna inanan akıllı bir kimse, elbette sadece Allah’a ibadet eder, O’nun emirlerine boyun eğer, O’na hiçbirşeyi denk kılmaz ve asla onun kanunlarını bırakıp, başka kanunlara boyun eğmez. O halde çok iyi düşünün ve sizin için hayırlı olanı seçin. Yoksa kötü bir son, sizler için kaçınılmaz olacaktır.”

Ayette geçen; “Gecede ve gündüzde barınan her şey O’nundur.” sözünden kastedilen; yeryüzünde hareket eden ve hareket etmeyen herşeyin yaratıcısı Allah (c.c)’tır. İşte bütün bunların yegane sahibi O’dur, manasındadır.
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google