Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Sadece Allah'ı Veli Edinmek  (Okunma sayısı 84 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

• Site Yetkilisi
Sadece Allah'ı Veli Edinmek
« : 30 Ekim 2018, 23:50:32 »
  بســـم الله الرحمن الرحيم

قُلْ أَغَيْرَ اللّهِ أَتَّخِذُ وَلِيًّا فَاطِرِ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَهُوَ يُطْعِمُ وَلاَ يُطْعَمُ قُلْ إِنِّيَ أُمِرْتُ أَنْ أَكُونَ أَوَّلَ مَنْ أَسْلَمَ وَلاَ تَكُونَنَّ مِنَ الْمُشْرِكَينَ

En'am 14 - De ki: “Gökleri ve yeri yoktan var eden, yedirdiği halde yedirilmeyen Allah’tan başkasını mı veli edineceğim? De ki: Muhakkak ki bana müslüman olanların ilki olmam emredildi ve “sakın müşriklerden olma!” (denildi).

Allah (c.c) gece ve gündüzde bulunan herşeyin kendisinin olduğunu ve kendisinin herşeyi gizlisi ve açığıyla işiten ve bilen olduğunu bildirdikten sonra bu ayette Rasulullah (s.a.s)’a hitab ediyor ve ona, müşriklerden beri olduğunu, kendisinin Allah (c.c)’a gerçekten teslim olan müslümanlardan olduğunu söylemesini emretmektedir.

Bu ayetin nuzül sebebiyle ilgili olarak zikredilen rivayetler  zayıftır.

“De ki: Gökleri ve yeri yoktan var eden, yedirdiği halde yedirilmeyen Allah’tan başkasını mı veli edineceğim?”

Allah (c.c) bu ayette, bütün insanlara tevhid ile gönderdiği, en mükemmel şeriati kendisine verdiği kulu ve rasulü Muhammed (a.s)’e şöyle buyuruyor:

“Ey Muhammed! Müşriklere şöyle de: “Ey müşrikler! Ben, gökleri ve yerleri örneksiz, en güzel bir şekilde yaratan, kendisi yedirilmediği ve hiçbirşeye ihtiyacı olmadığı halde, bütün kullarına rızık veren Allah’ı veli ediniyorum. O’ndan başka varlıkları veli edinerek kesinlikle O’na ortak koşmam. Bir kimseyi veli edinmem gerekse bile ancak O’nun bana veli edinmemi emrettiği kişileri veli edinirim ve yine ben, O’ndan başkasına kesinlikle ibadet etmem.”

Allah (c.c) bu konuyla alakalı olarak bir başka ayette şöyle buyuruyor:

“(Ey Muhammed!) De ki: Ey cahiller! Bana Allah’tan başkasına ibadet etmemi mi emrediyorsunuz?” (Zümer: 64)

Rızık Allah (c.c)’tandır:

Allah (c.c), kullarından hiçkimseye muhtaç olmamasına rağmen, onlara katından rızık verir. Zira O, hiçkimseye muhtaç değil, bilakis herkes O’na muhtaçtır.

Allah (c.c) bu konuyla alakalı olarak şöyle buyuruyor:

“Ben, cinleri ve insanları yalnızca bana ibadet etsinler diye yarattım. Ben onlardan bir rızık istemiyorum ve beni yedirmelerini de istemiyorum. Muhakkak ki rızık verici, çetin kuvvet sahibi olan Allah’tır.” (Zariyat: 56-58)

Bu ayetten de anlaşılacağı üzere rızkı veren sadece Allah (c.c)’tır. Bu sebeble rızık sadece Allah (c.c)’tan istenir. Rızık yollarına başvurup çalışan ve bu vesile ile rızkını elde eden insan oğlu, bu yolları vesile kılarak kendisine asıl rızık verenin Allah (c.c) olduğunu asla unutmamalıdır.

“Rızkınız ve size vadedilen göktedir.” (Zariyat: 22)     

Rasulullah (s.a.s) şöyle dedi:

“Rızkın gelmesi konusunda  acele etmeyin. Zira kul, rızkını en son damlasına kadar almadan ölmeyecektir. Öyleyse Allah (c.c)’tan korkun ve rızkı güzel bir şekilde helal yoldan arayın, haramdan uzak durun.” (Hakim, Beyhaki sünende)

“Ey insanlar! Sizden herbiriniz rızkı tamamlanmadıkça ölmeyecektir. O halde rızkı istemede acele etmeyin, rızkın gecikmesinden de endişelenmeyin. Allah (c.c)’tan korkun ve Allah (c.c)’tan güzel bir şekilde rızık isteyin. Size helal olandan alın, haram olanlardan ise uzak durun.”
(Buhari, Müslim, Hakim)

“Kulun rızkı onu, ecelinden daha çok arar.”
(Taberani Kebir’de, İbni Adiyy Kamil’de)

İnsan, rızkını helal yoldan temin edebileceği gibi haram yoldan da temin edebilir. Hiçkimse bir diğer kimsenin rızkını engelleyemez, elinden de alamaz, yine arttıramaz ve çoğaltamaz. Zira Allah (c.c) herkese bir ecel tayin ettiği gibi aynı şekilde rızıklarını da tayin etmiş ve bu rızkı helal yoldan elde etmeyi farz kılmıştır. Bu sebeple insanlar, rızıklarını Allah’ın yasakladığı vesileler ile değil, helal kıldığı vesileler ile elde etmelidirler. Bu konuda müslüman olan kimseler elbette daha titiz davranmalıdır. Zira müslümanın üzerine farz olan, rızkını helal yoldan elde etmektir.

Her kim rızkın Allah (c.c)’tan değil de, başkasından olduğuna, başkasının onun rızkını artırabileceğine veya engel olabileceğine inanır ve bu sebeble rızkını elde etmek için Allah (c.c)’ın emirlerine itaat etmeyerek, Allah (c.c)’ tan başkalarının emirlerine boyun eğerse işte o kimse Allah (c.c)’a eş koşarak kendi nefsine zulmetmiştir.

“De ki: Muhakkak ki bana müslüman olanların ilki olmam emredildi ve sakın müşriklerden olma! (denildi).”

Allah (c.c) Rasulullah (s.a.s)’a şöyle buyuruyor:

“Ey Muhammed! Uluhiyyet, ibadet ve velayeti hakedenin yalnızca Allah olduğunu sen delilleriyle biliyorsun ve insanlara bunu tebliğ ediyorsun. Sen bütün insanlara şöyle söyle: “Bu ümmet içerisinde, bütün bu sıfatlara haiz olan Rabbimin emirlerine boyun eğen müslüman kimselerden olmakla, şirkin her türünden uzak durmakla ve O’ndan başkasına ibadet etmemekle ilk olarak ben emrolundum. Ben, Rabbime tam bir teslimiyetle boyun eğdim, emirlerine bağlandım. Ben, O’ndan başkasına ibadet edecek değilim. Çünkü ben, her türlü şirkten beriyim ve şirk işlemekten de nehyedildim. Ey müşrikler! Sizler de böyle olunuz! Zira sizlere apaçık deliller sunuldu. Sizler bu delillere şahit oldunuz. Bundan böyle Allah katında sunabileceğiniz hiçbir mazeretiniz kalmamıştır. Bu sebeble hiç tereddüt etmeden bir an önce şirk amellerinizi terkederek ibadeti yalnızca Allah’a has kılın, Allah (c.c)’ın şeriatine bağlanın, sadece O’na ve O’nun izin verdiklerine dost olun. Rızkınızı sadece O’ndan isteyin. Bütün hayatınızı düzenleyen emir ve yasakları sadece O’nun şeriatinden alın ve böylece müslümanlar olarak yaşayın, müslümanlar olarak ölün.”

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google