Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Azaptan Sakındırılan Kurtulmuştur  (Okunma sayısı 627 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
Azaptan Sakındırılan Kurtulmuştur
« : 30 Ekim 2018, 23:42:02 »
  بســـم الله الرحمن الرحيم

مَّن يُصْرَفْ عَنْهُ يَوْمَئِذٍ فَقَدْ رَحِمَهُ وَذَلِكَ الْفَوْزُ الْمُبِينُ
           

En'am 16 - O gün kim ondan (azabtan) uzaklaştırılırsa, elbette (Allah) ona rahmet etmiştir. İşte, apaçık kurtuluş budur.
   
     
  Allah (c.c), daha önceki ayette Rasulullah (s.a.s)’a, ümmetini kıyamet gününün azabından, şirkten ve her türlü günahtan sakındırmasını emretmiş, kıyamet gününün azabının şiddetinin çok büyük olduğunu bildirmişti. 

Bu ayette ise kıyamet gününde çok şiddetli olan cehennem azabından kurtulan kimsenin, Allah (c.c) tarafından rahmet edilmiş ve zafere ulaştırılmış kimse olduğunu haber vermektedir. 

Kıyamet günü azab ve mükafatın verildiği gündür. O günde gerçek zafer ve gerçek yenilgi, gerçek mutluluk ve gerçek mutsuzluk vardır. O günkü azap, azapların en şiddetlisidir. İşte bu şiddetli azabtan kurtulan kimseye Allah (c.c) rahmet ve ihsan etmiş demektir ki, gerçekten de bu en büyük bir zafer ve en büyük kurtuluştur.

Allah (c.c) şöyle buyuruyor:

“Her nefis ölümü tadacaktır. Muhakkak ki kıyamet gününde ecirleriniz size eksiksiz verilecektir. (O gün) kim ateşten kurtarılır, cennete sokulursa işte o başarmıştır. Şüphesiz ki dünya hayatı aldatıcı bir metadan başka birşey değildir.” (Ali İmran: 185)                              

Gerçek kurtuluşu ve zaferi elde etmek isteyen aklı başında bir kimse, son pişmanlığın fayda vermeyeceği, dünyada yapılan her amelin hesabının sorulacağı, kimsenin kimseye faydasının dokunmayacağı, sadece dünyada iken Allah (c.c)’a ihlaslı olmanın, tevhid üzerinde yaşamanın ve salih ameller işlemenin fayda vereceği mutlaka vuku bulacak olan kıyamet günü için hazırlık yapmalı, o günü asla hatırından çıkartmamalıdır. Bilmelidir ki, ne kadar yaşarsa yaşasın, dünyada malı, çocuğu, akrabası, desteği ne kadar çok olursa olsun bir gün ölecek ve sahip olduğu bütün değerleri terkedecek, geriye sadece dünyada yapmış olduğu amelleri kalacak ve işte bu amellerinden hesaba çekilecektir.

Kıyamet günündeki işte bu büyük zafer ve ebedi mutluluk dışındaki şeyler geçici zafer ve mutluluklardır. Kalıcı mutluluğu geçici mutluluğa, kalıcı zaferi geçici zafere tercih edenlere ne mutlu!
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google