Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Zarar ve Fayda Allah (c.c)'tandır  (Okunma sayısı 698 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
Zarar ve Fayda Allah (c.c)'tandır
« : 18 Ekim 2018, 11:59:39 »
      بســـم الله الرحمن الرحيم

وَإِن يَمْسَسْكَ اللّهُ بِضُرٍّ فَلاَ كَاشِفَ لَهُ إِلاَّ هُوَ وَإِن يَمْسَسْكَ بِخَيْرٍ فَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدُيرٌ
       


En'am 17 -  Eğer Allah seni bir zarara uğratırsa, onu O’ndan başka giderecek yoktur. Eğer sana bir hayır verirse (bunu geri çevirecek yoktur). Şüphesiz ki O, herşeye kadirdir.
   
     
  Allah (c.c) bu ayette, zarar ve menfaatin, kendisinin elinde olduğunu, yarattıkları üzerinde mutlak tasarruf hak-kına sahip olduğunu, emrine karşı gelmeye kimsenin güç yetiremeyeceğini ve emrinin hiçbir takipçisi olmadığını haber vererek şöyle buyuruyor:

“Ey insan! Bil ki, ğer sana bir zarar, bir sıkıntı, bir acı, bir fakirlik, bir hastalık, bir üzüntü, bir zillet ve buna benzer nefsinin arzu etmediği herhangi bir zarar isabet ederse, bunları senin üzerinden ancak Allah kaldırabilir. Çünkü herşeye kadir olan sadece O’dur. Yine bil ki, eğer sana bir hayır, bir sağlık, bir zenginlik, bir izzet veya buna benzer nefsinin hoşuna gidecek birşey isabet etmişse, o da Allah’tandır. Çünkü en mükemmel kudrete sahip olan tek varlık O’dur. En mükemmel izzet ve hükümranlık sadece O’nundur. Herşey O’na boyun eğmiştir. Herkes O’na karşı acizdir. Yaptığı işleri en mükemmel şekilde yapan sadece O’dur. Yine O, hikmet sahibi olan, herşeyi en ince ayrıntısına kadar en iyi bilen, hikmeti gereği bazılarına veren, bazılarına ise vermeyendir.”

Allah (c.c) bu konu ile ilgili olarak bir başka ayette şöyle buyuruyor:

“Allah, insanlara rahmetten her neyi açarsa, artık onu engelleyen olmaz. Her neyi de engellerse artık O’ndan sonra onu salıveren olmaz. Şüphesiz ki O, Aziz’dir, Hakim’dir.” (Fatır: 2)                                   

Rasulullah (s.a.s) şöyle dedi:

“Ey Allah’ım! Senin verdiğin kimseye, kimse engel olamaz. Senin engellediğine kimse veremez. Sen dilemedikçe de kimsenin zenginliğinin bir faydası olmaz. Zenginlik Sen’dendir.” (Müslim)
İbni Abbas (r.a) şöyle dedi:

“Ben, bir gün Rasulullah’ın arkasında idim ve bana şöyle dedi:

“Ey çocuk! Ben sana bir kaç şey öğreteyim. Allah (c.c)’ı gözet ki Allah da seni gözetsin. Allah’ı koru ki Allah (c.c) sana yardımcı olsun. Eğer birisinden isteyeceksen sadece Allah (c.c)’tan iste. Birisinden yardım dileceyeceksen sadece Allah (c.c)’tan yardım dile. Ve bil ki bütün ümmet sana fayda vermek için toplansalar, sana ancak Allah (c.c)’ın yazdığı şeylerde fayda verebilirler, bundan başka hiçbir fayda veremezler. Yine bütün bu ümmet sana zarar vermek için toplansa, Allah (c.c)’ın dilediğinden başkasını veremezler. Zira kalemler kaldırılmış, sayfalar kurumuştur.” (Tirmizi rivayet etti ve hasen sahih dedi.)
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google