Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Kitab Ehlinin Rasulullah'ı Çok İyi Tanımaları  (Okunma sayısı 681 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
      بســـم الله الرحمن الرحيم

الَّذِينَ آتَيْنَاهُمُ الْكِتَابَ يَعْرِفُونَهُ كَمَا يَعْرِفُونَ أَبْنَاءهُمُ الَّذِينَ خَسِرُواْ أَنفُسَهُمْ فَهُمْ لاَ يُؤْمِنُونَ
       

En'am 20 - Kendilerine kitab verdiklerimiz, onu (Muhammed’i) kendi oğullarını tanıdıkları gibi tanırlar. Nefislerini hüsrana uğratanlar, işte onlar iman etmezler.
   
     
  Allah (c.c) önceki ayette, Muhammed (a.s)’in Allah (c.c)’ın rasulü olduğuna şehadet ettiğini ve bu şehadetin en büyük şehadet olduğunu bildirdikten sonra bu ayette, kitab ehlinin alimlerinin, Muhammed (a.s)’in sıfatları ile ilgili bilgiler kitablarında bulunduğu ve böyle bir rasulün gelmesini bekledikleri için onu çok iyi, hatta kendi öz oğullarını tanıdıkları gibi tanıdıklarını haber vermektedir.

“Kendilerine kitab verdiklerimiz, onu (Muhammed’i) kendi oğullarını tanıdıkları gibi tanırlar.”

Allah (c.c) bu ayette şöyle buyuruyor:

“Kendilerine daha önce kitab vermiş olduğumuz yahudi ve hristiyanlar, Muhammed’in Allah tarafından gönderilen bir rasul olduğunu biliyorlardı. Bu konudaki bilgileri kendi çocuklarını kesin olarak bilmeleri gibi bir bilgiydi. Çünkü onların kitablarında Muhammed’in sıfatları apaçık bir şekilde bildirilmiş ve bütün Rasuller onu müjdelemiş, sıfatları hakkında bilgiler vermişlerdi. Dolayısıyla onun gelişini, zuhur edişini bekliyor, onun gelmesiyle birbirlerini müjdeliyor ve ondan gafil kalmak istemiyorlardı. Bütün bunlara rağmen kitab ehli yine de Muhammed’in risaletini kabul etmedi, onu inkar etti ve ona karşı geldi.”

Allah (c.c), kitab ehlinin alimlerinin Muhammed (a.s)’ in Allah (c.c)’ın rasulü olduğuna şehadet ettiklerini bir başka ayette şöyle haber veriyor:

“Kendilerine kitab verdiğimiz kimseler onu (Muhammed’i) oğullarını tanıdıkları gibi tanırlar. Böyleyken onlardan bir grup, bildikleri halde hakkı gizler.” (Bakara: 146)

“Nefislerini hüsrana uğratanlar, işte onlar iman etmezler.”

Allah (c.c), ayetin bu bölümünde; Muhammed (a.s)’in Allah (c.c) katından gönderilen bir rasul olduğunu, kendi çocuklarını bildikleri gibi bilmelerine rağmen kitab ehlinin ona neden karşı geldiklerinin sebebini açıklıyor.

Onların karşı gelişlerinin sebebi; kendi nefislerine yazık etmeleridir. Aynen müşriklerin, onun rasullüğüne apaçık bir şekilde delillerle şahit oldukları halde ona karşı gelmeleri gibi...

Kitab ehlinin ve müşriklerin Rasulullah (s.a.s)’ın Allah (c.c) katından gönderilen bir rasul olduğunu bilmelerine rağmen nefislerine yazık etmelerinin sebebi: selim fıtrata ve sahih akla göre hareket etmemeleri, dünyanın geçici menfaatlerinden olan makam, mevki, şöhret, şan gibi değerleri elde etme arzusu ya da bunları kaybetme korkusu, dedelerinin sapık dinleri üzerinde kalmayı hoş görmeleri ve bir takım insanların sevgi ve görüşlerine değer verip onlar gözünde küçük düşmek istememeleri, böylece iman etmeyip onun risaletini yalanlamaları, ona karşı gelmeleri ve hakka dönmemeleridir.

İşte bu ve bunlara benzer sebeplerden dolayı gerek kitab ehlinin alimleri ve onlara tabi olanlar, gerek Rasulullah (s.a.s)’ın dönemindeki müşrikler ve gerekse aynı şekilde nefislerine yazık edenler Allah (c.c)’ın rasulü Muhammed (a.s)’e iman etmezler. Onlar, hak kendilerine delilsiz olarak sunulduğu için veya bu konuda eksikler gördükleri için değil, bilakis  zaten hakkı istemedikleri, dertleri, davaları, mücadeleleri, arzu, sevinç ve üzüntüleri haktan yana olmadığı için, hak; nefislerine, heva ve heveslerine zıd düştüğü, ağır geldiği ve elde etmek istedikleri dünya metaına bir engel teşkil ettiği için asla iman etmezler. Onlara ne kadar delil sunulursa sunulsun her zaman hakka karşı bile bile inkarcı tavır sergiler ve reddederler. Onlara, bu tavırlarına karşılık olarak çetin bir azab vardır. Çünkü onlar bu azabı haketmişlerdir ve bu konuda ileri sürebilecekleri hiçbir mazeretleri de yoktur.
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google