Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Müşriklerin Ahiretteki Pişmanlığı  (Okunma sayısı 656 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
Müşriklerin Ahiretteki Pişmanlığı
« : 07 Ekim 2018, 01:18:42 »
     بســـم الله الرحمن الرحيم

ثُمَّ لَمْ تَكُن فِتْنَتُهُمْ إِلاَّ أَن قَالُواْ وَاللّهِ رَبِّنَا مَا كُنَّا مُشْرِكِينَ
       En'am 23 -  Sonra:  “Rabbimiz (olan) Allah’a yemin olsun ki biz müşrikler değildik” demekten başka bir fitne (çıkar yol ve mazeret)leri olmaz.
   
     
  Allah (c.c) bir önceki ayette müşriklere, ahiret gününde azarlama ve kınama mahiyetinde: “O’na ortak koştuklarınız” nerede şeklinde bir soru soracağından bahsetmişti. Bu ayette ise müşriklerin, bu soruya verecekleri cevabı bildirmektedir.

Allah (c.c) kıyamet gününde müşriklere şöyle diyecek:

“Ey nefislerine zulmederek Allah’a şirk koşanlar! Haydi bana Allah’a ortaklar kıldığınız kimseleri gösterin, şimdi onlar neredirler, niçin sizin yardımınıza gelmiyor, imdadınıza yetişmiyorlar?”

Müşrikler de Allah (c.c)’ın bu sorusu üzerine şaşırıp kalacak ve ikna edici bir cevab bulamayacaklar ve sonunda şöyle diyeceklerdir:

“Rabbimiz olan Allah’a yemin olsun ki bizler dünyada iken şirk koşanlardan değildik.”

Onların bu cevabları, onlar için büyük bir fitnedir. Çünkü onlar böyle yalan söylemekle, Allah’ın azabından kurtulacaklarını sanırlar. Bunların durumu iman ettiklerini söyleyerek kurtulduklarını sanan, fakat kalben kafir olan münafıkların durumu gibidir. Münafıkların iman iddiaları nasıl onlara fayda vermiyecekse aynı şekilde, şirk koşmadıklarını iddia eden müşriklerin bu iddiaları da onlara fayda vermeyecektir.


Kıyamet Günü Yalan Söylenebilir mi?

Bu ayette müşriklerin, kıyamet gününde Allah (c.c)’a: “Biz dünyada iken şirk koşmadık” diye yalan söyleyeceklerini bildirilmektedir. Bu konuda şöyle sorulabilir:

Bu yalan söyleme hadisesi nasıl olabiliyor? Zira o gündeki yalan ve inkarın hiç kimseye bir faydası yoktur. Çünkü Allah herşeyden haberdardır. Buna rağmen bu ayette zikri geçen kimseler nasıl yalan söyleyebiliyorlar?

Bu soruya şöyle cevab verilir:

“Kıyamet gününde hesaba çekilen ve sorgulanan müşrikler, yaptıkları şirkler ve kötü ameller, kendileri bile unutmuşken en ince ayrıntısına kadar karşılarına çıkınca, hayret ve şaşkınlıkları sebebiyle ve cehenneme gitme korkusuyla, hiç düşünmeksizin kendilerini kurtaracak sözler sarfederler.

Onlar o gün öyle şaşkındırlar ki, bir yanda Allah (c.c)’a şirk koşmadıkları için cehennem azabından kurtulup cenneti hakedenlerin mükafatlarını, diğer yanda kendilerine vadedilen hesaba çekilme ve azabı görünce, kendilerini azabtan kurtarmak ve cennet mükafatını elde etmek için, hiç düşünmeksizin dünyada iken Allah (c.c)’a şirk koşmadıklarına dair yalan söyleyecek ve böylece kendilerinin de cennet mükafatını elde edeceklerini zannedeceklerdir. Onlar bu yalana ancak, hesaba çekilip de azabı gözleriyle gördükleri zaman başvururlar. Bundan önce böyle söylemiş değildirler. Fakat onlar bu yalana ne kadar başvururlarsa başvursunlar, fazla devam etmez, bir müddet sonra Allah (c.c)’a şirk koştuklarını itiraf etmek zorunda kalırlar.

Allah (c.c) bu konuyla ilgili olarak bir başka ayette şöyle buyuruyor:

“İnkar eden ve rasule karşı gelenler o gün yerle bir olmayı isterler. Onlar, Allah’tan hiçbirşeyi de gizleyemezler.” 
(Nisa: 42)                                                                  

İbni Abbas (r.a)’a “Onlar, Allah’tan hiçbirşeyi de gizleyemezler.” (Nisa: 42) ve “Sonra:  “Rabbimiz (olan) Allah’a yemin olsun ki biz müşrikler değildik” demekten başka bir fitne (çıkar yol ve mazeret)leri olmaz.” (En’am: 23) ayeti hakkında soruldu. Bu soru üzerine İbni Abbas (r.a) ilk olarak:  “Ey Rabbimiz! Muhakkak ki biz müşriklerden değildik” (En’am: 23) ayeti hakkında şöyle söyledi:

“Onların bu sözü söylemelerinin sebebi; kıyamet gününde sadece müslümanların cennete girdiklerini görmeleridir. İşte bunun üzerine: “Haydi, biz de şirk koştuklarımızı inkar edelim ve cennete girelim” dediler ve sözlerine şöyle devam ettiler: “Muhakkak ki biz müşriklerden değildik.”

Onların böyle itiraz ve yalan söylemeleri üzerine, Allah (c.c) onların ağızlarını mühürler, sonra el ve ayaklarını konuşturur. “Onlar, Allah’tan hiçbir şeyi de gizleyemezler.” (Nisa: 42) ayetinin manası işte budur. (Taberi-Durur Mensur)

Bundan anlaşılıyor ki; gerçekler ortaya çıkınca, onlar kendi durumlarını itiraf ederler. Fakat Allah (c.c)’a cevab verecekleri zaman şaşkınlıkları sebebiyle şirki bazen inkar eder, bazen de kabul ederler. Bazen yalan söyler, bazen de doğru söylerler. Bu, suçluların pisikolojisidir.

Allah (c.c) bu konuyla ilgili olarak bir başka ayette yine şöyle buyuruyor:

“Ortak koşanlar, ortak koştuklarını gördüklerinde: “Rabbimiz! Sen’den başka kendilerini (yardıma) çağırdığımız ortaklarımız işte bunlardır” derler. Fakat, onlar: “Muhakkak ki sizler yalancılarsınız” diye onlara sözü geri çevirirler.” (Nahl: 86)
 
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google