Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: İstiaze (Allah'a Sığınma)  (Okunma sayısı 7298 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İnşirâh

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1257
İstiaze (Allah'a Sığınma)
« : 29 Mart 2013, 18:10:53 »
 
اَعُوذ بِاللّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجيمُِ

«Kovulmuş olan şeytanın şerrinden Allah'a sığınırım.»
   

Rasulullah (s.a.s) şöyle dua ederdi:

«Kovulmuş şeytandan, onun büyüklenmesinden, sihrinden ve çarpmasından Semi (işiten) ve Alim olan (herşeyi bilen) Allah'a sığınırım.»

(Ebu Davud, Nesei, Tirmizi, İbni Mace, Ahmed)

Euzu : «Sığınırım», «destek isterim», «yardım isterim» manalarına gelir. Sığınmak; bir kimsenin korkulan bir şeyden kaçarak, bu korkuyu üzerinden atabilecek birine baş vurmasıdır. Yalnız Allah'ın elinde olan meselelerde herhangi bir varlığa sığınmak, ona ibadet etmek demektir ve bu şirktir.

Allah : Allah'ın en büyük isimlerindendir ve Allah'dan başka hiçbir varlığa bu isim verilemez. İmam Ebu Hanife Allah lafzını İsmi Azam olarak isimlendirmiştir.

Allah; İbadeti hak eden yüce varlık manasındadır. İlah ise; İbadet edilen varlık demektir. Bu açıklamaya göre her ibadet edilen varlık  Allah değildir, fakat ilahtır.

Şeytan : Alimler şeytan kelimesi hakkında çeşitli görüşler zikretmişlerdir. Bu görüşler şunlardır:

1 - Şeytan; «uzaklaştı» manasına gelen «şatane» kelimesinden türemiştir.

2 - Şeytan; «günahından dolayı yanmak» manasına gelen «şiyt» kelimesinden türemiştir.

3 - Şeytan; «helak oldu» manasına gelen «şa'ta» kelimesinden türemiştir.

Şeytan Türleri:

Şeytanlar iki çeşittir:

1 - Cinlerden olan şeytanlar.

2 - İnsanlardan olan şeytanlar.

Allah (c.c)'nun şu sözü bunu açıklamaktadır:

«Biz (sana yaptığımız gibi) her resule de insan ve cin şeytanlarını böylece düşman yaptık.»   

(En'am: 11)


Allah'a giden yolu kapatan, insanları Allah'ın yoluna gitmekten alıkoyan, onları saptıran ve Allah'ın yasakladığı şeyleri yapmaya teşvik eden cinlerden şeytanlar olduğu gibi insanlardan da şeytanların olduğu ayette de açıkça görülüyor.

Şeytanlardan Korunma Yolları:

 Cinden olan şeytanların zararı ancak ve ancak Allah'a sığınmakla engellenir. Çünkü Allah'tan başka hiçbir varlık bu şeytanların zararını engelleyemez.

İnsanlardan olan şeytanlar tabiatları gereği şeytanlıklarından vazgeçebilirler. Bu sebeple onlardan gelebilecek zararlar, onlara bir takım maddi ve manevi faydalar sağlayarak engellenebilir.

İnsanlardan olan şeytanların şerrinden korunabilmek için bu şekilde davranmak caizdir. Hatta onların şerrini engelleyebilecek güce sahip olan insanlardan yardım da istenebilir. Fakat bu konuda yapılması gereken en iyi şey; bütün tedbirleri aldıktan sonra yalnız Allah'a sığınmaktır.

Raciym : «Taşlanmış» manasına gelebileceği gibi «kovulmuş», «öldürülmüş», «sövülmüş», «lanet edilmiş» manalarına da gelebilir.

Kur'an'da bu manaların hepsini birden ifade eden Allah (c.c)'nun şu kavlidir:

«Dediler ki: «Ey Nuh! Sen (bu söylediğinden) vazgeçmezsen muhakkak ki recmedilenlerden olacaksın.» (Şuara: 116)

Bütün bu açıklamalar ışığında «euzu»nun ifade ettiği manayı şöyle açıklayabiliriz: «Ben batılı süslü göstererek insanları hak yoldan saptırmaya çalışan, şeytani sıfatlara sahip bütün şer güçlerden Allah'a sığınırım. Çünkü bu gibi şeytani güçlerden beni ancak Allah kurtarır.SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google