Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Hz. Muhammed SallAllahu Aleyhi ve Sellem'den Sonraki Yahudiler  (Okunma sayısı 5767 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hak Mücadelesi

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1259
Hz. Muhammed SallAllahu Aleyhi ve Sellem'den Sonraki Yahudiler
 
 
Medine’de ki yahudiler Tevrat’ın müjdelediği, özelliklerini açıkladığı, nerede ortaya çıkıp nereye gönderileceğini- ki o yer Arap yarımadasıdır- bildikleri rasulü bekliyorlardı. Bu rasulün dağınık olan topluluklarının birleşmesini sağlamak üzere özellikle kendilerine gönderileceğine inanıyor ve tekrar Hz. Davud aleyhisselam’ın mülküne ve şanına kavuşacaklarını umuyorlardı. Çünkü onlar güya Allah-u Teâlâ’nın sadece kendilerinin rabbi olduğunu onlardan başkasının Allah’ı sahiplenemeyeceğini düşünüyorlardı.

Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem ilk önce kendi kavminden başlamak suretiyle toplumun bütününe davet etmekle yükümlü olarak Arap’dan  -İsmail aleyhisselam’ın oğullarından- geldiği zaman, yahudiler Hz. Muhammed sallAllahu aleyhi ve sellem’e sırtlarını çevirdiler ve getirdiği şeyi yok etme amacına yönelik planlar kurmaya başladılar.

Bu, daha İslam davetinin ilk başladığı sıralara rastlar. Daha sonra düşmanlık ve saldırganlık da Mekke müşriklerini onlara karşı kışkırtıp inananların işkenceye maruz kalmalarını sağlamaları ise cabasıdır. Onlar Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem’e ve risaletine karşı gizli bir savaşa girişmişler ve her türlü fitne ve fesat çıkarıcı sözleri çıkarmaktan geri kalmamışlardır. Müşriklerde Ehli Kitap’dan olmaları nedeniyle yahudilerin bu noktada ki sözlerine güveniyorlardı.

Müşrikler yahudilere:

"Biz mi iyiyiz, yoksa Hz. Muhammed sallAllahu aleyhi ve sellem mi?" diye sorduklarında onlarda

"bilakis siz ondan daha iyisiniz" diyorlardı.
(Bezzar sahih senetle rivayet etti.)

Bu sözleriyle ellerinde bulunan Tevrat’ta bile küfür sayılan amelleri işliyorlardı. Bununla da yetinmeyip hak olduğunu bildikleri halde İslam’ı inkar ettiler.

Allah-u Teâlâ bu konuyla ilgili olarak şöyle buyurmaktadır:

"Allah katından (O Yahudilere), ellerindekini (Tevrat'ı) tasdik edici bir kitap (Kur'an) geldiği zaman; daha önce (bu kitabı getiren) rasulle (düşmanlarına karşı) savaşıp muzaffer olacaklarını söyledikleri halde; (sırf, kendi soylarından değil de Araplardan olduğu için) çok iyi tanımalarına rağmen o rasulü inkâr ettiler. Allah'ın laneti (hakkı bile bile inkâr eden) kâfirlerin üzerine olsun!" (Bakara: 89)
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google