Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Bitki Örneği Ve İnsanlar  (Okunma sayısı 4162 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı er-Razi

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1262
Bitki Örneği Ve İnsanlar
« : 06 Kasım 2017, 08:01:20 »
وَالْبَلَدُ الطَّيِّبُ يَخْرُجُ نَبَاتُهُ بِإِذْنِ رَبِّهِ وَالَّذِي خَبُثَ لاَ يَخْرُجُ إِلاَّ نَكِدًا كَذَلِكَ نُصَرِّفُ الآيَاتِ لِقَوْمٍ يَشْكُرُونَ

A'raf: 58 - Temiz bir belde, Rabbinin izniyle bitkisini, çıkartır. Pis olan (belde) da ise faydasız olan (bitki)dan başkasını çıkarmaz. Şükreden bir kavim için, ayetleri işte böyle ayrıntılı olarak açıklıyoruz.
   
     
Allah (c.c), önceki ayette ölü toprağa yağmur ile  can verdiğini, oradan ürünler ve bitkiler meydana getirdiğini zikrederek, insanların da ölümden sonra yeniden dirileceklerini, mezarlarından birer bitki gibi fışkırıp bir araya toplanacaklarını ve ürünlerini yani; amellerini ortaya çıkaracaklarını değişik bir üslup ve örnekle hatırlatmıştı.

Bu ayette ise yine bir örnek ile insanların tabiatları hakkında bilgi vermektedir .

“Temiz bir belde, Rabbinin izniyle bitkisini, çıkartır. Pis olan
(belde) da ise faydasız olan (bitki)dan başkasını çıkarmaz.”

Allah (c.c), ayetin bu kısmında şöyle buyurmaktadır:

“Temiz ve güzel yani; verimli ve bakımlı olan, üzerinde emek sarfedilmiş toprak, Allah’ın izni ve yardımıyla, en kısa zamanda olgun, lezzetli, güzel, herkesin hoşuna giden bitkiler çıkartır. Allah’ın verdiği su ve benzeri nimetlerin eseri, üzerinde görülür. İnsanlar, hep böyle yerlere gitmek, böyle yerlerde yaşamak ve böyle yerlerin ürününden, manzarasından, havasından, suyundan istifade etmek ister. Dolayısıyla hem maddi olarak hem de manevi olarak çok değerli bir yer haline gelir.

Kötü ve pis yani; çorak, verimsiz, bakımsız ve üzerinde hiçbir çaba sarfedilmemiş toprak ise ya hiçbir bitki  çıkartmaz ya da hiçbir işe yaramayan, güdük kalmış, çirkin, görünüşü bile rahatsız eden, kimsenin hoşlanmayacağı bir takım bitkiler çıkartır. Allah’ın veridiği su ve diğer nimetler, üzerinden sürüklenir, akıp gider. Böylece, Allah’ın verdiği nimetlerin eseri üzerinde görülmez. Hiçbir faydası olmayan böyle yerlere, kimse zahmet edip gitmek istemez. Hiç-bir değere sahip olmadığı için, herkes böyle yerleri gözden çıkarır.”

İbni Abbas (r.a), bu ayet hakkında şöyle dedi:

“Allah (c.c), bu ayette verdiği örnek ile temiz toprağı mü’mine,  kötü toprağı ise  kafire benzetmiştir.” 

Yani; mü’min, güzel ve çabuk bitki bitiren toprak gibidir. Kafir ise bitki çıkartmakta zorlanan kötü toprak gibidir.

Ebu Musa el Eşari (r.a)’den, Rasulullah (s.a.s)’ın şöyle dediği rivayet edilmiştir:

“Allah (c.c)’ın, benim vasıtam ile gönderdiği hidayet ve ilim, bol yağmura benzer. Bu yağmur, öyle bir toprağa düşer ki, onun bir kısmı suyu kabul eder de çayır ile bol ot yetiştirir. Bir kısmı da kurak olur. Suyu üstünde tutar da Allah (c.c), halkı onunla faydalandırır. Ondan hem kendileri içerler, hem de hayvanlarını sularlar, ekin ekerler. Bu yağmur diğer bir çeşit toprağa daha isabet eder ki, düz ve kaypaktır. Ne üstünde tutar, ne de çayır bitirir. İşte, Allah (c.c)’ın dinini anlayıp da Allah (c.c)’ın benim vasıtamla gönderdiği hidayetten ve ilimden faydalanan ve bunu öğrenip başkasına da öğreten  kimse ile bunu duyduğu vakit kibirinden başını bile kaldırmayan ve Allah’ın benimle gönderdiği hidayeti kabul etmeyen kimse böyledir!” (Buhari, Müslim)

Bu ayet, hadis ve açıklamlardan, insanların tabiatlarının ve madenlerinin değişik değişik olduğu anlaşılmaktadır. Bu özellikleri sebebiyle, rasullerin davetine ve dirilişe imanları da değişik değişik olacaktır.

İnsanlardan her kimin tabiatı, madeni ve fıtratı temiz ise işte o kimseler, rasuller tarafından kendilerine bildirilen hakka kolayca icabet ederler. Yeniden dirilmeye şeksiz şüphesiz iman ederler. Hayatlarını bu düsturlar doğrultusunda şekillendirirler.

Fakat habis ruhlu, kötü tabiatlı, madeni ve fıtratı bozuk kimseler ise rasuller tarafından kendilerine sunulan hakka ve imana karşı gelir, yeniden dirilmeyi yalanlar ya da onda şüphe ederler. Hayatlarını, zanlardan kaynaklanan, dayanaksız görüşlerle şekillendirmeye çalışırlar. Bu sebeple kaypak olurlar. Tavırları, menfaatleri doğrultusunda her an değişiklik gösterir.

“Şükreden bir kavim için ayetleri işte böyle ayrıntılı olarak açıklıyoruz.”

Allah (c.c), ayetin bu kısmında şöyle buyurmaktadır:

“Ayetlerimizi tefekkür eden, onlardan ibret alan ve nimetlerimize şükreden mü’minlere, böyle örnekler vererek, durumlarıyla alakalı gerçekleri en ince noktasına kadar açıklıyoruz.”

Allah (c.c), ayetlerde mü’mini; çabuk ve güzel bir şekilde bitki bitiren temiz toprağa, kafiri ise üzerine yağmur yağsa bile zor bitki bitiren kötü çorak toprağa benzetmiş, Kur’an’ı ise yağmura benzetmiştir.

Temiz ruhlu, madeni iyi kimseler, kendilerine Kur’an’ ın nuru ulaştığında hemen ondan istifade eder, tevhide sımsıkı sarılır, şirkin her çeşidinden arınır ve Allah (c.c)’ın bütün emirlerine uyarak temiz bir ahlaka sahib olur. 

Habis ruhlu kimseler ise, Kur’an’ın nuru kendilerine ulaşsa bile ondan kesinlikle istifade etmezler veya menfaatlerine yarayacak konularda faydalanırlar, işlerine gelmeyen konularda ise kesinlikle Kur’an’a yanaşmazlar. Böylece  onlardan, ne hayır ne de iyi bir ahlak ortaya çıkar.

Allah (c.c), kitabı olan Kur’an’ı Kerim’de işte bu gibi değişik ve ayrıntılı örnekler vererek temiz ruhlu, madeni iyi kimselerin bu örneklerden ibret alıp düşünmelerini, şirkin her çeşidinden uzak durup Allah (c.c)’ı gerektiği şekilde tevhid etmelerini ve verdiği nimetlere karşı Allah (c.c)’a her zaman şükür halinde olmalarını hatırlatmak istemiştir.SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google