Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Nuh (a.s)'ın Kavmini Azarlaması  (Okunma sayısı 4167 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı er-Razi

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1262
Nuh (a.s)'ın Kavmini Azarlaması
« : 07 Eylül 2017, 22:01:42 »
أَوَعَجِبْتُمْ أَن جَاءكُمْ ذِكْرٌ مِّن رَّبِّكُمْ عَلَى رَجُلٍ مِّنكُمْ لِيُنذِرَكُمْ وَلِتَتَّقُواْ وَلَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ

A'raf: 63 -  (Allah’ın azabından) sakınır ve belki rahmet olunursunuz diye sizi uyarmak için, sizden bir adama Rabbinizden  zikir gelmesine mi şaşırdınız?”
   
     
Allah (c.c) önceki ayetlerde Nuh (a.s)’ın, kendisinin Allah’ın rasulü olduğuna, her türlü sapıklıktan beri olduğuna ve kavminin menfaatini istediğine dair yaptığı açıklamalardan haber vermişti.

Bu ayette ise Nuh (a.s)’ın, kavmini  azarlamasından bahsetmektedir.

“(Allah’ın azabından) Sakınır ve belki rahmet olursunuz diye sizi uyarmak için, sizden bir adama Rabbinizden  zikir gelmesine mi şaşırdınız?”

Allah (c.c) bu ayette Nuh (a.s)’ın, kavmini azarlamak  gayesiyle sorduğu soruyu bizlere bildirmektedir:

“Ey kavmim! Sizin yaratıcınız, sahibiniz, terbiye ediciniz ve  nimet vericiniz olan  Allah,  nesebini, ahlakını ve gidişatını çok iyi bildiğiniz içinizden bir kişiyi, size doğru yolu göstermek, Allah’ın azabıyla korkutmak, şirkten uzak durmayı ve Allah’a nasıl ibadet edileceğini öğretmek, Allah’ın sınırlarını açıklamak, Allah’ın rahmetinin nasıl kazanılacağını bildirmek için göndermiştir.

Böyle bir kimsenin, Allah tarafından vahiyle rasul olarak gönderilmesine niye   şaşırıyorsunuz ki ?”

Bunda şaşıracak, hayret edecek bir şey yok. Zaten olması gereken bu! Bu, Allah’ın sünnetidir. İnsanları uyarmak için, hep kendi içlerinden bir insanı rasul olarak gönderir. Başka bir varlık göndermez.SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google