Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Hud (a.s)'ın İnkarcıları Azarlaması  (Okunma sayısı 4362 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı er-Razi

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1262
Hud (a.s)'ın İnkarcıları Azarlaması
« : 21 Temmuz 2017, 00:30:39 »
أَوَعَجِبْتُمْ أَن جَاءكُمْ ذِكْرٌ مِّن رَّبِّكُمْ عَلَى رَجُلٍ مِّنكُمْ لِيُنذِرَكُمْ وَاذكُرُواْ إِذْ جَعَلَكُمْ خُلَفَاء مِن بَعْدِ قَوْمِ نُوحٍ وَزَادَكُمْ فِي الْخَلْقِ بَسْطَةً فَاذْكُرُواْ آلاء اللّهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

A'raf: 69 - Sizi uyarması için, içinizden bir adam aracılığıyla Rabbinizden size zikrin gelmesine mi şaşırdınız? Nuh’un kavminden sonra, sizleri halifeler yaptığını ve sizi yaratılışta üstün kıldığını hatırlayın! Allah’ın  nimetlerini de hatırlayın! Belki kurtuluşa erersiniz.”
   
     
Allah (c.c) bu ayette, Hud (a.s)’ın, kavminin inkarcılarını  azarlamasından bahsetmektedir.

“Sizi uyarması için, içinizden bir adam aracılığıyla Rabbinizden size zikrin gelmesine mi şaşırdınız? ”

Hud (a.s), kavminin kendisine yaptığı ithamlara, iyi ahlak ve güzel bir üslupla cevap verdikten ve kendisinin onlar için Allah (c.c) tarafından gönderilmiş bir rasul olduğunu, onların maslahatını istediğini, onlar için öğüt verici olduğunu, Allah (c.c)’ın risaletini eksiksiz olarak onlara tebliğ ettiğini bildirdikten sonra, onlara şöyle dedi:

“Ey kavmim! Sizin içinizden, sizin gibi bir insan olan, size Allah’ın emir ve yasaklarını tebliğ eden ve sizi Allah’ ın azabıyla korkutan bir rasulün, Rabbiniz tarafından size gönderilmesine hayret mi ediyorsunuz? Bundan dolayı şaşırmayın, karşı gelmeyin, yalanlamayın! Bilakis, Allah’a hamd edin ve gecikmeksizin Allah’ın emirlerine bağlanın! Çünkü ancak bu şekilde Allah’ın rahmetine ve mükafatına nail olur ve Allah’ın azabından korunursunuz.

Hatırlayın! Nuh da bir insandı. Allah, onu da rasul olarak kavmine göndermişti. Ama kavmi onu, aynı sizin söylediğiniz sözleri söyleyerek yalanlamış ve sonra da helak olmuştu. İnsanları uyarmak için gelen rasuller, hep insanlardan olur. Bu, Allah’ın sünnetidir.”

“Nuh’un kavminden sonra, sizleri halifeler yaptığını ve sizi yaratılışta üstün kıldığını hatırlayın!”

Hud (a.s), kavmine hitabetmeye devam ederek şöyle dedi:

“Nuh kavminin, Allah’a şirk koşmaları ve kendilerine gönderilen rasule iman etmemeleri sebebiyle helak olmalarının ardından  Allah, onların yerine sizleri, toprak  ve mal sahipleri, yeryüzünün hakimleri kıldı. Katından bir nimet olarak  sizleri uzun boylu, kuvveti bir vücuda sahip kıldı. Bu vasıflarınızla, zamanınızdaki insanlardan üstün oldunuz. Sizlerin, iman eden bir nesilden geldiğinizi ve verilen bu nimetleri asla unutmayın! Size vermiş olduğu bu nimetler karşılığında Allah’a şükrünüzü tam olarak yerine getirin! Sakın sizler de Nuh kavminin yaptığı gibi yapmayın!  Nuh kavminin başına gelen azabı her zaman hatırlayın! Sadece Allah’a ibadet edin ve O’na hiçbirşeyi ortak koşmayın!”

“Allah’ın nimetlerini de hatırlayın! Belki kurtuluşa erersiniz.”


Hud (a.s), kavmine söylemiş olduğu sözleri şöyle bitiriyor:

“Allah’ın size vermiş olduğu bütün nimetleri hatırlayın! Allah’a daima gerektiği şekilde şükredenlerden olun! İbadetlerinizi sadece O’na yapın ve yaşantınızı O’nun emirlerine göre düzenleyin! O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın! Her çeşidiyle şirki terkedin. 

Şayet böyle yaparsanız, ebedi mutluluk yurdu olan cenneti kazanır, azaptan korunursunuz.”
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google