Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Ad Kavminin Azabı İstemeleri  (Okunma sayısı 4563 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı er-Razi

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1262
Ad Kavminin Azabı İstemeleri
« : 14 Temmuz 2017, 15:46:00 »
قَالُواْ أَجِئْتَنَا لِنَعْبُدَ اللّهَ وَحْدَهُ وَنَذَرَ مَا كَانَ يَعْبُدُ آبَاؤُنَا فَأْتِنَا بِمَا تَعِدُنَا إِن كُنتَ مِنَ الصَّادِقِينَ

A'raf: 70 - “Dediler ki: “Sen bize, sadece tek Allah’a ibadet etmemiz ve babalarımızın ibadet etmiş olduklarını bırakmamız için mi geldin? Şayet doğrulardan isen, bize vadettiğini hemen getir!”
   
     
Allah (c.c) bu ayette, Hud (a.s)’un davetine karşılık, kavminin cevabından ve azabı getirme konusunda ona meydan okumasından  bahsetmektedir.

“Dediler ki: “Sen bize, sadece tek Allah’a ibadet etmemiz ve babalarımızın ibadet etmiş olduklarını bırakmamız için mi geldin?”

Allah (c.c) ayetin bu kısmında, sadece Allah (c.c)’a ibadet etmeye ve her türlü şirki terketmeye dair Hud’un yaptığı davete, kavminin  verdiği cevabı açıklamaktadır:

“Ey Hud! Sen bize, atalarımızın ibadet ettiği ve Allah katında şefaatçilerimiz olan ilahlarımızı terkedip sadece Allah’a ibadet etmeye çağırmak için mi geldin?”

Hud (a.s)’un kavmi, babalarının ve dedelerinin dinine alıştıkları ve üzerinde bulundukları dinin hak olduğuna inandıkları için Hud (a.s)’un, kendilerine tebliğ ettiği ve bağlanmalarını istediği dinin batıl olduğunu sandılar. İşte bu sebeble, şirk bulaşmış dinlerini terketmeye ve sadece Allah’a ibadet etmeye çağırdığı zaman onu yalanladılar ve ona karşı geldiler. Azgınlıklarını ve inatlarını daha da arttırdılar.

“Şayet doğrulardan isen, bize vadettiğini hemen getir!”

Allah (c.c) ayetin bu kısmında, Hud (a.s)’un kavminin azgınlıkta geldiği seviyeden ve vadettiği azabı getirmesi için Hud (a.s)’a  meydan okumasından bahsetmektedir:

“Ey Hud! Biz, sana uyup da baba  ve dedelerimizin dinini terkedip ibadeti sadece Allah’a has kılacak değiliz.Biz, Allah katında bize şafaat edeceklerine inandığımız ilahlarımıza tapınmaya devam edeceğiz. Biz  kendi dinimizin hak olduğuna, senin davet ettiğin dinin ise batıl olduğuna inanıyoruz. Aslında sen, yalancının birisin! Bak, bu konuda sana meydan okuyoruz. Şayet senin söylediklerin doğru ve gerçekten bizler batıl üzere isek, haydi, bizleri korkuttuğun azabı üzerimize indir o zaman!”
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google