Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Semud Kavminin Özellikleri  (Okunma sayısı 6832 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hak Mücadelesi

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1248
Semud Kavminin Özellikleri
« : 11 Haziran 2017, 02:03:56 »
وَاذْكُرُواْ إِذْ جَعَلَكُمْ خُلَفَاء مِن بَعْدِ عَادٍ وَبَوَّأَكُمْ فِي الأَرْضِ تَتَّخِذُونَ مِن سُهُولِهَا قُصُورًا وَتَنْحِتُونَ الْجِبَالَ بُيُوتًا فَاذْكُرُواْ آلاء اللّهِ وَلاَ تَعْثَوْا فِي الأَرْضِ مُفْسِدِينَ

A'raf: 74 - Ad (kavmin)’den sonra sizi halifeler kıldığını ve sizi yeryüzünde yerleştirdiğini hatırlayın!  Ovalarında saraylar ediniyor, dağlarında evler yontuyordunuz. Öyleyse Allah’ın (size olan) nimetlerini hatırlayın ve bozguncular olup da yeryüzünde karışıklık çıkarmayın!
   
     
Allah (c.c), önceki ayette Salih (a.s) ile Semud kavmi arasındaki kıssayı anlatmaya başlamıştı. Bu ayette Semud kavmine vermiş olduğu bazı üstün özellikleri ve nimetleri  açıklamaktadır.

“Ad (kavmin)’den sonra sizi halifeler kıldığını ve sizi yeryüzünde yerleştirdiğini hatırlayın!

Salih (a.s),  deve mucizesini gösterdikten sonra kavmini  imana davet etmeye başlamış, onlardan kimisi iman etmiş kimisi ise iman etmemişti. Fakat Salih (a.s), onları imana davet etmeye devam etmiş ve onlara Allah (c.c)’ın, kendilerine vermiş olduğu üstün özellik ve nimetleri hatırlatarak şöyle demişti:

“Ey kavmim! Allah’ın size olan nimetini, fazlını ve ihsanını hatırlayın! Allah, Ad kavminden sonra onların yurduna sizleri yerleştirerek, sizi oralara hükümdarlar kıldı. Onların mirasına; güçlerine, medeniyetlerine, kaldıkları yerlere sahib oldunuz.”

“Ovalarında saraylar ediniyor, dağlarında evler yontuyordunuz.”

Salih (a.s), kavmine sözlerini şöyle sürdürdü:

“Allah’ın size verdiği mimarlık sanatıyla, düzlüklerde saraylar yapıyor, kışın da soğuktan korunmak için o yerin dağlarında kayaları yontarak evler yapıyorsunuz.”

“Allah’ın (size olan) nimetlerini hatırlayın ve bozguncular olup da yeryüzünde karışıklık çıkarmayın!”

Salih (a.s), kavmine olan sözlerini şöyle bitirdi:

“Ey kavmim! Size verilen bu ve diğer nimetleri  hatırlayın! Hemen Allah’a teslim olun, O’na gerektiği şekilde iman edin. Böyle yapmayacak olursanız, Ad kavminin başına gelenler sizin başınıza da gelebilir.  Bütün ibadetlerinizi sadece Allah’a yapın ve O’na ibadette hiçbirşeyi ortak koşmayın! Allah’ın sizlere göndermiş olduğu rasule bağlanın, emirlerini dinleyin, yeryüzünde şirk koşarak, rasullere ve mü’minlere eziyet ederek fesat çıkarmayın!”
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google