Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Anne sütü  (Okunma sayısı 28084 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ranaa_18

• Yeni Üye
  • *
Anne sütü
« : 15 Kasım 2013, 18:31:23 »
Selamun Aleykum
 Bir annenin kendi sütünü içmesi caiz midir.Ayrıca eşininde bu sütten içmesinde bir sakınca varmı?

Çevrimdışı Tevhidi İnanç

• Site Yetkilisi
  • Şüphesiz İslâm bir gün hakim kılınacaktır..
Ynt: Anne sütü
« Yanıtla #1 : 19 Kasım 2013, 15:40:21 »
Selamun Aleykum
 Bir annenin kendi sütünü içmesi caiz midir.Ayrıca eşininde bu sütten içmesinde bir sakınca varmı?

Cevap: Bir sakinca yoktur.

“Süt hısımlığı ancak iki yaş içinde emzirilen sütle oluşur.” (Buhari)

Süt emmenin hükmü, doğumdan itibaren ancak iki tam yıl içinde muteberdir. (Zira bu müddet içinde süt et bitirir, kan ve kemik olusturur). Bu müddetten sonra ise geçerli degildir.

Bir adam, Ebû Musa el-Eşârî’ye “Ben hanımımın göğsünü emdim, karnıma süt gitti (bunun hükmü nedir)?” diye sordu.
Ebû Musa “Buna göre o kadın sana haram olmuştur.” deyince Abdullah b. Me­sûd, adama “Nasıl fetva verdiğine dikkat et!” dedi.
Ebû Musa “Bu hususta sen ne dersin?” deyince İbn Mesûd “(Haramlık doğuracak olan) emme ancak (doğumdan sonraki) iki sene içerisinde olur.” dedi.
Bunun üzerine Ebû Mûs⠓Bu büyük âlim aramızda iken bana bir şey sormayınız.” dedi.” (Muvatta, Radâ’, 14.)

Çevrimdışı Utbe

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 20 Kasım 2013, 08:42:35 »
Bir kadının, bir bebeğin süt annesi olması için onu en az ne kadar emzirmesi gerekir? Bebeğin bir yudum içmesiyle süt hısımlığı hasıl olur mu yoksa 5 defa ayrı ayrı ve doya doya emmesi mi gerekmektedir?

Çevrimdışı Tevhidi İnanç

• Site Yetkilisi
  • Şüphesiz İslâm bir gün hakim kılınacaktır..
« Yanıtla #3 : 24 Aralık 2013, 12:41:28 »
Bir kadının, bir bebeğin süt annesi olması için onu en az ne kadar emzirmesi gerekir? Bebeğin bir yudum içmesiyle süt hısımlığı hasıl olur mu yoksa 5 defa ayrı ayrı ve doya doya emmesi mi gerekmektedir?

Cevap: Süt hısımlığı gerçekleşmesi için çocuğun iki yaşından ufak olması gerekir. Bir rivayete göre çocuğun beş kere emmesi ve bir baska rivayete göre ise doyacak kadar bir sefer emmesi gerekir. Kuvvetli olan görüş ise, bebeğin bir sefer doyacak kadar emmesi süt hısımlığını gerçekleştirir.

"Emzirmeyi tam yapmak isteyen için anneler çocuklarını tam iki yıl emzirirler" (el-Bakara, 2/233)

"Süt hısımlığı ancak iki yaş içinde emzirilen sütle oluşur." (Buhari)

"Süt emziren analarınız (size haram kılındı)" (en-Nisâ, 4/23)

"Nesepçe haram olanlar süt yoluyla da haram olurlar" (Buhari, Müslim)

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google