Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Muhakkikin Ön Sözü  (Okunma sayısı 1152 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı er-Razi

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1266
Muhakkikin Ön Sözü
« : 04 Temmuz 2021, 13:14:25 »
MUHAKKİKİN ÖN SÖZÜ


إِنَّ الْحَمْدَ لِلَّهِ ، نَحْمَدُهُ ، وَنَسْتَعِينُهُ ، وَنَسْتَغْفِرُهُ ، وَنَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا ، وَمِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا ، مَنْ يَهْدِهِ اللَّهُ فَلاَ مُضِلَّ لَهُ ، وَمَنْ يُضْلِلْ فَلاَ هَادِيَ لَهُ ، وَأَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ.
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ  تُقَاتِهِ وَلا تَمُوتُنَّ  إِلاَّ وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ.
يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمْ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالا كَثِيرًا وَنِسَاءً وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي تَسَاءَلُونَ بِهِ وَالأَرْحَامَ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا. يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقُولُوا قَوْلا سَدِيدًا . يُصْلِحْ لَكُمْ أَعْمَالَكُمْ  وَيَغْفِرْ  لَكُمْ  ذُنُوبَكُمْ وَمَنْ يُطِعْ  اللَّهَ  وَرَسُولَهُ فَقَدْ فَازَ فَوْزًا عَظِيمًا.
أما بعد :
فَإِنَّ أَصْدَقَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللهِ، وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، وَشَرَّ الْأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا، وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ، وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلاَلَةٌ، وَكُلَّ ضَلاَلَةٍ فِي النَّارِ. 

Allah’ın adıyla başlarım!

Allah-u Teâlâ’ya hamdolsun! O’na şükreder, O’ndan yardım diler ve O’nun bağışlamasını isteriz. Nefislerimizin şerrinden ve kötü amellerimizden O’na sığınırız. Allah kime hidayet ederse onu saptıracak, kimi de saptırırsa ona hidayet edecek yoktur. Şehadet ederim ki Allah’tan başka ibadete layık ilah yoktur. O tektir, O’nun ortağı yoktur. Ve yine şehadet ederim ki Muhammed sallAllahu aleyhi ve sellem, O’nun kulu ve rasulüdür.

En doğru söz, Allah-u Teâlâ’nın kitabıdır ve en hayırlı yolu gösteren, Rasulü sallAllahu aleyhi ve sellem’in sünnetidir. En şerli şey, bidat olan şeydir. Her bidat, dalalettir. Her dalalet ateştedir.

“Muhtasaru’l Kudûrî” isimli kitabın sahibi olan İmam Kudûrî’nin asıl ismi, Ahmed ibni Muhammed ibni Ahmed ibni Cafer ibni Hemdan Ebu el-Huseyn el-Kudûrî'dir. “Kudûrî” lakabını almasının sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte bu konuda değişik görüşler mevcuttur. Bazı âlimler onun Bağdat yakınlarındaki Kudur isminde bir köyün ismine nispet edildiğini söylemişlerdir. Bir rivayete göre ise “Kudûrî” lakabını, babasının kıdr (çömlek) işleriyle uğraşmasından dolayı almıştır.

İmam Kudûrî, hicri 362 senesinde Bağdat’ta doğmuştur. Üslubu güzel, takvalı, ilim sahibi bir kişi idi. Irak’ta yaşayan bu âlim, kendi zamanında Hanefi mezhebinin en büyük âlimlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Hicri 428 senesinde vefat etmiştir.
 
Şeyhleri:

1) Ebu el-Huseyn Ubeydullah ibni Muhammed ibni Ahmed ibni Havşab el-Şeybani:
Hicri 294 yılında doğmuş, 375 yılında vefat etmiştir. Hadis âlimidir. İmam Kudûrî hadis ilmini ondan almıştır.

2) Ebu Bekir Muhammed ibni Ali ibni Suveyd el-Mueddib: Hicri 381 yılında vefat etmiştir. Hadis âlimidir. İmam Kudûrî ondan da hadis ilmi almış ve hadis rivayet etmiştir.

3) Ebu Abdillah Muhammed ibni Yahya ibni Mehdi el-Curcani: Hicri 398’de vefat eden bu âlim, Hanefi âlimlerinin en büyüklerindendir. İmam Ebu Bekir el-Razi el-Cessas’ın öğrencisidir. İmam Kudûrî Hanefi fıkhını hocası el-Curcani’den almıştır.

Öğrencileri:

İmam Kudûrî’nin birçok öğrencisi vardır. En meşhurlarından bazıları şunlardır:

1) el-Hatib el-Bağdadî Ebu Bekir Ahmed ibni Ali ibni Sabit el-Bağdadî: Şafii fıkhı imamlarından bu mezhepte en üstün dereceye ulaşan âlimlerdendir. Aynı zamanda muhaddis, hâfız ve tarih âlimidir. Birçok kitabı olan bu âlimin en meşhur kitabı Târîh-u Bağdad’dır. Hicri 463 yılında vefat etmiştir.

2) Ebu Nasr Ahmed ibni Muhammed ibni Muhammed el-Bağdadî: el-Akta’ ile meşhur olan bu âlim, Hanefi mezhebinin büyük âlimlerindendir. Muhtasaru’l-Kudûrî’yi ilk o şerh etmiştir. Hicri 474 yılında vefat etmiştir.

3) Abdurrahman ibni Muhammed el-Serahsi: İmam, fıkıh âlimi ve kadıdır. Meşhur olan bu âlim, Kudûrî’nin yazdığı el-Tecrîd kitabını tamamlayarak Tekmîl el-Tecrîd li’l-Kudûrî isimli eseri meydana getirmiştir. Hicri 439 yılında vefat etmiştir.

4) Ebu el-Kasım Abdilvahid ibni Ali ibni Burhan el-Akberi: Büyük bir fıkıh âlimidir ve kitaplar telif etmiştir. Hicri 456’da vefat etmiştir.

5) Ebu Abdillah Muhammed ibni Ali ibni el-Huseyn el-Dâmiğâni el-Kebir: Hanefi mezhebinin büyük âlimlerindendir. Kadu’l-kudat (kadıların kadısı) görevi almıştır. Yaşadığı zamanda ve yerde “Hanefi âlimlerinin en büyüğü” unvanını almıştı. Meşhur bir âlim olan İmam İbni Akil el-Hanbeli’nin şeyhidir. Yazdığı kitaplardan biri, Hanefi fıkhına dair yazdığı Şerhu Muhtasar el-Hâkim’dir. Hicri 478’de vefat etmiştir.

6) Ebu el-Hâris Muhammed ibni Ebi Fadl Muhammed el-Serahsi: Hanefi mezhebinin büyük ve meşhur âlimlerindendir. Doğum ve ölüm tarihleri bilinmemektedir.

7) el-Mufaddal ibni Mesud ibni Muhammed Yahya el-Tenuhi: Kadı, fıkıh ve dil bilgisi âlimidir. Kitaplarından bazıları şunlardır; Ahbâru el-Nahaviyyîn (Dil Bilgisi Âlimlerinin Haberleri), Risâletun fî Vücûbi Ğasli’l-Ricleyn (İki Ayağı Yıkamanın Vacipliği Hakkında Risale). Hicri 423 yılında vefat etmiştir.

İmam Kudûrî’nin İlmî Derecesi ve Âlimlerin Onun Hakkındaki Sözleri:

İmam Kudûrî hakkında bilgi yazanların ittifakıyla o, zamanının en büyük Hanefi mezhebi şeyhlerindendir. Yine icmayla övülmüş bir şahsiyettir, onu yeren hiç kimse olmamıştır. Onun güvenilir ve doğru sözlü bir kişi olduğu söylenmiştir.

İmam Kudûrî hakkında bilgi yazanlar, öğrencisi olan el-Hatib el-Bağdadî’nin Kudûrî hakkındaki şu sözünü naklederler: "Hadis konusunda az hadis rivayet etmiştir ve ondan hadisleri yazdım. Doğru söyleyendir ve çok zeki bir âlimdir. Irak'ta Ebu Hanife’nin mezhebine tabi olan âlimlerin reisi ve onlar katında büyük bir mertebe sahibi oldu."   (Târîh-u Bağdad, 4/377)

İmam Kudûrî hadise çok önem verirdi. Öğrencileri ondan hadis rivayet etmiştir, onlardan biri de meşhur hadis âlimi el-Hatib el-Bağdadî’dir. Tarih kitabı olan Tezkiratu’l-Huffâz kitabında İmam el-Zehebi, İmam Kudûrî hakkında bilgi vermiş, onu hadis âlimlerinden ve hâfızlarından saymıştır. Ancak İmam Kudûrî hâfız olmasına rağmen çok az hadis rivayet etmiştir.

İmam Kudûrî’nin fıkıh konusunda birçok kitabı vardır. Muhtasar el-Kudûrî’yi özellikle delilsiz yazmış fakat Hanefi fıkhının tamamını bu esere sığdırmıştır. Bu muhtasar, delilsiz ve özet olarak 12.000 meseleyi ihtiva etmektedir.

İmam Kudûrî’nin muhtasarları dışında meseleleri delilleriyle birlikte genişçe ve teferruatlarıyla ele aldığı kitapları da vardır. Bunlardan bazıları şöyledir:

1) el-Tecrîd: Hem basılmış hem de tahkiki yapılmış olan bu kitap, Hanefi mezhebi ile Şafii mezhebi arasındaki ihtilaflı meseleleri ele almaktadır. Her iki mezhebin görüşlerini ve delillerini zikrettikten sonra Hanefi mezhebinin görüşlerini tercih ederek karşı tarafın delillerini çürütüp tercih ettiği görüşün doğruluğunu ispatlamaktadır.

İmam Kudûrî bu kitabı, hicri 405 yılında yazmaya başlamıştır. Bu kitap, “Fıkhul Mukârân”(1) formatında yazılmış en muazzam eserdir.

2) Şerhu Muhtasar el-Kerhî: Bu kitap, İmam Kudûrî’nin İmam el-Kerhî’nin(2) muhtasarına yaptığı şerhtir. İmam Kudûrî bu esere bir isim vermemiştir. Bu eserde âlimler arasındaki ihtilafı zikredip delillerini sunmuş, sonra geniş bir şekilde ihtilafları tartışmıştır. Bu sebeple eser, büyük birkaç ciltten müteşekkildir fakat nüshadan nüshaya cilt sayısı değişebilmektedir. Kâğıtlarının sayısı takriben 2000’dir. El yazmaları olan bu eserin İstanbul Kütüphanesinde beş cilt halinde bir nüshası bulunmaktadır.

3) el-Takrîb fi’l-Mesâili’l-Hilâfiyye beyne’l-İmâm Ebî Hanîfete ve Ashâbihi: Kitabın konusu, Ebu Hanife rahmetullahi aleyh ile ashabı arasındaki ihtilafı yaklaştırmaktır. Kitapta delil zikredilmemiştir. 279 kâğıttan oluşan tek ciltlik eserin, İstanbul Kütüphanesinde hicri 480’de yazılmış el yazması olan bir nüshası bulunmaktadır.

İmam Kudûrî sonraları bu kitaba iki tarafın delillerini eklemiş ve kitaba “el-Takrîb el-Sânî fi’l-Mesâili’l-Hilâfiyye beyne’l-İmâm Ebî Hanîfete ve Ashâbihi” ismini vermiştir. Bu sebeple delilsiz olarak yazdığı kitaba “el-Takrîbu’l-Evvel” de denilmiştir.

4) Cüz’un fi’l-Hadîs: İmam Kudûrî, şeyhi olan Ebu Bekir el-Mueddib’den hadis öğrenmiş ve yazmıştır. Kudûrî’nin öğrencisi olan el-Dâmiğâni ise hocasının yazdığı hadisleri bu kitapta toplamıştır. Bu kitapta sadece 23 hadis vardır. El yazması olarak dört kâğıttan ibarettir. Konya’da bir nüshası bulunmaktadır.

5) Edebu’l-Kâdî ale’l-Mezhebi Ebî Hanîfe: Hanefi mezhebine göre kadılığın adabını anlatan bir eserdir.

Muhtasaru’l Kudûrî’nin özellikleri:

İmam Kudûrî bu kitabı, oğlu Muhammed’in kolay ezberleyip öğrenmesi için yazmıştır. Bu kitap çok bereketli olmuş; sonraki Hanefi âlimlerinin başvuru kaynağı haline gelmiştir. Âlimler bu kitabı, Hanefi fıkhının en iyi ve en kapsamlı muhtasarı olarak zikretmiştir.

Allâme Muhammed Abdulhayy el-Leknevi (vefatı: h.1304), Hanefi mezhebinde itimat edilen muhtasar kitapları sayarken Muhtasar el-Kudûrî’yi de saymıştır. El-Leknevi şöyle demiştir: “Fıkıhta itimat edilmiş muhtasar olan bu kitapları yazan imamlar, çok başarılı ve büyük olan imamlardır. İlim, zühd, fıkıh ve rivayette güvenilir bilinen büyük âlimlerdir. Bunlar; Ebu Cafer el-Tahavi, el-Kerhî, el-Hakîm el-Şehîd ve el-Kudûrî’dir.”            (Umdetu’l-Riâye, s.10)

Kitap, 12.000 meseleyi ihtiva etmektedir. Yalnızca pratik meseleler işlenmiş, çok nadir olabilecek meselelere değinilmemiştir.
İmam el-Merginânî (vefatı: h.593) el-Hidâye kitabında, Muhtasaru’l Kudûrî için defalarca “el-Kitâb” ismini kullanmıştır. Muhtasaru’l Kudûrî’ye bu ismi ilk kez veren İmam el-Yezdî’dir (vefatı: h.559). O, Muhtasar el-Kudûrî’ye yaptığı şerhe “el-Lubab Şerhi’l-Kitâb” adını vermiştir

İmam Abdulganî el-Meydânî (vefatı: h.1298) de Muhtasaru’l Kudûrî’yi şerh etmiş ve eserine “el-Lubab Şerhi’l-Kitâb” ismini vermiştir. Elimizde mevcut olan el-Lubab Şerhi’l-Kitâb, el-Meydânî’ye ait olan eserdir.

El-Farisi el-Şamil kitabında zikredilen sayıma göre, Muhtasaru’l Kudûrî’nin dünya genelinde 566 el yazması nüshası vardır. Bunların 288 nüshası Türkiye’nin çeşitli kütüphanelerinde bulunmaktadır.

Kitabın yazılış tarihi: İmam Kudûrî bu kitabı çocuğu Muhammed için yazmıştır. Muhammed, hicri 440 yılında, genç yaşta vefat etmiştir. Muhammed’in 30 yaşlarında vefat ettiği düşünülerek 410 yılında doğmuş olduğu ve o 10 yaşındayken İmam Kudûrî’nin bu kitabı yazdığı farz edilirse, bu kitabı hicri 420 yılında yazmıştır.

İmam Kudûrî’nin kitapta takip ettiği metot: Kitaba başlarken mukaddime yazmamıştır. Nüshaların çoğu da mukaddime ile başlamamaktadır. Keşfu’l-Zunûn kitabının sahibi, her ne kadar Muhtasaru’l Kudûrî’nin mukaddimesi olduğunu söylese de doğru olan görüş, bu kitabın mukaddimesinin olmadığıdır.

İmam Kudûrî kitaba; besmele ile giriş yapmış, akabinde “Kitâbu’l-Tahâra (Taharet Kitabı)” bölümüne başlayıp ilk olarak bereket olsun diye abdest ayetini (Maide: 6’yı) zikretmiştir. Sonra da abdestle ilgili meseleleri anlatmış ve böylece diğer bölümleri de sırasıyla ele almıştır.
 
İmam Kudûrî kitaba başlarken, niyeti Hanefi mezhebinin bütün meselelerini yazmak olmadığı için en önemli konularla kitaba başlamış, sonra önemine göre konuları devam ettirmiş, ta ki Hanefi mezhebinin bütün konularını ele almıştır. Dolayısıyla konuların tertibi, daha önceki Hanefi kitaplarının tertibi gibi değildir.

İmam Kudûrî bu kitabında öncelikle İmam Ebu Hanife’nin, sonra da İmam Ebu Yusuf ve İmam Muhammed’in görüşlerine yer vermiş, bazen de İmam Züfer’in görüşlerine değinmiştir. Çok nadir bir şekilde de diğer mezheplerin ihtilaflarını zikretmiştir.

İmam Kudûrî’nin bu kitaptaki gayesi, Hanefi mezhebini pratik olan bütün fıkhî meselelere değinerek özet bir şekilde anlatmak olduğu için kitabı, zaman zaman delile işaret etse de genel itibariyle delilsiz olarak kaleme almıştır.

İmam Kudûrî’nin bu kitabı yazarken başvurduğu kaynaklar:

Âlim, Muhtasar el-Kudûrî’yi yazarken hangi kaynaklardan yararlandığını zikretmemiştir. Ancak bir âlim bir mezhebe bağlı ve o mezheple alakalı bir kitap yazacak ise doğal olarak o mezhebin daha önce yazılmış olan ana kitaplarını kaynak olarak alır. Daha önce Hanefi mezhebini anlatmak üzere yazılmış muteber ana kitaplardan bazıları şunlardır:

1) Muhtasar el-Tahavî: İmam Tahavî’nin kitabıdır. Bu âlim hicri 321 yılında vefat etmiştir.

2) Muhtasar el-Kâfi: el-Hâkim el-Şehid’in kitabıdır. Bu âlim hicri 334 yılında vefat etmiştir.

3) Şerhu’l-Muntaka: Bu kitap da el-Hâkim el-Şehid’e aittir.

4) Muhtasar el-Kerhî: İmam el-Kerhî’nin kitabıdır. Bu âlim hicri 340 yılında vefat etmiştir.

5) İmam Muhammed el-Şeybani’nin yazdığı el-Asl, el-Câmiu’l-Kebîr, el-Câmiu’l-Sağîr, el-Siyeri’l-Kebîr, el-Siyeri’l-Sağîr, el-Ziyâdât kitapları da kaynak kitaplardandır.

Kitabın baskıları hakkında bilgi: Muhtasar el-Kudûrî’nin, önemli ve ihtiyaç duyulan bir eser olması sebebiyle, matbaa kullanılmaya başlanınca birçok baskısı yapılmıştır. İlk matbaa baskısı, Hindistan’ın Delhi şehrinde, hicri 1262 yılında yapılmıştır. Sonra hicri 1287’de Lahor’da, 1303’te de Bombay’da basılmıştır. İstanbul’da ilk baskı, hicri 1291’de, sonra 1309’da yapılmıştır. Rusya’nın Kazan şehrinde hicri 1315 yılında, Mısır’ın Kahire şehrinde ise 1324’te basıldıktan sonra 1377’de tekrar basılmıştır. Matbaa yaygınlaştıkça kitap birçok yerde daha basılmaya başlanmıştır.

Muhtasaru’l Kudûrî çeşitli dillere tercüme edilerek de basılmıştır. Emin Fehmi Paşanın, kitabı hem şerh edip hem de Türkçeye çevirdiği eser hicri 1281’de İstanbul’da basılmıştır. Kitabın Almancaya tercüme edilen “Nikâh Bahsi” 1832’de, Fransızcaya tercüme edilen “Cihad Bahsi” de 1829’da basılmıştır.

Kitaba yapılan şerhler hakkında bilgi: Eski ve muhtasar olan Muhtasaru’l Kudûrî kitabının daha iyi anlaşılması ve ders kitabı olarak kabul edildiğinden, öğrencilerin daha iyi istifade etmesi için şerhine ihtiyaç duyulmuş, bu sebeple sayısı kesin olarak bilinmemekle birlikte birçok şerhi yapılmıştır. Her şerh edenin kendine has bir üslubu olmuştur. Şerhlerin çoğu el yazması olarak kalmıştır.

Basılmış olan şerhler:
1) el-Cevheratu’l-Neyyira.
2) el-Lubab Şerhi’l-Kitâb.
3) Hulâsatu’l-Delâil:
Arapça olarak Rusya’da yapılmış bir şerhtir.

El yazması şerhlerden bazıları şunlardır:

1) el-Şerhu’l-Kebîr:
Muhtasaru’l Kudûrî’nin en eski ve en güzel şerhi, İmam Kudûrî’nin öğrencisi olan Ebu Nasr el-Akta’ın şerhidir. Bu âlim, hicri 474’te vefat etmiştir.

2) el-Şerhu’l-Sağîr: Diğer adı el-Mukni’ olan bu şerhin yazarı da el-Akta’dır. Geniş olarak şerh ettiği birinci esere isim koymamış, özet olarak şerh ettiği bu esere Şerhu’l-Sağîr ismini vermiştir. Böylece diğerine Şerhu’l-Kebîr denmiştir.

3) Takrîbu’l-Garîb: el-Akta’ın şerhinde zikrettiği garib hadislerin açıklaması olan bu eserin sahibi, Kasım ibni Kutluboğa’dır. Hicri 879’da vefat etmiştir.

4) Zâdu’l-Fukaha: Hicri 591’de vefat eden İsbicâbi’nin şerhidir.

5) el-Muctebâ: Hicri 658’de vefat eden Necmu’l-Eimme Zahidi’nin şerhidir. Bu, en geniş ve en çok delil ihtiva eden şerhtir.

6) el-Sirâcu’l-Vehhâc: Hicri 800’de vefat eden el-Haddadi’nin şerhidir. El-Cevheratu’l-Neyyira isimli eser, bu şerhin muhtasarıdır.

7) Hallu Müşkilâti’l-Kudûrî: Hicri 500’de vefat eden Ahmed ibni Muhammed ibni Muzaffer el-Razi’nin şerhidir.

8 ) Tuhfetu’l-Fukaha: Hicri 537’de vefat eden Alaeddin el-Semerkandi’nin şerhidir. Bu şerhte yazar, Muhtasar el-Kudûrî’ye birtakım eklemeler yapıp meselelerin delillerini zikretmiştir.

9) Bidâyetu’l-Mubtedi: Hicri 593’te vefat eden Ebu el-Hasen Ali ibni Ebu Bekir el-Merginânî’ye ait olan bu eser, hem Muhtasaru’l Kudûrî’nin hem de İmam Muhammed’in el-Câmiu’l-Sağîr’inin şerhini ihtiva etmektedir.

10) el-Hidâye: İmam el-Merginânî’nin kendi kitabı olan Bidâyetu’l-Mubtedi’ye yine kendisinin yaptığı şerhtir.
Aslında İmam el-Merginânî, Bidâyetu’l-Mubtedi’yi çok geniş bir şekilde şerh etmiştir, yaklaşık 80 cilt olan bu eserin ismi, Kifâyetu’l-Muntehî’dir. Fakat kitap çok geniş olduğundan dolayı herkes okuyamayacağı için bu şerhi biraz daha kısaltarak şerhine el-Hidâye ismini vermiştir.

11) Fethu’l-Kadîr: el-Hidâye kitabının şerhi olan bu eserin sahibi, İbni el-Humam’dır. Hicri 861’de vefat etmiştir.

12) el-Binâye: Bedrettin el-Aynî’nin el-Hidâye’ye yazdığı şerhtir. Hicri 855’te vefat etmiştir.

13) el-Kifâye: İmam Mahmud el-Havarizmi’nin el-Hidâye’ye yazdığı şerhtir. Hicri 658’de vefat etmiştir.

14) el-İnâye: Baberti’nin el-Hidâye’ye yazdığı şerhtir. Hicri 786’da vefat etmiştir.

15) Bedâiu’l-Sanâi’: Hicri 587’de vefat eden Alaeddin el-Kasani’ye ait olan bu şerh, Tuhfetu’l-Fukaha’nın 7 ciltlik şerhidir.

16) Şerhu’l-Lubab: Şeyhu’l-İslam Kadu’l-Kuda Cemaleddin el-Yezdî’nin şerhidir. Bu âlim, ölüm tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte hicri 559’dan sonra vefat etmiştir. Muhtasar el-Kudûrî dışında İmam Muhammed’in el-Câmiu’l-Sağîr kitabını şerh ettiği el-Tehzîb isimli bir kitabı da vardır. Yazarın, “Geniş bilgi isteyenler el-Tehzîb’e baksın.” sözünden anlıyoruz ki Şerhu’l-Lubab çok geniş bir şerh değildir.

17) İbni el-Hâkim el-Hâkim olarak bilinen Ebu el-Muzaffer Muhammed ibni Es’ed, Muhtasar el-Kudûrî’yi şiir biçiminde yazmıştır. Hicri 567’de Dimeşk’te vefat etmiştir.

18) el-İhtiyâr: Hicri 683 yılında vefat eden Ebu Fadl Abdullah ibni Mahmud el-Mûsuli’ye ait olan bu eser, Muhtasar el-Kudûrî’ye ziyade ve şerhi içermektedir.

19) el-Fevâidu’l-Müştemile alâ el-Muhtasaru ve’l-Tekmile: Ebu Fadl el-Mûsuli’ye ait olan bu eser Muhtasar el-Kudûrî’ye yapılan ziyadeyi; İmam Ebu Hanife ile İmam Muhammed ve İmam Ebu Yusuf arasındaki ihtilafı içeren bir eserdir. İstanbul’da bir nüshası bulunmaktadır.

Muhtasaru’l Kudûrî’nin el yazması olarak dünya genelinde 120’den fazla şerhi bulunmaktadır. Biz burada sadece en önemlilerini zikrettik.

Tahkikte Yaptığım Uygulamalar:
1-
Tercümenin motamot (kelime kelime) ifadelerle değil, okuyanların daha iyi anlayabilmesi için mana üzerinde durularak yapılmasını istedim. Çünkü motamot çeviri yaparken bazı manaların kaybolduğu, başka manalarla karıştığı ve okuyucunun kastedileni anlayamadığı sabittir.

2- Kitabın nüshaları çok fazla olduğu ve nüshalar arasında birtakım farklılıklar bulunduğu için en muteber olan nüshayı takip ettim. Farklı bir nüshada daha muteber bir söz geçmişse o sözü aldım.

3- Kitabı daha düzenli sunabilmek adına konularına göre başlıklar ekledim.

4- Mahtuta olan ve harekeleri bulunmayan bu eserin metnini, daha rahat okunabilmesi için harekelendirdim.

Hanefi fıkhını delilsiz, özet olarak anlatan bu kitabı tahkik çalışmamın haricinde; Hanefi fıkhını delilleriyle teferruatlı bir şekilde anlatan, delillerin tahriç ve tahkikini yaptığım bir çalışmam da mevcuttur. Hanefi fıkhını, ihtilaflı konular dâhil geniş bir şekilde öğrenmek isteyenler bu çalışmama başvurabilirler.

Başarıp da doğruya isabet etmişsem bu, Allah’tandır; eğer hata yapmışsam bu, şeytandan ve nefsimdendir, bundan dolayı Allah’tan af dilerim. Sadece O’na ibadet eder ve hiçbir şeyi O’na ortak koşmam; bütün şirk ve müşriklerden de beriyim. Allah-u Teâlâ’nın beni Müslüman olarak yaşatıp Müslüman olarak öldürmesi yegâne temennimdir.

وَآخِرُ دَعْوَاهُمْ أَنِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Şeyh Prof. Dr. Ziyaeddin el-Kudsi

_______________________________________________________________________________________________________________
(1) Fıkhul Mukârân: İki mezhebin görüşlerinin delilleriyle aktarıldığı, akabinde delil tercihi yapıldığı eser türüdür.
(2) İmam el-Kerhî: Asıl ismi Ebu el-Hasen Abdullah ibni Huseyn el-Kerhî’dir. Bağdat’ta yaşamış olan bu âlim, zamanının Hanefi âlimlerinin reisi ve en büyüklerindendir. Hicri 340 yılında vefat etmiştir.
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google