Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Mü'minlere Sevgi Gösterenlerin Vesveseler Karşısındaki Tavırları  (Okunma sayısı 2672 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
  بســـم الله الرحمن الرحيم

وَمَا لَنَا لاَ نُؤْمِنُ بِاللّهِ وَمَا جَاءنَا مِنَ الْحَقِّ وَنَطْمَعُ أَن يُدْخِلَنَا رَبَّنَا مَعَ الْقَوْمِ الصَّالِحِينَ

           

Maide 84 - Bize ne oluyor da Allah’a ve bize gelen hakka iman etmeyelim ve Rabbimizin bizi salih kavimle beraber katıyor olmasını istemeyelim?
   
     
  Allah (c.c) bu ayette de mü’minlere sevgi yönünden en yakın olan kıssis ve rahiblerin karekterlerini bildirmeye devam ediyor.

Bu kimseler öyle bir karektere sahiptir ki, kendilerine gelen hakka hiç tereddütsüz teslim olup iman ederler. Şeytani vesveselere kapılmazlar ve kendilerine, niçin dinlerini terkederek müslüman olduklarını soranlara şöyle haykırırlar:

Bize hak gelmiş, biz de hakkı apaçık bir şekilde görmüş ve ona şahid olmuşken, acaba bizler akılsız kimseler miyiz ki, Allah’a ve hakka teslim olmayacağız, salih kişilerle birlikte olmayı Allah’tan istemeyeceğiz? Fakat, gerçekten ihlaslı olmayan, heva ve heveslerine göre hareket edenler hakkı istemezler, Allah’a ve hakka iman ederek teslim olanlarla birlikte olmayı da reddederler.”

Bu ayette hristiyanlardan iman ettikleri zikredilenler Allah’ın şu ayette kendilerinden haber verdiği kimselerdir:

“Ey iman edenler! Sabredin. (Düşmanınızdan daha) sabırlı olun. Cihada hazır bulunun ve Allah’tan sakının ki belki kurtuluşa erişebilirsiniz.” (Ali İmran: 200)


“Ondan (Kur’an’dan) önce kendilerine kitab verdiklerimiz, ona da iman ederler. Onlara (Kur’an) okunduğu zaman: “Ona iman ettik. Muhakkak o, Rabbimiz’den gelmiş bir haktır.  Şüphesiz biz  bundan önce de müslümanlar idik” derler. İşte onlara, sabretmeleri sebebiyle ecirleri iki defa verilecektir. Bunlar kötülüğü iyilikle savar, kendilerine verdiğimiz rızıktan da infak ederler. Onlar boş söz işittikleri zaman ondan yüz çevirirler ve: “Bizim işlerimiz bize, sizin işleriniz size. Size selam olsun. Biz cahilleri benimsemeyiz” derler.”  (Kasas: 52-55)


SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google