Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Allah'a ve Rasulüne İtaat  (Okunma sayısı 927 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
Allah'a ve Rasulüne İtaat
« : 08 Şubat 2019, 11:05:28 »
بســـم الله الرحمن الرحيم

وَأَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَاحْذَرُواْ فَإِن تَوَلَّيْتُمْ فَاعْلَمُواْ أَنَّمَا عَلَى رَسُولِنَا الْبَلاَغُ الْمُبِينُ
           

Maide 92 - Allah’a itaat edin, rasule itaat edin ve (size haram kılınan amellerden) sakının! Şayet yüz çevirirseniz biliniz ki, rasulümüze düşen ancak apaçık bir tebliğdir.
   
     
  Allah (c.c) bu ayette yine mü’minlere hitab etmekte ve onlara şöyle buyurmaktadır:

“Ey gerçek mü’minler!  İmanınızın gereği olarak Allah ve rasulünün emirlerine hiç tereddütsüz itaat edin! İçki, kumar ve diğer haramlardan kesin bir şekilde uzak durun! Allah ve rasulünün emirlerine kesinlikle karşı gelmeyin! Yoksa, dünyada ve ahirette çok büyük hüsrana uğrarsınız.”

Allah (c.c) şöyle buyuruyor:

“Allah’ın emrine muhafet  edenler, başlarına bir belanın gelmesinden veya acı bir azaba uğramaktan sakınsınlar.” (Nur: 63)                                                             

“Şayet yüz çevirirseniz biliniz ki, rasulümüze düşen ancak apaçık bir tebliğdir.”

Allah (c.c) ayetin bu bölümünde şöyle buyuruyor:

“Allah ve rasulünün size emrettiklerine itaat etmez ve yüz çevirirseniz biliniz ki: Rasulün görevi; sadece Allah’ın hükmünü size bildirmektir. Rasulümüz, Allah’ın hükmünü bildirerek size hucceti (hakkı ve delilleri) ikame etmiş, bilgisiz olduğunuz konularda cehaletinizi gidermiştir. Artık Allah’a sunabileceğiniz herhangi bir mazeretiniz kalmamıştır. Bu sebeple Allah ve rasulünün emirlerine uyun! Şayet uymayacak olursanız, hem dünya hem de ahirette azabı hakeceğinizi ve hiç bir mazeret ileri süremeyeceğinizi çok iyi bilin. Çünkü rasulümüz, size gerekli her emri tebliğ etmiş, bu konuda bir eksik bırakmamıştır.”

Allah (c.c)’ın Haramlarını Helalleştirme:

Allah (c.c) içki ve kumarı değişik üslublarla kesin bir şekilde haram kıldığı halde her kim bu amelleri helal kılarsa işte o kimse Allah (c.c)’ın kesin olarak haram kıldığı bir ameli veya amelleri helal kılmakla kafir ve tagut olmuştur.

İçki ve kumarın helalleştirilmesi; sadece dil ile: “Bu haram değildir, helaldir” demekle olmaz. Aynı şekilde içki ve kumarı serbest bırakmak, isteyen istediği ameli işleyebilir demek, böyle pis amellerin işlenebileceği yerlerin açılması için ruhsat vermek ve bu amelleri işleyenlere verilmesi gereken cezaları vermemek de helalleştirmenin diğer şekilleridir. Yine bu amellerin işlenebilirliği konusunda kanun çıkartan, bu kanuna rıza gösteren, o kanunu kabul edip rıza gösteren ve o kanunu kabul edip uygulatan kimseler de Allah (c.c)’ın haram kıldığı amelleri helalleştirmiş ve böylece apaçık bir şekilde küfre girmişlerdir. Bunları tekfir etmeyenler de aynen onlar gibi küfre girerek kafir olmuşlardır.

Aynı şekilde bir devlet, çıkarmış olduğu kanunlarla içki, kumar ve İslam’ın bildirdiği diğer haramları yasak kılmaz, bu haramların serbest olduğunu söyler veya bu haramlardan herhangi birini işleyene İslam’ın bildirdiği cezaları vermezse, uyguladığı diğer kanunlarının hepsi İslam’a uygun olsa bile, asla müslüman devlet değildir.

Böyle bir devletin yöneticisi her ne kadar şehadet getirse, namaz kılsa, hacca gitse ve müslüman olduğunu iddia etse de kesinlikle müslüman değildir. O ancak bir kafirdir.

Yine böyle bir kimseyi müslüman kabul eden, onu tekfir etmeyen, onu madden veya manen destekleyenler de onun gibi kafir olurlar.

Böyle bir yöneticinin kafir olmasının sebebi; Allah (c.c)’ın kesin bir şekilde haram kıldığı amelleri, sözüyle olmasa bile, ameliyle helal kılmış olmasıdır. Bu yöneticiyi müslüman kabul eden ve tekfir etmeyen kimsenin kafir olmasının sebebi ise; Allah’ın haram kıldığı şeyleri helal kılan kafirleri tekfir etmesi gerekirken tekfir etmemesi ve o kimseye mutlak teşri yetkisini vermesidir.

Allah, nasıl bütün insanlara içki ve kumarı yasaklamışsa, bunlar dışında da yasaklar ve emirler, diğer bir deyişle haramlar ve helaller bildirmiştir. Kur'an’da buna benzer ayetler çoktur. Bu ve benzeri ayetler göstermektedir ki, insanlar üzerinde yegane kanun koyucu, emirleriyle hayatları şekillendirici, insanlar için hedefler ve gayeler belirleyici, cezalar ve mükafaatlar belirleyici sadece Allah’tır. Onun iyi dediği iyi, kötü dediği de kötüdür. Hiç kimsenin bu konularda fikir beyan etme hakkı yoktur. Bu konularda Allah’a kesin itaat gerekir, yine onun itaat edilmesini emrettiği kişilere de itaat etmek, itaat edilmesini yasakladığı kişilere ise itaat etmemek gerekir. Bunlar iman ve küfürle alakalı meselelerdir. İtaat eden mü’min, isyan eden kafirdir. Bu konular da yaratılmışa hiçbir pay yoktur.
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google