Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: İhramlı Kimseye Deniz Avının Helal Kılınması  (Okunma sayısı 962 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
İhramlı Kimseye Deniz Avının Helal Kılınması
« : 04 Şubat 2019, 23:12:04 »
بســـم الله الرحمن الرحيم

أُحِلَّ لَكُمْ صَيْدُ الْبَحْرِ وَطَعَامُهُ مَتَاعًا لَّكُمْ وَلِلسَّيَّارَةِ وَحُرِّمَ عَلَيْكُمْ صَيْدُ الْبَرِّ مَا دُمْتُمْ حُرُمًا وَاتَّقُواْ اللّهَ الَّذِيَ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ
             

Maide 96 - Deniz avı ve onu yemek, size de yolculara da bir faydalanma olarak helal kılındı. Kara avı ise ihramda olduğunuz sürece size haram kılındı. Huzurunda toplanacağınız Allah’tan korkun!
   
     
  Allah (c.c), önceki ayette ihramlı kişilere av hayvanlarını öldürmeyi yasaklamış, bu yasağı ihlal edenlerin fidye vermeleri gerektiğini ve fidyenin nasıl verileceğini bildirmişti. Bu ayette ise ihramlı kişilerin sadece kara avını öldürmelerinin yasak olduğunu, deniz avını avlamalarının ise serbest olduğunu bildirmektedir.

“Deniz avı ve onu yemek, size de yolculara da bir faydalanma olarak helal kılındı.”

Allah (c.c) bu ayette şöyle buyuruyor:

“Ey müslümanlar! İhramlı olun veya olmayın, deniz avı size helaldir. Bu sebeble, gerek mukim, gerekse yolculukta olduğunuz sırada, ister denizde ölen ve denizin dışarıya attığı suyun yüzeyindeki deniz hayvanları, isterse avlanarak yakaladığınız deniz hayvanları olsun, bunlar size helaldir, yiyebilirsiniz.

Deniz avı
; denizde yaşayan hayvanlardır. Hem denizde hem de karada yaşayan yengeç gibi hayvanlar ise deniz hayvanı değil, kara hayvanı sayılırlar.

Cumhura göre
; denizde yaşayan bütün hayvanlar; ister avlanılarak yakalansın, ister denizde ölmüş ve suyun yüzüne çıkmış olsun, isterse ölüsü karaya vurmuş olsun, yenir.

Delilleri:


Rasulullah (s.a.s), deniz suyu hakkında şöyle demiştir:

“Deniz suyu temizdir ve ölüsü helaldir.” (Ebu Davud, Tirmizi, Nesei, İbni Mace, Ahmed) (Tirmizi, İbni Huzeyme ve İbni Hibban bu hadis için “senedi sahihtir” dediler.)

Cabir (r.a)’in hadisi:

Cabir (r.a)’in rivayet ettiği hadiste; sahabelerin, denizin dışarıya attığı ölü bir balina buldukları, ondan yedikleri ve Rasulullah (s.a.s)’ın yanına geldiklerinde onu yemek hak-kında sordukları, Rasulullah (s.a.s)’ın da şöyle dediği haber verilmiştir:

“Bu, Allah (c.c)’ın denizden sizin için çıkarttığı rızıktır. Yanınızda onun etinden var mı ki biz de yiyelim?”
Cabir (r.a) şöyle demiştir:

“Ondan Rasulullah (s.a.s)’a bir parça gönderdik. Rasulullah (s.a.s) o parçayı yedi.”  (Buhari, Müslim)

Ebu Hanife’ye göre; deniz hayvanlarından sadece balıklar yenir, balık dışındaki hayvanlar ise yenmez. Denizde ölmüş, suyun üstünde ölü olarak yüzen balıklar da yenilmez.

Delili:

Allah (c.c) şöyle buyuruyor:

“Ölü.... size haram kılınmıştır.” (Maide: 3)

Bu ayette “ölü” lafzı geçmektedir. Bu lafız amm (genel) olan bir lafızdır ve bütün ölüleri kapsar. Bu nedenle ölü olan her hayvan bu ayete göre yenmez.

Cabir b. Abdullah (r.a)’dan Rasulullah (s.a.s)’ın şöyle dediği rivayet edilmiştir:

“Denizin attığı veya denizin geriye çekilmesi sonucu karada canlı olarak kalan hayvandan yiyin. Fakat denizde ölüp suyun üzerinde ölü olarak yüzenden yemeyin.”
(Ebu Davud, Dare Kutni) (Dare Kutni şöyle dedi: Bu hadisi Abdulaziz b. Ubeydullah rivayet etmiştir ve bu hadisi Vehb b. Keysan Cabir’den rivayet etmiştir. Abdulaziz’in rivayeti zayıftır, huccet değildir.)

İmam Şafii’ye göre; su domuzu ve su köpeği yenir. Fakat köpek balığı ve balina yenmez. Çünkü onların kesici ve yırtıcı dişleri vardır. Rasulullah (s.a.s) yırtıcı dişi olan her hayvanı haram kılmıştır.

İmam Malik
ve İmam Ahmed’e göre; suda yaşayan bütün hayvanların eti helaldir.

İmam Malik
’e göre; sürüngen, yengeç ve kurbağa eti de yenir.

İmam Malik, “El Mudevvene”de şöyle dedi:

“Kurbağa deniz avıdır.”
(Kurtubi)

“Kara avı ise ihramda olduğunuz sürece size haram kılındı.”

Allah (c.c) ayetin bu kısmında şöyle buyuruyor:

“İhramlı iken kara avı size haram kılınmıştır. Fakat ihramlı olmadığınız zaman, kara avını avlayabilirsiniz.”

Kara avı, karada doğan ve karada yaşayan hayvanlardır.

“Huzurunda toplanacağınız Allah’tan korkun.”

Allah (c.c), ihramda iken avlanmanın hükümlerini bildirdikten sonra, yasakladığı hiç bir ameli yapmamaları ve emirlerini yerine getirmeleri için mü’minlere şöyle buyuruyor:

“Ey iman edenler! İhramlı olduğunuz zaman sakın avlanma yasağını ihlal etmeyin. Allah’ın size içki ve kumar gibi haram kıldığı bütün haram olan amelleri hangi halde olursanız olun sakın işlemeyin. Sizler, Allah’ın bütün haramlarından uzak duran ve O’ndan hakkıyla korkan kimseler olun. Size vermiş olduğu emirleri yerine getirmede kusur etmeyin ve bu emirleri hiç eksiksiz yerine getirin. Şunu iyi biliniz ki, sonunda muhakkak Allah’a döneceksiniz. İşte o zaman Allah, dünyada yaptıklarınızı size tek tek bildirecek ve onların hesabını soracaktır.”
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google