Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Allah'ın Cezası Şiddetlidir  (Okunma sayısı 969 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
Allah'ın Cezası Şiddetlidir
« : 29 Ocak 2019, 22:28:36 »
بســـم الله الرحمن الرحيم

اعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ وَأَنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

           

Maide 98 - Biliniz ki: Allah, cezası kesinlikle çok şiddetli olandır. Muhakkak ki Allah, Gafur’dur, Rahim’dir.
   
     
  Allah (c.c), önceki ayette Beyt’il Haram, haram aylar, kurbanlar ve kurbanlıkların boyunlarındaki gerdanlıklar hakkındaki hükmünü bildirmiş ve bu hükümleri uygulamalarını insanlara emretmişti. Bu ayette ise bildirmiş olduğu bu hükümlere ve bunlar gibi diğer hükümlerine uymayanların ceza göreceklerini, Allah (c.c)’ın cezasının ise çok şiddetli olduğunu, fakat günahından tevbe edenlerin tevbesini kabul edip onlara merhamet edeceğini bildirmiştir.

Allah (c.c) bu ayette şöyle buyuruyor:

“Ey insanlar! Herşeyi en ince teferruatıyla, gizlisi ve aşikarı, içi ve dışıyla bilen Allah’ın, vermiş olduğu emirlere itaat etmeyip şirk koşan veya büyük günahları işleyen kimselere çok şiddetli bir ceza vereceğini bilin. O’na itaat edin! Yine şunu da iyi biliniz ki: Allah, işlediği günahlardan ve çirkin amellerden gerçekten tevbe eden kullarına merhametlidir, onların daha önce işlemiş oldukları kötü amellerini affedecektir.”

Bu ayet; sahih imanın korku ve ümit arasında olması gerektiğini ve Allah (c.c)’ın insanları boşu boşuna yaratmadığını göstermektedir. Zira Allah (c.c) insanı yaratmış, ona emirler ve hükümler bildirmiştir. Bu emir ve hükümlere itaat eden için mükafat, karşı gelen için ise ceza ve azab olduğunu haber vermiştir. Çünkü Allah (c.c), azab edici, bağışlayıcı ve rahmet edici sıfatlara sahiptir.

Korku ile ümit arasında yaşamak; Allah (c.c)’ın azabından hiçbir zaman emin olmamak ve Allah (c.c)’ın rahmetinden hiçbir zaman ümit kesmemek demektir. Yani; Allah’ın emirlerine ne kadar itaat edilirse edilsin, Allah (c.c)’ ın azabından emin olmamak gerekir. Yine Allah (c.c)’a ne kadar karşı gelinirse gelinsin, her zaman tevbe kapısının açık olduğunu bilerek Allah (c.c)’ın rahmetinden ümit kesmemek gerekir.

Allah (c.c) bu ayette cezayı, rahmetten önce zikretmiş-tir. Bunun sebebi; Allah (c.c)’ın rahmetinin, azabını geçmiş olmasıdır. Tıpkı Rasulullah (s.a.s)’ın hadisinde söylediği gibi...

Rasulullah (s.a.s) şöyle demiştir:

Rasulullah (s.a.s) şöyle dedi:

“Allah (c.c), halkı yarattığı zaman kendi katında, arşın üzerinde ve içinde şöyle yazan bir kitab yazdı: “Rahmetim, gazabıma galib gelir.”  (Buhari, Müslim)

Allah (c.c) bu ayette, rahmet sıfatlarından iki tanesini da zikretmiştir: Gafur (bağışlayan) ve Rahim (rahmet eden). Bu ise; Allah (c.c)’ın insanları, rahmetiyle yarattığını göstermektedir.
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google