Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Rasulün ve Mu'minlerin Görevi  (Okunma sayısı 959 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
Rasulün ve Mu'minlerin Görevi
« : 29 Ocak 2019, 22:27:19 »
بســـم الله الرحمن الرحيم

مَّا عَلَى الرَّسُولِ إِلاَّ الْبَلاَغُ وَاللّهُ يَعْلَمُ مَا تُبْدُونَ وَمَا تَكْتُمُونَ
             

Maide 99 - Rasule düşen, ancak tebliğ etmektir. Allah, açığa vurduklarınızı ve gizlediklerinizi bilir.
   
     
  Allah (c.c) bu ayette, rasullerin ve rasullere tabi olan mü’minlerin görevini bildirmektedir.

Rasullerin ve mü’minlerin görevi: İslam’ı apaçık ve eksiksiz bir şekilde tebliğ etmektir. Onlar, insanların kalblerine imanı sokma gücüne sahip değildirler. Kalplere imanı sokan ve dilediğini doğru yola ileten, sadece Allah (c.c)’tır. Rasuller ve mü’minler ise Allah (c.c)’ın emirlerini hem kendileri yaşarlar hem de insanlara bildirirler. Bu tebliğ karşısında hakkı duyan insanlar, Allah (c.c)’ın kendilerine vermiş olduğu iradeyle dilerlerse hakka tabi olurlar, dilerlerse onu reddederler. Şayet kendilerine bildirilen hükümlere teslim olur, boyun eğer ve itaat ederlerse, Allah (c.c) tarafından mükafatlandırılırlar. Ama nefislerine ve şeytana uyarak hakka karşı  gelir, Allah (c.c)’ın emirlerine teslim olmaz, boyun eğmez ve itaat etmezlerse işte o zaman, Allah (c.c) tarafından şiddetli bir cezaya çarptırılırlar.

Hak tebliğ edildiğinde ona bağlanmak veya reddetmek, insanların elindedir ve hak karşısındaki tavırlarına göre ceza ya da mükafat alırlar.

“Allah, açığa vurduklarınızı ve gizlediklerinizi bilir.”

Allah (c.c) ayetin bu kısmında şöyle buyurmaktadır.

“Ey insanlar! Muhakkak ki Allah, gizlediklerinizi ve açığa çıkardıklarınızı en ince ayrıntısına kadar, çok iyi bilir. Size ulaşan hakkı zahiren ve batınen kabul edip etmediğinizi de çok iyi bilir. Bu sebeple Allah’ın emirlerine hem zahiren hem de batınen tam olarak boyun eğin! Sakın, kalben iman etmediği halde sırf dünya cezasından kurtulmak için zahiren iman etmiş gibi görünen iki yüzlü münafıklardan olmayın! Böyle riyakar bir tutum, her ne kadar sizi dünya azabından kurtarsa da ahiret azabından asla kurtarmayacaktır. Zira Allah herşeyi, kalblerinizde gizlediklerinizi ve açığa çıkardıklarınızı dahi en ince ayrıntısına kadar bilmektedir. Kıyamet gününde sizleri, buna göre hesaba çekecektir.

Rasul ve mü’minler insanlara, zahiri durumlarına göre hüküm verir ve tebliğ ederler. Fakat Allah (c.c), sadece zahirde gösterilen amellere göre değil, aynı zamanda kalplerde geçene göre de hüküm verir, böylece insanları hem amellerine hem de kalplerine göre hesaba çeker.

İnsanlar, işte bunu kesinlikle unutmamalı, böylece Allah’ın emirlerine hem zahiren hem de batınen teslim olup boyun eğmeli ve itaat etmelidir. İşte bu, yani İslam’a girmek, insanlar için hem dünyada hem de ahirette daha hayırlıdır.”

Bu ayette; Allah (c.c)’ın emirlerine itaat etmeyen, rasulün ve mü’minlerin tebliğ ettiği hakka tabi olmayan kimseler için bir korkutma vardır.
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google