Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Kötü ile İyi Asla Eşit Değildir  (Okunma sayısı 990 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

• Site Yetkilisi
Kötü ile İyi Asla Eşit Değildir
« : 29 Ocak 2019, 22:15:18 »
بســـم الله الرحمن الرحيم

قُل لاَّ يَسْتَوِي الْخَبِيثُ وَالطَّيِّبُ وَلَوْ أَعْجَبَكَ كَثْرَةُ الْخَبِيثِ فَاتَّقُواْ اللّهَ يَا أُوْلِي الأَلْبَابِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

Maide 100 - De ki: “Pis ile temiz, pis olan şeyin çokluğu hoşuna gitse bile, bir değildir. Ey akıl sahipleri, Allah’tan sakının! Belki kurtuluşa erersiniz."

Allah (c.c) daha önceki ayetlerde, dört şeyin hürmetine riayet edilmesini emretmiş, bunlara gerektiği şekilde hürmet göstermeyenleri cezalandıracağını, Allah (c.c)’ın herşeyi bildiğini ve Rasulullah (s.a.s)’ın hiç kimseye hidayet etmeye gücü olmadığını, görevinin sadece apaçık bir şekilde insanlara tebliğ etmek olduğunu haber vermişti. Bu ayette ise hikmeti ve adaleti gereği, iyi olanın kötü olanla, pis olanın temiz olanla, haram olanın helal olanla ve salih olanın facir olanla eşit olmadığını haber vermektedir.

Bu ayetin nüzul sebebi hakkında Cabir (r.a)’den rivayet edilen hadiste Cabir (r.a)’in, şöyle dediği rivayet edilmiştir:

“Rasulullah (s.a.s), içkinin haram olduğunu zikretti. Bunun üzerine bir arabi ayağa kalkarak şöyle dedi:

“Ya RasulAllah! Daha önce içki (haram kılındığı sırada) benim ticaretim idi. Bu vesile ile çok mal kazandım. Bu malla, Allah (cc)’ın razı olduğu amelleri yaparsam acaba bana fayda verir mi?” Rasulullah (s.a.s) ona cevaben şöyle dedi:

“Allah (c.c), ancak iyi olan şeyleri kabul eder.”
Bunun üzerine Allah (c.c), Rasulullah (s.a.s)’ı doğrulamak için  bu ayeti indirdi.” (Vahidi-Esbabı Nüzul, El-Asbahani Tergib’de)

Bu hadisin bir başka rivayeti ise şöyledir:

RasulAllah (s.a.s) sahabelere şöyle dedi:

“Allah (c.c) size putlara ibadet etmeyi, içki içmeyi ve soylara lanet etmeyi haram kıldı. İçki içene, imal edene, içirene, satana ve onun parasını yiyene lanet etti.” Bunun üzerine bir arabi ayağa kalkarak şöyle dedi:

“Ey Allah’ın rasulü! İçki (haram kılındığı sırada) benim ticaretim idi ve içki satmam sebebiyle de çok para kazandım. Bu malı Allah (c.c)’ın razı olduğu yerlere harcarsam bana fayda verir mi?” Bunun üzerine Rasulullah (s.a.s) şöyle dedi:

“Bu malı hac, cihad veya sadaka için harcasan bil ki, yine de Allah katında bir sivrisinek kanadı kadar değeri olmaz. Allah (c.c) sadece iyi olanı kabul eder.” (Vahidi-Esbabi Nüzul, Asbahani Tergib’de ve Suyuti rivayet etti.)

“De ki: “Pis ile temiz, pis olan şeyin çokluğu hoşuna gitse bile, bir değildir.”

Allah (c.c) bu ayette Rasulullah (s.a.s)’a hitab ederek şöyle buyuruyor:

“Ey Allah’ın rasulü! Onlara şunu söyle: Hiçbir zaman iyi olan kötü olanla, zarar veren fayda verenle, haram olan helal olanla, zalim olan adil olanla bir değildir. Velev ki kötü olanın çokluğu ve kuvvetli oluşu daha sevimli gözükse bile…

Ey rasul! Kötü olanın çoğunluğu ve kuvveti seni aldatmasın. Kötü olan şeyleri asla iyi olan şeylere tercih etme! Ey akıl sahibi olanlar! Allah’tan korkulması gerektiği gibi korkun! Şeytan, kötülülerin çokluğunu ve kuvvetini süslü göstererek sizleri, iyi şeyleri bırakıp da bunları tercih etmeye sevketmesin.”

Bu ayetteki hitab, her ne kadar Rasulullah (s.a.s)’a yapılmışsa da asıl kastedilen onun ümmetidir. Çünkü  kötü şeyler, ne kadar çok ve kuvvetli olsalar da asla Rasulullah (s.a.s)’ın hoşuna gitmezdi.

Şu bilinen bir gerçektir ki; kötü olan şey, çok ve güçlü olsa bile hiçbir zaman iyi sonuç vermez. Çünkü batıl ve fesad ehli her zaman, sayıca hak ehlinden çok ve daha kuvvetli olmuştur. Fakat bunların çokluğu, asla hak oldukları anlamına gelmez. Zira, bir şeyin hak olup olmadığı, o şeyin çokluğuna veya tabi olanlarının çokluğuna göre değil, o şey hakkında yegane şeriat koyucu yüce ve yegane İlah’ımızın  “hak” deyip dememesine göre belirlenir.

Yine şu bilinen bir gerçektir ki; temiz olan şey az olsa bile, her zaman iyi sonuç verir. Bu sebeble Allah (c.c)’ın istediği, selim ve sahih akla uygun olan şeyler, ona bağlı olanlar az olsa bile tercih edilmelidir. Akıllı bir kimse, her zaman Allah (c.c) katında hayırlı olan şeyleri tercih eder, böylece hem dünya da hem de ahirette mutlu olur ve kurtuluşa erer.

Allah (c.c), temiz olan şey ile pis olan şeye örnek vererek şöyle buyuruyor:

“Temiz memleketin bitkisi, Rabbinin izniyle çıkar; kötü olandan ise ancak zorla çıkar. Ayetleri, şükreden bir topluluk için işte böyle çeşitli biçimlerde açıklıyoruz.” (A’raf: 58)                                                          

Ayette geçen “pis” ve “temiz olan” şeylerden ne kastedildiği konusunda alimler değişik görüşler zikretmişlerdir.

Bazı müfessirlere göre; kötü (pis) olandan kasıt; haram olan şeyler, temiz olandan kasıt; helal olan şeylerdir.

Bazı müfessirlere göre; kötü (pis) olandan kasıt kafirler, temiz olandan kasıt; mü’minlerdir.

Bazı müfessirlere göre; kötü (pis) olandan kasıt, murdar olanlar, temiz olandan kasıt; temiz ve iyi olan şeylerdir.

Bu konuda ki en doğru görüş; bu ayetteki ifade amm (genel) bir ifadedir. Bu sebeble kötü (pis)  olandan kasıt; kötü (pis) olan herşeydir. Temiz olandan kasıt; temiz olan herşeydir.

“Ey akıl sahipleri, Allah’tan sakının! Belki kurtuluşa erersiniz.”

Allah (c.c) bütün akıl sahiplerine seslenerek şöyle buyuruyor:

“Ey akıl sahipleri! Herhangi bir konuda tercih yaparken Allah (c.c)’tan korkulması gerektiği gibi korkarak hareket edin! Selim olan aklınıza uyun ve sakın nefsani davranmayın! Her zaman hakkı tercih edin ve asla hakka tabi olmaktan geri kalmayın, hakka tabi olanların sayısı az olsa bile… Batılı ise her zaman reddedin, batılın tabileri çok ve kuvvetli olsa bile... Sakın batılın çokluğu ve süsü sizi aldatmasın. İşte ancak bu tavrınızla hem dünya da hem de ahirette kurtuluşu elde edersiniz. Dünya ve ahiret mutluluğunu elde etmek istiyorsanız, herhalukarda temiz olanları batıl olanlara tercih edin. Bu, netice itibariyle daha güzel ve daha hayırlıdır.”

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google