Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Vasiyet Şahitlerinin Günahkar Olduklarının Anlaşılması  (Okunma sayısı 948 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
بســـم الله الرحمن الرحيم

فَإِنْ عُثِرَ عَلَى أَنَّهُمَا اسْتَحَقَّا إِثْمًا فَآخَرَانِ يِقُومَانُ مَقَامَهُمَا مِنَ الَّذِينَ اسْتَحَقَّ عَلَيْهِمُ الأَوْلَيَانِ فَيُقْسِمَانِ بِاللّهِ لَشَهَادَتُنَا أَحَقُّ مِن شَهَادَتِهِمَا وَمَا اعْتَدَيْنَا إِنَّا إِذًا لَّمِنَ الظَّالِمِينَ

           

Maide 107 - Eğer o ikisi hakkında günahı hakettikleri kesin olarak bilinirse, o zaman ölene daha yakın olan hak sahiplerinden iki kişi onların yerine geçer ve: “Bizim şahidliğimiz (önceki) iki kişinin şahidliğinden daha doğrudur. Biz, haddi aşmadık. Aksi halde biz zalimlerden oluruz” diye Allah’a yemin ederler.
   
     
  Allah (c.c) vasiyetle ilgili hükümleri bu ayette de açıklamaya devam ederek şöyle buyuruyor:

“Şayet o iki şahidin yalan söylediklerine dair kesin deliller ortaya çıkarsa, bu durumda yemin hakkı varislere döner ve varislerden iki kişi şöyle yemin eder:

“VAllahi bizim yeminimiz onların yeminlerinden daha doğrudur. Biz, bize ait olan malı istemekle de hakka karşı gelmiş değiliz. Yine bu iki şahidi hain ve yalancı olarak vasıflandırmakla da onlara zulmetmiş değiliz. Şayet biz, onlar yalancı ve hain olmadıkları halde onlara bu ithamları yapar isek işte o zaman zalim ve yalancılardan oluruz.”
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google