Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Havariler  (Okunma sayısı 79 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

• Site Yetkilisi
Havariler
« : 06 Ocak 2019, 23:25:04 »
بســـم الله الرحمن الرحيم

وَإِذْ أَوْحَيْتُ إِلَى الْحَوَارِيِّينَ أَنْ آمِنُواْ بِي وَبِرَسُولِي قَالُوَاْ آمَنَّا وَاشْهَدْ بِأَنَّنَا مُسْلِمُونَ

Maide 111 - Havarilere de: “Bana ve rasulüme iman edin” diye vahyetmiştim. Onlar da: “İman ettik, bizim gerçekten müslümanlar olduğumuza şahid ol” demişlerdi.

Allah (c.c) bu ayette, İsa (a.s)’ya verilen nimetleri zikretmeye devam etmektedir.

Allah (c.c) bu ayette havariler hakkında haber vererek şöyle buyuruyor:

“Ey İsa! Seni desteklemeleri, bana, sana ve sana indirdiğime iman etmeleri için havarilere ilham ettim. Onlar da bu ilhama uyarak şöyle dediler:

“Biz; Allah’a, O’nun rasulü İsa’ya ve katından ona verdiklerine gerçekten iman ettik. Bizlerin, Allah (c.c)’a gerçek manada iman ettiğimize, Allah (c.c)’ın emirlerine tam olarak boyun eğip teslim olduğumuza ve böylece müslümanlardan olduğumuza şahit ol.”

Vahy:

Allah (c.c) bu ayette havarilere, “vahyetmiştim” buyurmuştur. Vahiy kelimesi değişik manalara gelebilir.

Bazı alimlere göre; emretmek, bazılarına göre; açıklamak, bazılarına göre; ilham etmek ve iç güdü vermek manasına gelir.

Bu ayette geçen vahiy; emretmek manasındadır.

“Musa’nın annesine: “Onu emzir. Başına geleceklerden korktuğun zaman onu denize at, korkma ve üzülme. Onu sana mutlaka geri vereceğiz ve onu rasullerden kılacağız” diye vahyettik.” (Kasas: 7)                   

Bu ayette geçen vahiyden kasıt; ilham etmektir.

“Rabbin, bal arısına şöyle vahyetmiştir: “Dağlardan, ağaçlardan ve çardaklardan kendine evler edin.” (Nahl: 68)

“Muhakkak senin Rabbin, ona vahyetmiştir.” (Zilzal: 5)

Bu ayetlerde geçen vahiyden kasıt; iç güdüsü vermektir.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google