Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Rasullerin Bir Kısmına İnanıp Bir Kısmını İnkar Edenler  (Okunma sayısı 731 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İnşirâh

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1258
إِنَّ الَّذِينَ يَكْفُرُونَ بِاللّهِ وَرُسُلِهِ وَيُرِيدُونَ أَن يُفَرِّقُواْ بَيْنَ اللّهِ وَرُسُلِهِ وَيقُولُونَ نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَنَكْفُرُ بِبَعْضٍ وَيُرِيدُونَ أَن يَتَّخِذُواْ بَيْنَ ذَلِكَ سَبِيلاً

Nisa: 150 - Muhakkak ki Allah’ı ve rasullerini inkar edenler, Allah ile rasullerinin arasını ayırmak isteyeler, “bir kısmına iman ederiz, bir kısmını da inkar ederiz” diyenler ve bunlar (iman ile küfür) arasında bir yol tutmak isteyenler... (İşte onlar yok mu?)
   
     
Allah (c.c), daha önceki ayetlerde münafık ve kafirlere dost olmayı, onların fikirlerine değer vermeyi yasakladıktan ve münafıkların gerçek yüzlerini anlattıktan sonra bu ayette kitab ehlinin (yahudi ve hristiyanların) kafir olma sebeblerinden birini açıklamaktadır: Allah’ın rasullerinden bir kısmına iman edip bir kısmını inkar etmek...

Allah (c.c) bu ayette; heva ve heveslerine, baba ve dedelerinden gördüklerine uyarak rasullerden bir kısmına iman edip bir kısmını da inkar edenleri azarlamakta, onları derin bir azabla korkutmakta ve Allah’a imanın, ancak gönderdiği bütün rasullere iman etmekle gerçekleşeceğini bildirmektedir.

Yahudiler, Musa (a.s)’a ve ona verilen Tevrat’a inandılar. Fakat İsa (a.s)’yı ve ona verilen İncil’i, Muhammed (a.s)’ı ve ona verilen Kur’an’ı inkar ettiler. Hristiyanlar da İsa (a.s)’ya ve ona verilen İncil’e inandılar. Fakat Muhammed (a.s)’i ve ona verilen Kur’an’ı  inkar ettiler ve İslam’a girmekten kaçındılar.

Abd b. Humeyd ve İbni Cerir, Katade’nin şöyle dediğini rivayet etmişlerdir:

“Bu ayette kastedilenler, Allah’ın düşmanı yahudiler ve hristiyanlardır. Yahudiler Tevrat’a ve Musa’ya iman ettiler fakat, İncil’i ve İsa’yı inkar ettiler. Hristiyanlar ise İncil’e ve İsa’ya iman ettiler fakat, Kur’an’ı ve Muhammed (a.s)’i inkar ettiler. Böylece yahudiler yahudiliği, hristiyanlar da hiristiyanlığı din edindiler. Bunlar Allah’ın sevmediği bid’atlerdir. Her iki taife de bu bid’atleri din edindi ve Allah’ın bütün rasulleriyle gönderdiği İslam’ı terk etti.”

İbni Cerir, Suddi’den ve İbni Cüreyc’den böyle bir rivayet nakletti.

“Bir kısmına iman ederiz, bir kısmını da inkar ederiz” diyenler...”

 Allah (c.c) ayetin bu bölümünde, hiçbir delile dayanmadan sadece heva ve hevese, dede ve babalarına uyarak hasedden dolayı Allah’ın rasullerinden bir kısmına iman edip bir kısmını da inkar etmelerine rağmen hala iman üzerinde olduklarını iddia eden yahudi, hristiyan ve bunların benzeri olan kişilerin varlığından haber vermektedir.

Oysa şu bir gerçektir ki; her kim Allah’ın rasullerinden bir rasulü inkar ederse o kimse farkında olmadan Allah’ı da inkar etmiştir

“ve bunlar (iman ile küfür) arasında bir yol tutmak isteyenler... (İşte onlar yok mu?)”

Allah’ın rasullerinden bir kısmına iman edip bir kısmını inkar edenler böyle yapmakla, kendilerine has bir din ortaya koymak istemişlerdir. Allah (c.c) onlar hakkındaki hükmünü gelecek ayette açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur.
Deseler ki "İslam'ın pınarından içmek suç"
O suçu kabullenir, içerim avuç avuç ...SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google