Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Allah'a Ve Rasullerine İman Edenlerin Mükafatı  (Okunma sayısı 710 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İnşirâh

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1258
Allah'a Ve Rasullerine İman Edenlerin Mükafatı
« : 27 Aralık 2018, 13:28:51 »
وَالَّذِينَ آمَنُواْ بِاللّهِ وَرُسُلِهِ وَلَمْ يُفَرِّقُواْ بَيْنَ أَحَدٍ مِّنْهُمْ أُوْلَئِكَ سَوْفَ يُؤْتِيهِمْ أُجُورَهُمْ وَكَانَ اللّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا

Nisa: 152 - Allah’a ve rasullerine iman eden ve onlardan hiçbirisini diğerlerinden ayırmayanlar... İşte onlara mükafatları verilecektir. Allah çok bağışlayıcı (Gafur) ve  esirgeyici (Rahim) idi.
   
     
Allah (c.c), hiçbir rasule iman etmeyen kafirlerle, bir kısmına iman edip bir kısmını inkar eden kafirlerden bahsettikten sonra bu ayette, gerçek imana sahip olan, Allah (c.c)’ın bütün rasullerine iman eden ve  aralarında hiçbir fark gözetmeyen müslümanlardan bahsetmektedir. İşte ancak bunlar gerçek mü’mindir ve ancak bunlar ahiret gününde cennetle mükafatlanacaktır!

“Allah çok bağışlayıcı (Gafur) ve  esirgeyici (Rahim) idi.”

Gerçek imana sahip, Allah (c.c)’ın bütün rasullerine iman etmiş müslümanlardan bazıları, imanı ve tevhidi bozmayan bazı günahlar işlediklerinde, eğer tevbe ederlerse Allah (c.c) onların günahlarını bağışlar. Şayet tevbe etmemiş iseler, Allah (c.c) onların günahlarını bağışlayabilir ya da günahları miktarınca cezalandırdıktan sonra cennete sokar. Yaptıkları iyi amellerin karşılığını ise kat kat verir.

Allah (c.c)’ın gönderdiği rasullerin bir kısmına; hasedden, heva ve hevese uymaktan, baba ve dedelerine tabi olmaktan dolayı delilsiz olarak iman etmeyenler ne kadar müslüman olduklarını iddia etseler, ne kadar iman sahibi olduklarını söyleseler de dünyada yaptıkları iyi ameller boşa gidecektir. Şayet bu inanç üzere ölürlerse ebedi cehennemde kalacaklardır.

Onlar gerçek imanı istemiş olsaydılar, heva ve heveslerine uymazlar, bütün rasullere de iman ederlerdi. Özellikle Muhammed (a.s)’e... Çünkü Muhammed (a.s), kendisinin rasul olduğunu ispat eden apaçık delillerle gelmiştir. Onun getirdiği deliller, diğer rasullerinkinden daha kuvvetli ve açıktır.

Onlar gerçek hakkı istemiş olsaydılar, derhal Rasulullah (s.a.s)’ın şeriatine ve Rasulullah (s.a.s)’a imana koşarlardı. Fakat onlar öyle bir karektere sahiptirler ki, Allah için değil, baba ve dedelerine uydukları için iman etmişlerdir. Bu sebeble, hak olsa bile, heva ve heveslerine ters düşen herşeyi redderler.

Onlar aynı zamanda çok hasetçidirler ve bu hasedleri sebebiyle de hak olan herşeyi reddederler.

Zamanımızda Kur’an’a iman ettiklerini iddia eden, fakat heva ve heveslerine ters düşen bazı Kur’an ayetlerini gözardı eden kimseler de yukarıda sıfatlarını saydığımız kimseler ile aynı karektere sahiptirler. Bu sebeble onların da hükmü, yukarıda bahsedilenlerin hükmü gibidir.

Bu ayet, Mutezile’nin; “büyük günah işleyenler cehennemde kalacaktır” şeklindeki görüşünü iptal etmektedir. Çünkü bu ayet, Allah’a iman eden ve rasullere iman konusunda aralarında hiçbir ayırım yapmayan kimselere Allah (c.c)’ın mükafat vereceğini haber vermektedir. Büyük günah işleyenler de bunların içine girer. Çünkü onlar, Allah (c.c)’a tam manasıyla ve rasullere de hiçbirinin arasını ayırmaksızın iman etmişlerdir.

Ayrıca bu ayet, fiil sıfatı olan mağfiret ve rahmet sıfatının ezeli sıfatlar olduğunu ispat etmektedir. Çünkü Allah (c.c) bu ayette “kanellahu gafuran rahiyma” buyurmuştur. Bu ise; Allah (c.c) çok bağışlayıcı ve çok esirgeyici idi, manasındadır.
Deseler ki "İslam'ın pınarından içmek suç"
O suçu kabullenir, içerim avuç avuç ...SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google