Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Sofra Mucizesi  (Okunma sayısı 108 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

• Site Yetkilisi
Sofra Mucizesi
« : 22 Aralık 2018, 00:18:41 »
  بســـم الله الرحمن الرحيم

إِذْ قَالَ الْحَوَارِيُّونَ يَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ هَلْ يَسْتَطِيعُ رَبُّكَ أَن يُنَزِّلَ عَلَيْنَا مَآئِدَةً مِّنَ السَّمَاء قَالَ اتَّقُواْ اللّهَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ

Maide 112 - Hani Havariler: “Ey Meryem oğlu İsa! Rabbin bize gökten bir sofra indirebilir mi?” demişlerdi. O: “Eğer mü’minlerden iseniz Allah’tan korkun”  demişti.

Allah (c.c) bu ayette, İsa (a.s)’ya verilen mucizelerinden bir tanesini daha zikretmektedir. Bu, İsa (a.s)’nın isteği üzerine gökten maide (sofra) indirilmesidir.

“Hani Havariler: “Ey Meryem oğlu İsa! Rabbin bize gökten bir sofra indirebilir mi? demişlerdi.”

Allah (c.c) bu ayette şöyle buyuruyor:

“Ey Muhammed! İsa’nın ashabı, ihlaslı arkadaşları olan havarilerin İsa’ya söyledikleri şu sözü hatırla:

“Ey İsa! Acaba sen, gökten bir sofra indirmesi için Allah’a dua edecek olursan Allah senin duana icabet eder mi?”

Havariler, Allah (c.c)’ın herşeye kadir olduğunu çok iyi bilmekteydiler. Bu konuda asla şüpheleri yoktu. Fakat onlar, yakini imanlarının daha da artması için gökten bir sofra indiğini görmek istemişlerdi. Tıpkı İbrahim (a.s)’ın, Allah (c.c)’ın ölüleri nasıl dirilttiğini yakinen görmek istemesi gibi.

Allah (c.c) bu konu hakkında şöyle buyuruyor:

“İbrahim: “Rabbim! Ölüleri nasıl dirilttiğini bana göster” demişti. (Allah ona): “Yoksa inanmıyor musun?” deyince (İbrahim): “Hayır! (inanıyorum). Fakat kalbimin mutmain olması için (istiyorum) demişti…” (Bakara: 260)

“O: “Eğer mü’minlerden iseniz Allah’tan korkun”  demişti.”

Allah (c.c), havarilerin bu istekleri üzerine İsa (a.s)’nın onlara şöyle cevab verdiğini haber vermektedir:

“Ey Allah’a iman edenler! Eğer gerçekten iman etmişseniz biliniz ki, sizlere Allah katından yeterince mucize gelmiştir. Sizlere gösterilen mucizelerle yetinin. Allah’tan korkun ve sizlere verilen mucizlerden başka mucize istemeyin.”

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google