Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: İsa (a.s)'nın,Sofra Mucizesi İçin Duası  (Okunma sayısı 744 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
İsa (a.s)'nın,Sofra Mucizesi İçin Duası
« : 22 Aralık 2018, 00:13:42 »
      بســـم الله الرحمن الرحيم

قَالَ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ اللَّهُمَّ رَبَّنَا أَنزِلْ عَلَيْنَا مَآئِدَةً مِّنَ السَّمَاء تَكُونُ لَنَا عِيداً لِّأَوَّلِنَا وَآخِرِنَا وَآيَةً مِّنكَ وَارْزُقْنَا وَأَنتَ خَيْرُ الرَّازِقِينَ

       

Maide 114 - Meryem oğlu İsa dedi ki: “Ey Allah’ım! Rabbimiz! Bize gökten sofra indir ki, bizim için, bizden öncekiler ve sonrakiler için bir bayram ve senden bir ayet olsun. Bizi (onunla) rızıklandır. Şüphesiz ki Sen, rızık verenlerin en hayırlısısın.
   
     
  Allah (c.c) bu ayette, havarilerin isteği üzerine İsa (a.s)’ ın Allah (c.c)’a dua ederek, gökten bir sofra indirmesini istediğini haber vermektedir.

İsa (a.s), Allah (c.c)’a şöyle dua etmiştir:

“Ey her tür emir yetkisine sahip olan, bütün hallerimizi elinde bulunduran yüce Rabbimiz! Ey Allah’ım! Bize gökten bir sofra indir. Bu sofranın indiğini, burada bulunanlar görsünler. Bu maidenin indiği gün, hem bizler için hem de bizden sonra dinimize bağlanacak kimseler için her zaman hatırlanacak bir bayram, önemli bir gün olsun. Bu mucize, hem Senin kudretinin kemalini hem de benim Senin tarafından gönderilen bir rasul olduğumu gösteren, doğrulayıcı bir delil olsun. Ey Rabbimiz! O sofra ile bize, vücudumuzun faydalanacağı helal bir rızık ver. Çünkü Sen, rızık verenlerin en hayırlısısın. Sen, hiçbirşeye ihtiyacı olmayan, zengin olan ve dilediğini hesabsız olarak rızıklandıransın.”

Bu ayete dikkat edildiğinde görülecektir ki İsa (a.s), Allah (c.c)’tan sofra indirmesini isterken din ile ilgili faydayı, dünya ile ilgili faydadan önce zikretmiştir. Havariler ise bunun aksine, öncelikle dünya ile ilgili faydayı zikretmişlerdir. Zira onların ilk sözleri; “ondan yemek” olmuştur.
 
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google