Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Bütün İnsanlar Allah'ın Kuludur  (Okunma sayısı 107 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

• Site Yetkilisi
Bütün İnsanlar Allah'ın Kuludur
« : 13 Aralık 2018, 12:47:22 »
بســـم الله الرحمن الرحيم

إِن تُعَذِّبْهُمْ فَإِنَّهُمْ عِبَادُكَ وَإِن تَغْفِرْ لَهُمْ فَإِنَّكَ أَنتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ

Maide 118 - Eğer onlara azab edersen, şüphesiz onlar senin kullarındır. Eğer onları bağışlarsan, şüphesiz Sen Aziz’sin, Hakim’sin.”

İsa (a.s), Allah (c.c)’ın kendisine emrettiği şeyleri kavmine tebliğ ettiğini söyledikten sonra sözlerini şöyle bitiriyor:

“Ey Rabbim! Senin bana emrettiklerini ben onlara hiç eksiksiz tebliğ ettim ve bu konudaki görevimi tam olarak yerine getirdim. Fakat onlar benden sonra bana iftira attılar, beni sana ortak kıldılar. Öyleyse onların cezaları Sana aittir. Onlara ne dilersen onu yapabilirsin. Bu konuda Sana hiçbir kimsenin itirazı olamaz. Zira onlar Senin kullarındır. İşledikleri şirk ve günahları sebebiyle onlara azab edecek olursan, elbette ki bunu hakettikleri için yaparsın. Fakat dilersen onları affedersin. Bu, Sana ait olan birşeydir. Çünkü sevab ve ceza vermeye kadir ve kuvvet sahibi olan, ancak Sensin. Üstelik Sen, Aziz’sin. Muhakkak her yaptığın doğrudur. Sen’den asla yanlış birşey sadır olmaz. Yine Sen Hakim’sin. Herşeyi yerli yerine koyarsın, herkese hakettiğini verirsin, kimseye zulmetmezsin.”

İsa (a.s)’nın “Onları bağışlarsan” Sözü:

İsa (a.s), Allah (c.c)’a cevab verirken kavmi hakkında:

“Eğer onları bağışlarsan, şüphesiz Sen Aziz’sin, Hakim’sin.” demiştir.

Burada şöyle bir soru akla gelebilir:

“Allah (c.c), ayetlerde şirki affetmeyeceğini bildirdiği halde, acaba İsa (a.s) bunu bilmiyor muydu ki; “onları bağışlarsan” şeklinde bir ifade kullandı?

Buna şöyle cevab verilir:

İsa (a.s), Allah (c.c)’a eş koşanları Allah (c.c)’ın affetmeyeceğini elbette çok iyi biliyordu. İsa (a.s)’nın bu sözünden kastı; herşeyin hükmünün Allah (c.c)’a ait olduğunu, Allah (c.c)’ın dilediğini yapacağını, dilediğine hüküm vereceğini, hiç kimsenin O’nun hükmüne karşı çıkamayacağını, hükmü karşısında sadece teslimiyet gösterilmesi gerektiğini göstermektir. Yine bu sözüyle, hristiyanlardan ona tabi olduğunu iddia edip de şirk koşanlara İsa (a.s)’nın şefaat etmeyeceğini ilan etmektedir. Çünkü İsa (a.s), bu kimselerin durumlarını Allah (c.c)’a havale etmiş, kendisi bu konuda hiçbir şey yapmamıştır.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google