Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Doğru Olan Kimselerin Mükafatı  (Okunma sayısı 728 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
Doğru Olan Kimselerin Mükafatı
« : 13 Aralık 2018, 12:45:24 »
بســـم الله الرحمن الرحيم

قَالَ اللّهُ هَذَا يَوْمُ يَنفَعُ الصَّادِقِينَ صِدْقُهُمْ لَهُمْ جَنَّاتٌ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا رَّضِيَ اللّهُ عَنْهُمْ وَرَضُواْ عَنْهُ ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ

           

Maide 119 - Allah şöyle dedi: “Bu, doğrulara doğruluklarının fayda vereceği gündür. Onlar için, içinde ebedi kalacakları, altlarından ırmaklar akan cennetler vardır. Allah onlardan razı olmuştur, onlar da Allah’tan razı olmuşlardır. İşte, büyük kazanç budur!
   
     
  Allah (c.c) bu ayette ahiret gününden söz etmekte, o günün ancak doğrulara fayda vereceğini ve doğrulara verilecek mükafatın ne olacağını haber vermektedir.

“Allah şöyle dedi: “Bu, doğrulara doğruluklarının fayda vereceği gündür.”

Ahiret günü, dünyada iken Allah (c.c)’a gereği gibi iman edip hayatlarının her yönünü Allah (c.c)’ın istediği şekilde düzenleyen, Allah (c.c)’tan başka hiç kimseye, hiç-birşeye, hiçbir konuda ibadet etmeyen, bütün ibadetleri sadece Allah (c.c)’a yapan, Allah (c.c)’ın emirlerine boyun eğen, hem zahiren hem batınen Allah (c.c)’ın dininde ihlaslı olan ve bu çizgiden asla sapmayan, ölene dek bu hal üzere yaşayan doğruların, doğruluklarının karşılığını alacakları gündür.

O gün, dünyada Allah (c.c)’ın istediği gibi iman etmeyen, dede ve babalarının sapık adet, alışkanlık ve dinlerine uyan, gerçekte iman etmedikleri halde sadece dünya menfaati için zahiren iman etmiş görünen, Allah (c.c)’a, rasullerine iftira atan, Allah (c.c)’a verdikleri ahdi ve selim fıtratı bozan, kendilerine gelen nebilere iman etmeyen, bilakis gelen nebi ve tebliğcilere eziyet eden, onları öldürmekten çekinmeyen, onları kendilerine düşman ilan eden gerçek sapıklar için ise mükafat değil, ceza günü olacaktır. O gün, hakettikleri cezayı mutlaka göreceklerdir.

İşte o gün, peşine düşmüş oldukları dünya menfaatleri onlara hiçbir fayda vermeyecek, Allah (c.c)’ın dinini terkederek görüşlerine uydukları baba, dede ve din adamları onlara şefaat edemeyecek, kendileri ile övündükleri ve uğruna tüm varlıklarını feda ettikleri çocukları hiçbir yardımda bulunamayacaktır. O gün, onlar için bir pişmanlık günü olacaktır. Doğru olanlara verilen mükafatı ve doğru olmayanlara verilen cezayı yakinen görecekler, bundan dolayı dünyada yaptıkları boş ve kötü amelleri sebebiyle pişman olacaklar, fakat o günkü pişmanlıkları kendilerine hiçbir fayda vermeyecektir.

“Onlar için, içinde ebedi kalacakları altlarından ırmaklar akan cennetler vardır.”

Dünyada iken Allah (c.c)’a verdikleri sözü yerine getiren, selim fıtrata uygun hareket eden, Allah (c.c)’ın rasullerini tasdik eden, bütün hayatlarını Allah (c.c)’ın istediği şekilde düzenleyen ve hem batınen hem zahiren Allah (c.c)’a teslim olan doğru kimselerin mükafatı; içinde ebedi mutluluk olan ve sonsuza dek kalacakları, altlarından ırmaklar akan cennettir. Onlar orada hiçbir üzüntü duymayacak, sıkılmayacak ve sürekli bir mutluluk içerisinde yaşayacaklardır.

“Allah onlardan razı olmuştur, onlar da Allah’tan razı olmuşlardır.”

Allah’a verdikleri tüm sözlerde doğru olan ve bu doğ-ruluk üzere Rablerine kavuşanlardan Allah (c.c) razı olur, onlara asla kızmaz ve hakettikleri mükafatı onlara verir. Onlar da Allah (c.c)’ın kendilerine vermiş olduğu mükafatlarla sevinirler ve Allah (c.c)’tan razı olurlar.

“İşte, büyük kazanç budur.”

İşte, elde edilmesi ve ulaşılması gereken gerçek zafer ve gerçek mutluluk budur. Bunun dışındaki mutluluklar, devam etmeyen, geçici şeylerdir. Ancak aklı başında olan kimseler bu zaferi elde etmek için çalışırlar. Dünyanın bütün menfaatlerini, tatlı olan şeylerini, süslerini sadece bunun için feda ederler. Çünkü bilir ki, ne kadar fazla ve çok olursa olsun dünyanın mutluluğu baki değil, geçicidir. Ama ahiret mutluluğu, işte kalıcı olan odur.
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google