Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Her Şeyin Mülkiyeti Allah 'a Aittir  (Okunma sayısı 730 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
Her Şeyin Mülkiyeti Allah 'a Aittir
« : 13 Aralık 2018, 12:43:43 »
بســـم الله الرحمن الرحيم

لِلّهِ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَمَا فِيهِنَّ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

           

Maide 120 - Göklerin, yerin ve onların içindekilerin mülkiyeti Allah’ındır. O, herşeye kadirdir.
   
     
  Allah (c.c) bu sureyi, hristiyanların İsa (a.s)’nın Allah (c.c) ya da Allah (c.c)’ın oğlu olduğuna dair iddialarına bir cevab niteliğinde olan bu ayetle bitirmektedir.

Allah (c.c) bu ayette göklerin, yerin ve İsa (a.s) dahil içindeki herşeyin kendisine ait olduğunu, böylece herşeye kadir ve mutlak kudret sahibi olduğunu bildirmiştir. Allah (c.c)’ın dışında olanlar ise Allah (c.c)’ın kullarıdır ve onlar hiçbirşeye kadir değildirler. İsa (a.s) ve annesi dahil, bütün varlıklar Allah (c.c)’ın kudretiyle varolmuşlardır. Çünkü herşeyi yaratan Allah (c.c)’tır ve Herşey O’nun yarattığı birer kuldur.

Her kim İsa (a.s) ve annesi dahil, Allah (c.c)’tan başka herhangi bir yaratılmışı ilah edinirse şüphesiz ki o kimse, Allah (c.c)’a verilmesi gereken hak, sıfat ve yetkileri Allah (c.c)’tan başkasına vererek Allah (c.c)’a çok büyük bir iftira atmıştır. Böyle bir kimse her ne kadar ihlaslı olduğunu iddia etse de aslında iftiracı pis bir müşriktir. Çünkü bunlar, Allah (c.c) dışındaki herşeyin Allah (c.c)’ın birer kulu olduğuna inanmamıştır.

Şu herkes tarafından çok iyi bilinsin; gökler, yerler ve onların içindekiler tümüyle Allah (c.c)’ın yarattığı varlıklardır. Şüphesiz ki Allah (c.c) herşeye kadir olandır ve bu sıfat, sadece O’na aittir. İşte bu sıfata haiz olan zat, gerçek ilahtır ve sadece bu zata ibadet edilir.
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google