Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Yahudilerin Genel Karekterleri  (Okunma sayısı 736 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İnşirâh

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1258
Yahudilerin Genel Karekterleri
« : 11 Aralık 2018, 23:05:55 »
وَرَفَعْنَا فَوْقَهُمُ الطُّورَ بِمِيثَاقِهِمْ وَقُلْنَا لَهُمُ ادْخُلُواْ الْبَابَ سُجَّدًا وَقُلْنَا لَهُمْ لاَ تَعْدُواْ فِي السَّبْتِ وَأَخَذْنَا مِنْهُم مِّيثَاقًا غَلِيظًا

Nisa: 154 - Söz vermeleri sebebiyle Tur’u üzerlerine yükselttik ve onlara: “Kapıdan secde ederek girin” dedik. Yine onlara: “Cumartesi günü (avlanarak) haddi aşmayın dedik. (Bu konularda) onlardan sağlam bir söz aldık.
   
     
Yahudiler Tevrat’a sımsıkı bağlanacaklarına dair Allah’a söz vermişlerdi. Fakat bu sözü yerine getirmediler ve Tevrat’ın hükümlerini hayatlarında uygulamadılar. İşte verdikleri bu sözü yerine getirmeleri için Allah (c.c) Tur dağını onların üzerine bir gölge gibi kaldırdı. Eğer verdikleri sözü yerine getirmeseydiler Tur dağı onların üzerine düşecekti. İşte bu sebeble korktular ve Allah’ın emirlerine boyun eğerek onları hayatlarına aktardılar.

Bu ayete göre; İslam’ın hükümlerini kabul etmiş fakat bunları pratikte yerine getirmeyen müslümanlar, bu amelleri yapmaya zorlanabilirler ve hatta onlara cezalar da uygulanabilir.

“ve onlara: “Kapıdan secde ederek girin” dedik.”

Allah (c.c), verdiği nimetlere şükür etsinler diye onlardan Beyt’ul Makdis’e girerken secde ederek, Allah’a boyun eğerek zelil bir vaziyette girmelerini ve “hıtta”; “ey Rabbimiz! Biz cihadı terkettiğimizden dolayı 40 sene çölde kaybolduk. Bundan dolayı günahlarımızı bağışla, bizleri affet” demelerini emretti. Buna rağmen Allah’ın bu emrine hem söz hem de fiille muhalefet ettiler. Beyt’ul Makdis’e secde ederek girmeleri emredilmişken kıçlarının üzerinde girdiler. Allah’a: “hıtta” yani; “günahlarımızı affet demeleri” gerekirken “hınta” yani; “arpa istiyoruz” dediler.

“Yine onlara: “Cumartesi günü (avlanarak) haddi aşmayın dedik. (Bu konularda) onlardan sağlam bir söz aldık.”

Allah (c.c) cumartesi gününü yahudiler için dinlenme ve tatil günü kıldı ve o gün çalışmalarını yasakladı. İşte bu sebeble Allah (c.c) onlar hakkında şöyle buyuruyor:

“Biz onlara, cumartesi gününün hürmetine riayet etmelerini ve o günde Allah’ın emrini bozmamalarını emrettik. Fakat onlar Allah’ın emrine muhalefet ederek ve hile yaparak cumartesinin hürmetini bozdular. Oysa bu konuda kendilerinden sağlam bir söz de almıştık.”

Bu ayette geçen sağlam sözden kasıt; Tevrat’a sımsıkı bağlanılması, hükümlerine uyma konusunda ihmalkar olunmaması, bildirdiği bütün hükümlerle amel edilmesi ve rasul olarak gelecek olan İsa (a.s) ve en son rasul Muhammed (a.s) ile ilgi haberin gizlenmemesidir.

Allah (c.c) yahudileri imtihan etmek için, özellikle tatil olan cumartesi gününde balıkları onların yaşadığı yerdeki denize gönderiyordu. Diğer günlerde ise balıklar o denize gelmiyordu. Bu sebeble yahudiler hile yapıp ağlarını cuma gününden denize attılar, pazar günü olunca da topladılar. Böylece cumartesi denize gelen balıkları avlamış oldular ve Allah’ın koyduğu avlanma yasağını ihlal ettiler.

Allah (c.c)  bu konuyla ilgili olarak şöyle buyuruyor:

“Bir de onlara deniz kıyısındaki şehri (n uğradığı sonucu) sor. Hani onlar cumartesi (yasağını çiğneyerek) haddi aşmışlardı. Cumartesi günü iş yapma yasağına uyduklarında, balıkları onlara açıktan akın akın geliyor, cumartesi günü iş yapma yasağına uymadıklarında ise, gelmiyorlardı. İşte biz, fıska sapmaları dolayısıyla onları böyle imtihan ediyorduk.”   (A’raf: 163)
Deseler ki "İslam'ın pınarından içmek suç"
O suçu kabullenir, içerim avuç avuç ...SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google