Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Yahudilerin Diğer Bir Küfrü  (Okunma sayısı 733 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İnşirâh

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1258
Yahudilerin Diğer Bir Küfrü
« : 11 Aralık 2018, 23:00:16 »
وَبِكُفْرِهِمْ وَقَوْلِهِمْ عَلَى مَرْيَمَ بُهْتَانًا عَظِيمًا

Nisa: 156 - (Bir de) kafir olmaları ve Meryem’e büyük bir iftira atmaları sebebiyle...
   
     

Allah (c.c), yahudilerin kalplerinin mühürlenip hidayete ermemelerine ve hakkı görmemelerine sebeb olan küfürlerini zikrettikten sonra, bu ayette başka bir küfürlerinden haber vermektedir. Bu; iffetli, temiz, kendisine beşerden hiç kimsenin eli dokunmamış olan İsa (a.s)’nın annesi Meryem’e, Yusuf en Neccar adında bir çobanla zina ettiği ithamını yapmalarıdır. Böylece onlar İsa’ya verilen İncil’e ve İsa’nın risaletine inanmadılar. Hatta İsa’yı öldürdüklerini iddia ettiler.

Yahudilerle İlgili Olarak Ayetlerde Verilen Haberlerin Özeti:

Yahudiler Rasulullah’tan, belli kişilere göstermek için gökten rasul olduğunu belgeleyen bir kitap indirmesini istemişlerdi. Fakat onlar bunu isterken, gerçekten iman etmek niyetiyle değil, Rasulullah’ı zora sokmak gayesi ile istiyorlardı. Allah (c.c), onların bu niyetlerini bildiği için isteklerini yerine getirmedi. Onların iman etmeyeceklerini ispat etmek için de kendilerine, bizzat kendi yaptıklarından deliller gösterdi. Onlar, iman ettiklerini söyledikleri kendi kitaplarının hükümlerine bile karşı çıkmışlardı. Ta ki, Tur dağı üzerlerine kaldırılıncaya kadar... İşte ancak bu zorlama anında kitabın hükümlerine bağlandılar.

Yine onlar, Rasulullah’tan istediklerinin daha şerlisini ve daha çirkinini kendi rasullerinden istemişlerdi: Allah’ı apaçık bir şekilde görmek...

Yine onlar, Musa (a.s)’nın açık delil ve mucizelerini görmelerine rağmen buzağıya tapmışlardı.

Yine onlar, kitabın hükümlerine bağlanacaklarına dair söz vermelerine rağmen bu sözlerini bozarak yerine getirmemişlerdi. Kitabın hükümlerine ancak zorlama ile tabi oluyorlardı.

Yine onlar, Allah’a secde ederek şehre girmekle ve Allah’tan mağfiret dilemekle emrolunmuşken kıçlarının üzrinde şehre girmiş, mağfiret yerine arpa istemişlerdi.

Yine onlar, cumartesi yasağını ihlal etmiş, Allah’ın rasullerini haksız yere öldürmüş ve İsa’nın annesi Meryem’e zina iftirasında bulunmuşlardı. İşte önceki yahudiler bunarı ve bunlar gibi daha bir çok çirkin ameli işlemişlerdi.

 İşte bütün bu çirkin amelleri işleyenlerin ardından gelen sonraki yahudi neslinin, atalarının karakterleri üzere Rasulullah’tan, gökten bir kitap indirilmesini istemelerine şaşmamak gerekir. Çünkü onlar da atalarının yolunu takip etmekte ve iman etmek niyetiyle değil, Rasulullah’ı taciz etmek, onu zor duruma düşürmek gayesiyle böyle bir istekte bulunuyorlardı.

Yahudilerin böyle yersiz istekleri üzerine Allah (c.c)’ın, onların yapmış oldukları çirkinlikleri açıklaması güzel bir metodu ortaya koymaktadır. Bu; hakkı istemediği halde hakka tabi olacakmış gibi deliller ve belgeler isteyen kimseleri, onların daha önce yapmış oldukları çirkin adetlerini, kötü huylarını ortaya koymak ve böylece, aslında hakka tabi olmak istemediklerini yüzlerine vurarak susturmaktır. Aynı Allah (c.c)’ın yahudiler hakkında haber verdiği gibi... Onlara, kendi rasullerine yaptıkları iftiraları, Rasulullah’ tan istediklerinden daha çirkin şeyleri kendi rasullerinden de istediklerini ve daha bir çok çirkin amellerini hatırlatarak onları susturmuştur.

Allah (c.c), yahudilerin yaptığı kötü amelleri genişçe anlatmamış, sadece hatırlatmıştır. Böylece onların karekterlerinin değişmeyen bir karekter olduğunu ortaya koyarak, Rasulullah’a iman etmeyeceklerini kendi yaşantılarıyla göstermiştir.

Bu ayetlerde Allah (c.c), yahudilerin pis karekterlerini ortaya koymuştur:

1 - Onlar, hakkı bildikleri halde hasetten ya da heva ve heveslerine uymadığından dolayı hakka tabi olmazlar.

2 - Batıl üzerinde olmalarına rağmen hak konusunda tartışmaktan kaçınmazlar ve batılı savunmaya devam ederler. 

3 - Hakkı iptal etmek için her tür zorlama ve hileye baş vururlar. Hakkı anlatanlara eziyet etmek, onları öldürmek, hak konusunda değişik batıl görüşler ortaya atarak hakkı ve insanların kafasını bulandırmak gibi...

Kim hakkı, bildiği halde hasedden ya da heva ve hevesine zıt olduğundan dolayı reddederse ve batılı, batıl olduğunu bildiği halde savunmaya devam ederse yahudilerle aynı karektere sahip olmuş olur.

4 - Yahudiler hilekar ve sahtekar tabiata sahiptir. Cumartesi günü avlanma yasağını ihlal etmeleri bunun açık bir örneğidir.

5 - 
Kesin söz verdikleri halde sözlerinde durmazlar.

6 - Yahudiler ancak baskı karşısında hakka tabi olurlar. Onlar Allah’ın emirlerini uygulayacaklarına dair kesin söz vermişlerdi fakat sözlerinde durmadılar. Bu sebeble Allah (c.c) Tur dağını üzerlerine kaldırarak onları zorladıktan sonra kitabın hükümlerine bağlanmışlardı. 
Deseler ki "İslam'ın pınarından içmek suç"
O suçu kabullenir, içerim avuç avuç ...SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google