Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Göklerin ve Yerin Tek Sahibi  (Okunma sayısı 739 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
Göklerin ve Yerin Tek Sahibi
« : 07 Aralık 2018, 23:17:57 »
بســـم الله الرحمن الرحيم

وَهُوَ اللّهُ فِي السَّمَاوَاتِ وَفِي الأَرْضِ يَعْلَمُ سِرَّكُمْ وَجَهرَكُمْ وَيَعْلَمُ مَا تَكْسِبُونَ

           

En'am 3 - Göklerde ve yerde Allah, O’dur. O, sizin gizlinizi ve açığınızı bilir.  Ne kazandığınızı da bilir.
   
     
  Allah (c.c) bu ayette kendisinin, göklerin ve yerin yegane sahibi olduğunu ilan etmektedir.

Allah (c.c), göklerin ve yerin tek sahibi ve yarattıklarının yegane ilahı olduğu için, kullarının gizlediklerini ve açığa çıkardıklarını en ince ayrıntısına kadar, teferruatıyla bilir.  Bu sebeble sadece Allah (c.c)’tan korkulmalı, bütün ibadetler sadece O’na has kılınmalı, O’na ibadette hiçbir-şey eş koşulmamalı, yapılan ameller Allah (c.c)’ın istediği ve razı olduğu şekilde yapılmalıdır. Zira insan dünyada her ne yaptıysa onun karşılığını ahirette hiçbir eksikliğe uğramaksızın göreceklerdir. Şayet şer amel işlemişlerse karşılığını şer olarak, hayır amel işlemişlerse karşılığını hayır olarak göreceklerdir. Muhakkak ki Allah (c.c)’ın katında hiçbir zerre hesabsız kalmaz.

Allah (c.c) şöyle buyuruyor:

“Kim zerre miktarı hayır işlerse onu (n karşılığını) görür. Kim de zerre miktarı şer işlerse onu (n karşılığını) görür.” (Zilzal: 7)                                                      


Emir Hakkı Sadece Allah (c.c)’a Aittir:

Allah (c.c), göklerin ve yerin yegane sahibi olduğu için göklerde ve yerde yegane emir verme ve hüküm koyma hakkına sahip olan da sadece O’dur. Bu sebeble, nasıl göklerde Allah (c.c)’ın emirleri tereddütsüz, kesinlikle uygulanıyorsa, aynı şekilde yeryüzünde de Allah (c.c)’ın emirleri hiç tereddütsüz, kesinlikle uygulanmalıdır. Çünkü gökler ve yerler dahil bütün kainatın yegane ilahı, daha açıkcası ibadet edilmeyi hakeden yegane yüce varlık, Allah (c.c)’tır.

Bu konu ile ilgili olarak Allah (c.c) bir başka ayette şöyle buyuruyor:

“Yaratma da emir de yalnız Allah’ın hakkıdır. Alemlerin Rabbi olan Allah yücedir.” (Araf: 54)                       

Yeryüzünde Allah (c.c)’ın emirlerini bir kenara bırakarak kendi akıllarının ürünü olan hükümlere tabi olanlar, şüphesiz büyük bir sapıklık içerisindedirler. Zira Hüküm koyma yetkisini başkalarına vermekle veya kendi üzerlerine almakla, Allah (c.c)’ın ibadeti hakeden yegane yüce varlık olduğunu inkar etmiş ve böylece O’na isyan etmişlerdir. Ahirette bu amelin karşılığı ise ebedi mutsuzluk verici cehennem azabını tatmaktır. Fakat, her konuda Allah (c.c)’ın emirlerine gönülden teslim olanlar, ebedi mutluluk verici nimetlerle dolu cennette sefa süreceklerdir.


Allah (c.c) Mekandan Münezzehtir:

Bazı sapık taifeler:

“Göklerde ve yerde Allah, O’dur.”
  ayetini  delil göstermek suretiyle Allah (c.c)’a yer isnad ederek O’nun her yerde olduğunu söylemişlerdir.

Böyle bir inanç ve böyle bir söz, şüphesiz apaçık bir küfürdür. Üstelik bu ayet, bu inanç sahiplerinin lehlerine değil, aleyhlerine bir delildir. Çünkü Allah (c.c) bu ayette, kendisine bir yer tayin etmekten ziyade kullarına, belirttiği bu yerlerin yegane hüküm sahibi ve hükümranı olduğunu bildirmektedir.

Şüphesiz ki Allah (c.c), mekandan ve zamandan münezzehtir. Yaratılmıştan hiçbir şey onu sığdıramaz ve sınırlandıramaz. Zira yaratılmışlar daha yokken Allah (c.c) vardı. Bütün yaratılmışların tek sahibi, gökler ve yerler dahil, Allah (c.c)’tır. Bunların hepsi bir yaratana ihtiyaç duyan yaratıklardır. Allah (c.c) ise hiçbir yaratana ihtiyaç duymaksızın zatıyla vardır. O, ezeli ve ebedidir. Yüce isim ve sıfatların sahibidir. Fakat O’ndan başka herşey, sonradan olmuş ve yok olacak olan birer yaratıktır.

Allah (c.c) şöyle buyuruyor:

“O’ndan başka ibadete layık ilah yoktur. O’nun zatından başka her şey yok olacaktır.” (Kasas: 88)           

İşte bu yaratıkların her biri bir mekanda barınmakta ve onlar için belirlenmiş bir zaman dilimi dahilinde varlıklarını devam ettirmektedirler. Ta ki Allah (c.c)’ın onları yokedeceği güne kadar... Yüce isim ve sıfatların sahibi, bütün yarattıklarının yegane rabbi ve ilahı olan Allah (c.c) ise yarattıklarına asla benzemez.

Allah (c.c) şöyle buyuruyor:

“O’nun benzeri hiçbir şey yoktur.” (Şura: 11)

Allah (c.c), yarattıklarına benzemediği halde O‘na mekan tayin ederek O’nun heryerde olduğunu söyleyenler, şüphesiz ki Allah (c.c)’a büyük bir iftira atmış ve böylece derin ve karanlık bir sapıklığa düşmüşlerdir.

Oysa bu konuda söylenmesi gereken en doğru söz; “Allah (c.c)’ın ilmi her yerdedir, herşeyi kuşatmıştır” şeklinde olmalıdır. Çünkü Allah (c.c) ayette:

“O, sizin gizlinizi ve açığınızı bilir.  Ne kazandığınızı da bilir”
buyurmuştur.

Bu ayet Allah (c.c)’ın ilminin heryerde olduğunu ve herşeyi kuşattığını apaçık bir şekilde göstermektedir.
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google