Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Rasullere Karşı Gelenlerin Karekteri  (Okunma sayısı 738 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
Rasullere Karşı Gelenlerin Karekteri
« : 06 Aralık 2018, 02:05:03 »
بســـم الله الرحمن الرحيم

وَمَا تَأْتِيهِم مِّنْ آيَةٍ مِّنْ آيَاتِ رَبِّهِمْ إِلاَّ كَانُواْ عَنْهَا مُعْرِضِينَ

           

En'am 4 - Rablerinin ayetlerinden hiçbir ayet onlara gelmemiştir ki onlar ondan yüzçevirmiş olmasınlar.
   
     
  Allah (c.c) daha önceki ayetlerde önce tevhidi, sonra dirilişi zikretmişti. Bu ayette ise nübüvvetle ilgili şeyleri zikretmektedir.

Allah (c.c) bu ayette, Rasulullah (s.a.s)’ın çağrısına cevab vermeyen, ondan yüzçeviren ve ona hertürlü eziyeti yapan müşriklerin bu tavırları karşısında Rasulullah (s.a.s)’ ın üzüntüsünü gidermek ve onu teselli etmek için, bu tür hareket ve tavırlarla bir tek kendisinin karşılaşmadığını, bunun yeni birşey olmadığını, bilakis daha önceki rasullere de aynı şekilde karşılık verildiğini ve hak ehline zorluk çıkarmanın müşriklerin genel bir karakterleri olduğunu bildirmektedir.

Allah (c.c) bu ayette şöyle buyuruyor:

“Ey Muhammed! Hakkı istemeyen o müşriklere, Allah (c.c)’ın birliğini, senin Allah (c.c)’tan gelen bir rasul olduğunu gösteren ne kadar çok delil getirirsen de onlar yine senin davetine icabet etmeyecek, seni ve Allah (c.c)’ın birliğini yalanlayacak ve hatta seninle ve getirdiklerinle alay edeceklerdir. Çünkü bunlar, öyle sapık kimselerdir ki asla hakkı göremedikleri gibi hakkı görmeyi de istemezler. Bu sebeble Allah (c.c)’ın gerçek ayet ve delillerinden istifade etmezler. Onlara hakkı tebliğ etmene, bu konuda hiçbir karşılık beklemeden büyük çabalar sarfetmene ve onlara yumuşak davranmana karşılık seninle ve getirdiğin şeylerle alay etmeleri seni üzmesin! Senden önce gönderdiğimiz rasullere de, çağdaşları olan müşrikler aynı tavrı göstermişlerdi. Bu, müşrik ve inkarcın ortak karakteridir. Onlar da apaçık delil ve ayetleri gördükleri halde yüzçevirmiş beni ve gönderdiğim rasullerimi yalanlamışlardı. İşte bu özellik inkarcı olan kimselerin her zaman takınacakları tavırdır. Bu sebeble sen üzülme ve tebliğe devam et! Davanda şüphelenme, yılma ve yoluna devam et!”
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google