Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Sümame b. Usal'ın Müslüman Olması  (Okunma sayısı 3725 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tevhidi İnanç

• Site Yetkilisi
  • Şüphesiz İslâm bir gün hakim kılınacaktır..
Sümame b. Usal'ın Müslüman Olması
« : 08 Kasım 2017, 11:59:50 »
Mücahidler Kurta Seferi'nden dönerken, (umre yapmak için Mekke'ye giden) Yemame halkının efendisi Sümame b. Usal'i, Medine yakınlarında esir aldılar, onu getirip mescidin direğine bağladılar. Fakat onun kim olduğunu bilmiyorlardı.

Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem Sümame'yi görünce tanıdı ve ona iyi muamele yapılmasını emretti. Kendisi de yiyecek ve içecek gönderdi. Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem mescide gelince Sümame'ye:

"Ey Sümame! Halin nedir? (Gönlünden ne geçiriyorsun? Müslüman ol!)" buyurdu.

Sümame:

"Gönlümde hayır var ya Muhammed! Eğer sen beni öldürürsen kanlı bir caniyi öldürmüş olursun. Ve eğer beni bağışlarsan nimete karşı şükreden bir kişiyi bağışlamış olursun. Eğer mal istiyorsan ne kadar dilersen, işte malım!" dedi.

Bu tartışmadan sonra Sümame bağlı olarak bırakıldı. Ertesi gün Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem, yine Sümame'ye:

"Ey Sümame! Gönlünde ne var, ne umuyorsun?" dedi. O da:

"Dün belirttiğim gibi, bana af nimeti ihsan edersen, nimete karşı şükreden kimseye ihsan etmiş olursun" dedi.

Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem o gün de onu bağlı olarak bıraktı.

Üçüncü gün Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem yine:

"Ey Sümame! Halin nedir?" buyurdu. Sümame:

"Dün arzettiğim dileğim gibidir" dedi.

Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem:

"Sümame'yi salınız!" dedi.

Sümame serbest kalınca hemen mescidin yakınındaki suya koştu ve gusül abdesti aldı, sonra mescide girdi ve:

"Eşhedü ella ilahe illAllah ve eşhedü enne Muhammeder-Rasûlullah" diyerek Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'e, İslam üzere beyat etti.

Sonra şöyle dedi:

"Ey Muhammed! VAllahi, şu yer üzerinde bana senin yüzünden daha düşman yüz yoktu. Fakat bu sabah, senin mübarek yüzün bana yüzlerin en sevimlisi göründü.

VAllahi, dinlerden hiçbir din bana senin dininden daha düşman gelmezdi. Fakat bu sabah senin dinin benim için dinlerin en üstünüdür.

Memleketlerden hiç-bir şehir bana senin belden kadar çirkin görünmezdi. Fakat bu sabah senin belden benim için şehirlerin en sevimlisidir"
dedi.
(Buhari, Müslim, Ahmed)

Akşam olunca Sümame'ye önceden olduğu gibi yiyecek ve içecek şeyler getirildi. Fakat Sümame onlardan azıcık yiyebildi. Getirilen deve sütünden de azıcık içebildi. Müslümanlar onun bu haline şaşırınca Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem:

"Niye şaşırıyorsunuz? Adam, günün başında kafir bağırsaklı, kafir karınlı, günün sonunda ise Müslüman bağırsaklı, Müslüman karınlı olarak yemek yemedi mi? 

Kafir, yemeği yedi bağırsaklı, yedi karınlı imiş gibi yer, Müslüman ise, tek bağırsaklı ve tek karınlı olarak yer."
buyurdu. (Siyer-i İbn Hişam)

Sümame b Usal:

"Ya RasulAllah! Ben umre etmeye niyet ettiğim sırada süvarilerin beni yakaladılar. Şimdi ne dersiniz?"
dedi.

Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem, Sümame'yi müjdeledi ve umreyi yerine getirmesini söyledi.
(Buhari, Müslim, Ahmed)

Sümame:

"Lebbeyk Allahümme lebbeyk! Lebbeyk la şerike leke lebbeyk! İnne'l hamde ve'nnimete leke ve'l mülk, la şerike leke!" diye telbiye getirerek Mekke'ye girince, Kureyş müşrikleri onu yakaladılar ve:

"Sen bize karşı yiğitlenerek kafa mı tutuyorsun?" dediler.
(Siyer-i İbni Hişam)

Boşboğazın birisi de ona:

"Sabii (mevcut dinleri inkar edip hiç bir dine bağlı olmayan kimse) mi oldun?" dedi.

Sümame onlara şöyle karşılık verdi:

"Hayır, vAllahi! Ben, Allah'ın Rasulü Muhammed'e tabi olup Müslüman oldum. VAllahi ben bu hak dinden dönmem. Şunu iyi bilin ki nebi izin vermedikçe size Yemame'den bir buğday tanesi bile gelmeyecektir."
  (Buhari, Müslim, Ahmed)

Sümame b. Usal, umreyi yaptıktan sonra Yemame'ye gitti. Yemame halkını, Mekkelilerle ticaret yapmaktan menetti. Bunun üzerine (Mekkeliler kıtlıktan deve yününü kanla yoğurup yemek zorunda kaldılar ve sonunda) Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'a şöyle bir yazı yazdılar:

"Sen, hem akraba hukukunu gözetmeyi emretmekte, hem de bizimle akrabalık bağlarını koparıp, babaları kılıçtan geçirmekte, çocukları da açlıktan öldürmektesin!"

(Ayrıca Ebu Süfyan da Medine'ye gelip, Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'den bu ambargonun kaldırılmasını istedi.)

Mekkeli müşriklerin müracaatları ve ricaları üzerine Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem, Mekkelilere zahire satılmasına ve çıkışına engel olmaması için Sümame b. Usal'e yazı yazdı. (Sümame de Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'in isteğine tabi oldu.)
(Siyeri İbni Hişam)

Sümame b. Usal imanı sağlam bir Müslümandı.

Hemşehrisi Müseylemetü'l Kezzab irtidat edip nebilik iddiasına kalkıştığı ve Yemame halkını peşinden sürüklediği zaman, Yemame halkına vaaz ve nasihatta bulundu.

Yemame halkının kendisini dinlemeyip Müseyleme'ye uymakta karar kıldıklarını görünce onları terk etti"
(İbni Abdi'l Berr-İstiab)

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google