Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Nuh (a.s)'ın Açıklamalarına Devam Etmesi  (Okunma sayısı 3643 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İnşirâh

• Site Yöneticisi
Nuh (a.s)'ın Açıklamalarına Devam Etmesi
« : 07 Eylül 2017, 22:02:46 »
أُبَلِّغُكُمْ رِسَالاَتِ رَبِّي وَأَنصَحُ لَكُمْ وَأَعْلَمُ مِنَ اللّهِ مَا لاَ تَعْلَمُونَ

A'raf: 62 - “Size, Rabbimin risaletlerini tebliğ ediyorum. Size, nasihat ediyorum. Ve ben, Allah tarafından
(gelen vahiyle) sizin bilmediklerinizi biliyorum.”

Allah (c.c), Nuh (a.s)’ın kavmine verdiği cevabı haber vermeye bu ayette de devam ediyor.

“Size, Rabbimin risaletlerini tebliğ ediyorum. Size, nasihat ediyorum. Ve ben, Allah tarafından (gelen vahiyle) sizin bilmediklerinizi biliyorum.”

Nuh (a.s) önceki ayette, kendisine itham edilen her türlü sapıklığı reddetmiş ve kendisinin Allah (c.c) tarafından gönderilen bir rasul olduğunu  ilan etmişti.  Bu ayette de insanların, kendi durumunu iyice anlamaları için,  Allah (c.c) tarafından rasul olarak seçilmiş birisi olduğunu yinelemektedir.

Allah (c.c) ancak her türlü sapıklıktan uzak duran  ve bütün insanların en hayırlısı, en temizi, en akıllısı ve en şereflisi olan kimseyi  rasul olarak seçer. İşte bu sebeble Nuh (a.s), kavmine şöyle demiştir:

“Ey kavmim! Ben, Allah (c.c) tarafından sizin için seçilmiş bir rasulüm. Allah (c.c)’ın emirlerini size eksiksiz bildiriyor, her türlü nasihat ederek dünyada ve ahirette menfaatinize olan her şeyi size tavsiye ediyorum. Bu konuda bütün gücümü  kullandığımı siz de görüyorsunuz.

Üstelik ben, Allah (c.c)’ın vahyi  ile sizin bilmediklerinizi biliyorum. Şayet sizler, Allah (c.c)’nun rızasını kazanmak istiyorsanız, mutlaka beni dinleyin  ve emrime boyun eğin! İşte ancak  bu şekilde Allah (c.c)’a itaat etmiş olursunuz.”

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google