Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Ad Kavmindeki Kafirlerin Sözleri  (Okunma sayısı 3833 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İnşirâh

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1257
Ad Kavmindeki Kafirlerin Sözleri
« : 30 Temmuz 2017, 22:40:36 »
قَالَ الْمَلأُ الَّذِينَ كَفَرُواْ مِن قَوْمِهِ إِنَّا لَنَرَاكَ فِي سَفَاهَةٍ وِإِنَّا لَنَظُنُّكَ مِنَ الْكَاذِبِينَ

A'raf: 66 - Kavminin inkar etmiş ileri gelenleri şöyle dediler: “Muhakkak ki biz, seni aklı kıt biri olarak görüyoruz. Muhakkak ki biz, senin yalancılardan olduğunu sanıyoruz.”
   
     
Allah (c.c) bu ayette Hud (a.s)’un davetine karşılık, kavminin kafir elebaşılarının söyledikleri sözleri haber vermektedir.

“Kavminin inkar etmiş ileri gelenleri şöyle dediler: “Muhakkak ki biz, seni aklı kıt biri olarak görüyoruz. Muhakkak ki biz, senin yalancılardan olduğunu sanıyoruz.”

Kavminin ileri gelenleri, seçkinleri, söz sahipleri ve zenginleri, Hud (a.s)’un davetine şöyle karşılık verdier:

“Ey Hud! Bizlere sarfettiğin bu sözlerden ve babalarımızın dinini terketmemizi istemenden dolayı senin akılsız ve düşüncesiz biri olduğuna inanıyoruz. Çünkü,  sende zerre kadar akıl olsaydı, atalarının ve kavminin dinini tekedip başka bir dine bağlanmazdın. Allah’ın rasulu olman konusunda, senin yalancı olduğuna inanıyoruz. Hak üzere değil,  sapıklık üzere olduğuna, doğruluktan ayrıldığına ve Allah’a iftira eden yalancılardan olduğuna inanıyoruz.”

Allah (c.c), Nuh (a.s) ile kavmi arasındaki kıssayı anlatırken, onun kavminin inkarcıları hakkında şöyle buyurmuştu:

“Kavminden ileri gelenler dediler ki...”

Bu ayette ise Hud kavmi hakkında ; “Kavminin inkar etmiş ileri gelenleri şöyle dediler..” buyurmuştur.

Allah (c.c)’ın bu ayette böyle buyurmasının sebebi; Hud (a.s)’un kavminden ileri gelenlerinin hepsi değil bazı kimselerin, ona iman etmesindendir.

Nuh (a.s)’un kavminin ileri gelenlerinden ise hiç kimse iman  etmemiştir.
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google