Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Hud (a.s)'ın İnkarcılara Cevabı  (Okunma sayısı 3743 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İnşirâh

• Site Yöneticisi
Hud (a.s)'ın İnkarcılara Cevabı
« : 21 Temmuz 2017, 00:33:35 »
قَالَ يَا قَوْمِ لَيْسَ بِي سَفَاهَةٌ وَلَكِنِّي رَسُولٌ مِّن رَّبِّ الْعَالَمِينَ

A'raf: 67 - (Hud) şöyle dedi: “Ey kavmim! Ben, aklı kıt olan biri değilim. Fakat ben, alemlerin Rabbinden bir rasulüm...

Allah (c.c) bu ayette Hud (a.s)’un, kavminin inkarcılarının cevabına karşılık  şöyle dediğini haber vermektedir.

“(Hud) şöyle dedi: “Ey kavmim! Ben, aklı kıt olan biri değilim. Fakat ben, alemlerin Rabbinden bir rasulüm..”

Allah (c.c) bu ayette, kavminin inkarcılarından ileri gelenlerinin ithamlarına, ve takındıkları kötü tavırlarına, Hud (a.s)’un aynı şekilde karşılık vermediğini, bilakis iyi ahlakla, güzel bir üslupla onlara şöyle cevab verdiğini bildirmektedir:

“Ey kavmim! Sizin idda ettiğiniz gibi, ben akılsız biri değilim. Sapık ve aptal da değilim. Ben gerçekten alemlerin rabbi tarafından size gönderilmiş bir rasulüm.”

İşte aynı tavır! Deliller ile ileri sürülen gerçeklere, cahiller ve inatçılar her cevap veremediklerinde: “Sen sapıksın, sen akılsızsın, sen yalancısın” gibi ithamlarda bulunur-lar. Ellerinde, sapık davalarını veya iddialarını ispatlayacak herhangi bir delil olmayınca, doğruluklarını bu şekilde ithamlarla ispatlama yoluna giderler. Elbette akıllı insanlar, bunların maksatlarını hemen anlarlar.

Bir kimse, bir iddia ortaya attığında delillendirmesi gerekir. Eğer karşı taraf da bir delil getiriyorsa, önce bilgi ve ilim ile karşı tarafın delillerini çürütmesi, karşı tarafın hatalı olduğunu bu şekilde ortaya koyması gerekir.

Delil ortaya koymaksızın, karşısındakini küçük düşürerek, ithamlarla sindirmeye çalışanlar, ancak şeytanın yandaşı cahil insanlardır. Bunlar, sözleri dinlenecek veya peşinden gidilecek insanlar değillerdir.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google