Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Ad Kavminin Azabı Hak Etmesi  (Okunma sayısı 3692 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İnşirâh

• Site Yöneticisi
Ad Kavminin Azabı Hak Etmesi
« : 14 Temmuz 2017, 15:44:15 »
قَالَ قَدْ وَقَعَ عَلَيْكُم مِّن رَّبِّكُمْ رِجْسٌ وَغَضَبٌ أَتُجَادِلُونَنِي فِي أَسْمَاء سَمَّيْتُمُوهَا أَنتُمْ وَآبَآؤكُم مَّا نَزَّلَ اللّهُ بِهَا مِن سُلْطَانٍ فَانتَظِرُواْ إِنِّي مَعَكُم مِّنَ الْمُنتَظِرِينَ

A'raf: 71 - (Hud) şöyle dedi: “Andolsun ki üzerinize, Rabbinizden (şiddetli) bir azab ve gazab gerekli oldu. Allah’ın, haklarında hiç bir delil indirmediği, sizin ve babalarınızın koyduğu isimler hakkında mı benimle mücadele ediyorsunuz? Bekleyin! Muhakkak ki, ben de sizinle beraber bekleyenlerdenim.”

Allah (c.c) önceki ayette Hud (a.s)’ın kavminin, Hud (a.s)’dan, kendilerine azap indirmesini istemelerinden  bahsetmişti.

Bu ayette ise Hud (a.s)’un, onlara azabın gerekli olduğuna dair söylediği sözü haber vermektedir.

“(Hud) şöyle dedi: “Andolsun ki üzerinize, Rabbinizden (şiddetli) bir azab ve gazab gerekli oldu.”

Hud (a.s), kendilerine her türlü  delili sunmasına ve her türlü nasihatte bulunmasına rağmen, kavminin kendisini yalanlamaları ve kötü tavır takınmaları üzerine, onlara  şöyle dedi:

“Ey kavmim! Şüphesiz ki size hak, apaçık bir şekilde gelmiştir. Fakat siz, buna rağmen üzerinde bulunduğunuz batıl dininizi terketmediniz, şirk dini üzere kalmakta ısrar ettiniz. Bununla da yetinmeyip, Allah’ın azabını size getirmem için bana meydan okudunuz. Bu tavırlarınızla, Allah’ın gazabını ve azabını gerçekten hakkettiniz.  Artık, Allah’ın azabı mutlaka sizin başınıza gelecektir.”

“Allah’ın, haklarında hiç bir delil indirmediği, sizin ve babalarınızın  koyduğu  isimler hakkında mı benimle mücadele ediyorsunuz?”

Hud (a.s) kavminin akılsızlığını anlatmak ve nelerin peşinden gittiklerini açıklamak için şöyle bir soru sordu:

“Ey kavmim! Allah’ın, haklarında hiçbir delil indirmediği,  sadece baba ve dedelerinizin ilah olarak isimlendirdiği, sizlere bir fayda veremeyen, üzerinizden herhangi bir zararı da defedemeyen şu sahte ilahlara ibadet ve bağlılık konusunda mı benimle tartışıyorsunuz? Batıl olduğu apaçık olan şu şirk dininin hak olduğunu mu iddia ediyorsunuz? Hak olduğu apaçık olan ve Allah tarafından delille desteklenen tevhid dinini reddederek beni mi yalanlıyorsunuz? Doğrusu siz, akılsız, inatçı, cahil, kibirli ve hakkı istemeyen kimselersiniz!”

“Bekleyin! Muhakkak ki, ben de sizinle beraber bekleyenlerdenim.”

Hud (a.s), kavmini tehdit ederek şöyle dedi:

“Apaçık olan hak dini reddettiğiniz kendi uydurduğunuz batıl dini yaşamaya devam ettiğiniz ve bana meydan okuyarak, sizi korkuttuğum  azabı taleb etme cüretinde bulunduğunuz için, mutlaka o azap başınıza gelecektir. Şimdi bekleyin! Beni size karşı muzaffer kılacak o azabı, ben de sizinle beraber beklemekteyim.”

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google