Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Semud'un Azgınlıktaki Son Noktası  (Okunma sayısı 4077 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hak Mücadelesi

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1247
Semud'un Azgınlıktaki Son Noktası
« : 27 Mayıs 2017, 21:28:57 »
فَعَقَرُواْ النَّاقَةَ وَعَتَوْاْ عَنْ أَمْرِ رَبِّهِمْ وَقَالُواْ يَا صَالِحُ ائْتِنَا بِمَا تَعِدُنَا إِن كُنتَ مِنَ الْمُرْسَلِينَ

A'raf: 77 - Onlar, dişi deveyi ayaklarını keserek öldürdüler ve Rablerinin emrinden (dışarı) çıktılar. (Sonra) Dediler ki: “Ey Salih! Gerçekten rasullerden isen bize vadettiğini getir (bakalım)
   
     
Allah (c.c), bu ayette Semud kavminden inkarcıların, mucize olarak gönderilen ve dokunulmamaları gereken deveyi öldürdüklerini, bununla da kalmayıp vaadetmiş olduğu azabı getirmesi için Salih (a.s)’e meydan okuduklarını haber vermektedir.

“Onlar, dişi deveyi ayaklarını keserek öldürdüler ve Rablerinin emrinden (dışarı) çıktılar. (Sonra) Dediler ki: “Ey Salih! Gerçekten rasullerden isen bize vadettiğini getir (bakalım)

Kavminin Salih (a.s)’e karşı inkarları şiddetlenince,  devenin sudan içtiği payın kendilerine kalması için mucize  deveyi öldürmeye karar verdiler ve onu öldürmek için plan yaptılar. Devenin ayaklarını kestiler ve yere düşünce de onu öldürdüler.

Böylece rablerinin emrinden dışarı çıkmış oldular. Salih ile aralarındaki anlaşmayı bozmuş, Rablerinin sınırına tecavüz ve ihanet etmiş oldular. Salih (a.s)’e tabi olup hakka bağlanmada büyüklük gösterdiler. Salih (a.s) ile alay ettiler, onu küçümsediler ve ona şöyle dediler:

“Ey Salih! Eğer sen gerçekten Allah’ın rasulü isen ve söylediklerinin doğru olduğunu iddia ediyorsan, bizi tehdit ettiğin azabı bir an evvel getir de görelim?”
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google