Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Salih (a.s)'ın İnkarcılardan Yüz Çevirmesi  (Okunma sayısı 4196 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hak Mücadelesi

• Site Yöneticisi
Salih (a.s)'ın İnkarcılardan Yüz Çevirmesi
« : 27 Mayıs 2017, 21:23:33 »
فَتَوَلَّى عَنْهُمْ وَقَالَ يَا قَوْمِ لَقَدْ أَبْلَغْتُكُمْ رِسَالَةَ رَبِّي وَنَصَحْتُ لَكُمْ وَلَكِن لاَّ تُحِبُّونَ النَّاصِحِينَ

A'raf: 79 - O, onlardan yüzçevirdi ve dedi ki: “Ey kavmim! Şüphesiz size, Rabbimin risaletini tebliğ ettim ve size nasihat ettim. Fakat siz, nasihatçıları sevmiyorsunuz.

Allah (c.c) bu ayette, kavminin başına bir azabın geleceğini anlaması üzerine, Salih (a.s)’in inkarcılara  söylemiş olduğu son sözleri haber vermektedir.

“O, onlardan yüzçevirdi ve dedi ki: “Ey kavmim! Şüphesiz  size, Rabbimin risaletini tebliğ ettim ve size nasihat ettim. Fakat siz, nasihatçıları sevmiyorsunuz.”

Salih (a.s), kavmine her türlü nasihatte bulunmasına, tebliğde hiçbir eksik bırakmamasına ve bir mucize olan dişi deveyi getirmesine rağmen, kavminden inkarcı kimseler yine de ona iman etmedi ve ona tabi olmadılar. Onu ve getirdiklerini yalanladılar. Bununla da yetinmeyip mucize olan deveyi öldürdüler.

Salih (a.s) ve ona bağlı olan mü’minler, inkarcıların bu tavırları sebebiyle,  onların başlarına bir azabın geleceğini anladılar. Bu sebeble onlardan ayrılmadan önce Salih (a.s) müşriklere şöyle dedi:

“Ey kavmim! Andolsun ki ben, Allah’ın bana emrettiği şeyleri size tebliğ ettim ve size her türlü nasihatte bulundum, öğüt verdim. Allah’ın emirlerine karşı geldiğiniz taktirde, başınıza büyük bir azabın geleceğini de size bildirdim. Fakat siz, öğüt verenleri sevmiyorsunuz. ”

Bu Ayetlerden Alınacak İbretler:

1 -
Bütün rasullerin yaptıkları gibi Salih (a.s) de  müşrik kavmini ilk olarak gerçek tevhide ve hertürlü şirki terketmeye davet etti. Bu gösteriyor ki, İslam davetçisi herşeyden önce, müşrikleri gerçek tevhide ve her türlü şirki terketmeye davet etmelidir. Bu işi tamamen gerçekleştirmeden, yani müşriklere şirki tamamen terkettirmeden İslami başka konularla meşgul olmamak gerekir. Aksi halde, bütün rasullerin takip ettiği metodu takip etmemiş olur.

2 -  İnsanların çoğu, bütün delilleri görseler bile yine de iman etmeyeceklerdir. Hatta mü’minlere eziyet etmeye çalışacaklardır.

Çünkü, nefsi arzularına uymak isteyen, insanlara haksız yere zulmetmekten hoşlanan, onlara kendi istedikleri gibi hükmetmeye çalışanlar, asla tevhide ve imana davet eden rasullerden ve mü’minlerden hoşlanmazlar. Onların varlığından rahatsız olurlar.

İslam davetçileri insanların çoğunun iman etmemesine şaşırmamalı, onların çoğundan eziyet geleceğini bilmeli ve buna sabretmelidirler. Hiçbir zaman acze ve ümitsizliğe düşmemelidirler. Bu eziyetlere sabrederlerse zafer ve mutluluğun mutlaka kendilerinin olacağını bilmelidirler.

3 - Rasullere ve İslam davetçilerine ilk olarak kavimlerinin ileri gelenleri, liderleri ve zenginleri karşı çıkar. Çünkü sahip oldukları saltanatı kaybedeceklerini, artık zayıf insanlara zulmedemeyeceklerini, elde ettikleri gücün ve maddi kaynakların ellerinden çıkacağını ve bu dine bağlandıkları zaman artık insanlara haksızlık yapamayacaklarını, heva ve heveslerine göre onlara hükmedemeyeceklerini, maddi kaynak sağlamak için insanları sömüremeyeceklerini çok iyi bilirler.

4 - Salih (a.s) de diğer rasuller gibi, kavmini “la ilahe illAllah” kelimesini pratik olarak hayatta yaşamaya davet etmiştir.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google