Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Zehirlenmiş Koyunla Suikast  (Okunma sayısı 5836 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tevhidi İnanç

• Site Yetkilisi
  • Şüphesiz İslâm bir gün hakim kılınacaktır..
Zehirlenmiş Koyunla Suikast
« : 07 Haziran 2013, 23:31:24 »
Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'in Hayber'i tamamen kontrolü altına aldığını anlayınca Zeyneb bintil-Haris, (ki bu, Sellam b. Mişkem'in karısıdır) kızartılmış bir koyun (kesip kızartı ve) Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'e hediye etti.

Kadın, Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'in koyunun hangi tarafını sevdiğini sorduğunda ona, budunu sevdiğini söylemişlerdi. Bunun üzerine budunu daha çok zehirledi. Daha sonra koyunun sair yerlerini zehirledi.

Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'in önüne koyduğu zaman Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem budu aldı ve ondan bir çiğnem kopardı. Fakat yutmadı. Yanında Bişr b. Bera b. Ma'rur vardı. O da Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'in aldığı yerden almıştı. Fakat Bişr onu yutmuştu. Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem ise o çiğnemi ağzından dışarı attı. Sonra:

"Bu kemik, bana zehirlenmiş olduğunu haber verdi" dedi.

Sonra kadını çağırdı. O da itiraf etti. Bunun üzerine kadına dedi ki:

"Buna seni sürükleyen nedir?" Kadın dedi ki:

"Kavmimin başına getirdiğin malum. Kendi kendime dedim ki: "Eğer bu bir kral ise ondan kurtuluruz. Eğer bir nebi ise ona haber verilir."

Bunun üzerine Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem onu bağışladı. Fakat Bişr yediği o lokmadan öldü.
(Siyeri İbn-i Hişam)

Zeyneb'in Müslüman olmadığı ve Bişr b. Bera'nın zehirli etten ölmesi üzerine kısas olarak boynunun vurulduğu da rivayet edilir. (Ebu Davud)

Aişe RadıyAllahu Anha da Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'in, vefatı ile sonuçlanan hastalığı sırasında:

"Ey Aişe! Hayber'de tatmış olduğum zehirli etin sancısını zaman zaman duyuyorum. Şu anda kalbimin damarının koptuğunu duymaktayım." buyurduğunu söyler. (Buhari)

Enes b. Malik de;

" Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'in küçük dili üzerinde bu zehrin izini görür dururdum." demiştir.

Sahabeler, Allah-u Teâlâ'nın Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'i nebilikle şereflendirdiği gibi, bu zehirlenme sebebiyle şehidlikle de şereflendirdiğine de inanırlardı.
(Siyeri İbn-i Hişam)

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google