Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: 2 - Uluhiyyet Tevhidi  (Okunma sayısı 6972 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hak Mücadelesi

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1247
2 - Uluhiyyet Tevhidi
« : 30 Aralık 2011, 12:51:07 »
Uluhiyyet tevhidi; ibadeti eşi ve benzeri olmayan Allah'a has kılmak, O'na kayıtsız şartsız itaat etmek ve boyun eğmektir.

"İlah" da kendisine ibadet edilen demektir.

Uluhiyyet tevhidi;
zahiren ve batinen bütün ibadetleri Allah'a has kılmaktır. Bu tevhid hiç bir ibadeti az da olsa bir mahluka yapmamayı gerektirir.

Uluhiyyet tevhidi diğer iki Tevhidi de içine almasına rağmen bu tevhid türleri Uluhiyet tevhidini kapsamaz.

Rububiyyette tevhidi
sağlayan kişi bunu yapmakla Uluhiyette de tevhidi sağlamış sayılmaz.

Aynı şekilde bu kişi Allah'ı isim ve sıfatlarda birlemiş olsa bile yine de Uluhiyyet tevhidini gerçekleştirmiş sayılmaz. Ama Uluhiyyet tevhidini sağlayan kişi bununla birlikte her iki tevhidi de sağlamış olur. Çünkü kişi bu şekilde bütün ibadetleri yalnızca Allah'a has kılmıştır. Dolayısıyla Allah-u teala'nın bu alemin yaratıcısı olduğunu ve kemal isim ve sıfatlara sahip olduğunu kabul etmiştir.

Allah-u teala şöyle buyuruyor:

"De ki: "Ey kitap ehli! Ancak Allah'a kulluk etmeniz, O'na hiçbir şeyi eş koşmamak, Allah'ı bırakıp birbirimizi rab olarak benimsememek üzere bizimle sizin aranızda müşterek bir söze gelin. Eğer yüzçevirirlerse; "bizim müslüman olduğumuza şahid olun" deyin." (Al-i İmran: 64)

"Allah'la beraber delili olmadığı halde Allah'a eş koşanların hesabını Rabbi görecektir. Allah kafirleri kurtuluşa erdirmez." (Mü'minun: 117)
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google