Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: 4 - Dua Etmek -İstemek-  (Okunma sayısı 7041 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hak Mücadelesi

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1245
4 - Dua Etmek -İstemek-
« : 22 Aralık 2011, 22:47:14 »
Allah-u teala şöyle buyuruyor:

"Rabbiniz: "Bana dua ediniz ki size karşılığını vereyim. Bana ibadet etmeyi büyüklüklerine yediremeyen kimseler aşağılanmış olarak cehenneme gireceklerdir" buyurdu." (Mü'min (Gafir): 60)

Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor:

"Dua ibadetin beynidir (başıdır)." (Tirmizi-Ebu Davud-İbn-i Mace)

Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor:

"Dua ibadettir." buyurmuştur. (Tirmizi-Ebu Davud-İbn-i Mace, Tirmizi bu hadis için hasen sahih dedi)

Allah-u teala kullarının, yalnızca kendisine dua etmelerini emretti ve dua ettikleri zaman da kabul edeceğine dair söz verdi. Bu da duanın ibadet olduğunu gösterir. Üstelik dua ibadetlerin en üstünüdür. Bu ayet gösteriyor ki Allah-u teala kendisine dua edilmesinden hoşnut olur.

Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor:

"Allah'tan istemeyen (dua etmeyen) kimseye Allah kızar."
(Ahmed, İbn Kesir bu hadis için; senedi kötü değildir, dedi)

Muvahhid olan bir kimse duayı sadece Allah-u teala'ya yapar.
 
 
Allah-u teala'dan başkasına her dua yapan (isteyen) kimse müşrik olur mu yoksa olmaz mı?
 
 
Bu mesele dua yapan (isteyen) kimsenin durumuna bağlıdır. Yani; duruma göre müşrik olur ya da olmaz.

Şöyle ki; eğer sadece Allah-u teala'nın yapabileceği bir şey için herhangi bir yaratılana dua ederse müşrik ve kafir olur.

Örneğin; Allah-u teala kendisine rızık, çocuk ya da hastalığına şifa versin diye ya da kendisinden bir zararı kaldırsın diye, Allah-u teala ile kendisi arasında bir vasıta olsun diye bir ölüye dua ederse büyük şirk işlemiş olur. Çünkü ölülerden bir şey istemek, velev ki bu, ölülerin daha önce hayatta iken yapabilecekleri bir şey olsun, büyük şirktir. Örneğin; onlardan para istenmesi gibi...

Hayatta olan bir kişiden yapabileceği bir şeyi istemek ise caizdir. Örneğin; hayatta iken bir adamdan borç para istemek gibi...

Müslim'de geçtiği Üzere Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem bir deveyi ödünç olarak aldı. Devenin sahibi borcunu almaya gelince Ebu Râfi'ye zekat develerinden ödemesini emretti. Ancak vermek üzere bulduğu devenin, adamdan alınmış olan deveden daha değerli olduğunu söyledi. Bunun üzerine Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem onun verilmesini emretti ve :

"İnsanların en hayırlısı borcunu en iyi ödeyen kimsedir" buyurdu.
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google